Praktiski
Dārzs

Kāpēc miķelītēm rudenī parādās brūni plankumi? Vai tā ir slimība?0

Foto – Sandra Ruska

Kāpēc miķelītēm rudenī parādās brūni plankumi? Vai tā ir slimība? VIJA OGRĒ

Miķelītes jeb ziemasteres ir inficējušās ar īsto miltrasu, ko ierosina sēne Erysiphe cichoracearum. Slimība bojā galvenokārt lapas, retāk – ziedus. Sākumā uz lapām veidojas gaiša, miltiem līdzīga sēņotne, rudenī uz plankumiem attīstās brūni sēnes augļķermeņi, bojātās lapas sažūst. Slimība biežāk attīstās un izplatās vecākos, sabiezinātos stādījumos. Parasti ar miltrasu slimo Jaunbeļģijas (Aster novi-belgii) un spilvenveida (Aster dumosus) miķelītes.

Lai samazinātu slimības izplatību, Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas speciāliste Marija Semerova iesaka izmantot malto sēra pulveri, fungicīdu Tiovits 80, sauso vai šķidro Trihodermīnu, dzeramo sodu (1 ēdamkarote uz 10 l ūdens), sinepju pulveri (20 g uz 10 l ūdens), pelnus vai vircu. Ar šiem līdzekļiem miķelītes var apsmidzināt vai apputināt, sākot no jūnija otrās puses. Šāda apstrāde reizi mēnesī aizkavēs miltrasas attīstību. Katrreiz var izmantot citu līdzekli.

Lietojot sēru, jārīkojas uzmanīgi. Pulveris ir ļoti smalks, tāpēc obligāti jāuzvelk aizsargtērps, respirators, gumijas cimdi, brilles un galvassega. Augus apputina, kad āra temperatūra sasniegusi +23…+25 °C.

Miķelītes pārstāda ik pēc 3–4 gadiem, izvietojot 40–50 cm attālumā citu no citas. Izvēlas saulainu, atklātu vietu un organiskajām vielām bagātu dārza augsni. Daļēji noēnota vieta veicina miltrasas attīstību. Nevajadzētu arī aizmirst augus pabarot ar komplekso mēslojumu gan rudenī, gan pavasarī.

LA.lv