Kapusvētki, Svētki

Kapa ietērps nevaļīgiem kopējiem

Foto - Vivanta Volkova

Vairākumam latviešu kapu sakopšana un uzturēšana kārtībā ir paaudžu paaudzēs iedibināta tradīcija un savā ziņā pat goda lieta. Tāpēc mūžam aktuāls ir jautājums par to, kā nodrošināt, lai kapi vienlīdz labi izskatītos visos gadalaikos, īpaši, ja nav iespējas tos apmeklēt visai bieži.

 

Vispirms novērtējam apstākļus

Pirms izlemšanas, kā kapu noformēt un ko stādīt, vēlams izpētīt, kādi augi aug tā tuvumā, kāda ir esošā augsne un kādi ir apgaismojuma apstākļi. Vecos kapos vieglāk noteikt piemērotākos augus, jo apkārt augošie koki un krūmi paši pasaka priekšā, kāda ir augsne un kas šeit labāk augs. Šeit parasti ir daudz lielu koku – tāpēc jārēķinās, ka vieta būs ēnaina. Līdz ar to vajadzēs izvēlēties ēncietīgus augus un, ja nepieciešams, izbrīvēt kādu saulaināku vietiņu, apzāģējot krūmu lielākos zarus. Vēl jāpievērš uzmanība lielo koku saknēm – tās var būt traucējošas, lai izveidotu līdzenu pamatni un veidotu vienlaidu stādījumus. Par augu izdegšanu saulē šeit nevajadzēs uztraukties, drīzāk varētu traucēt gliemeži, kam tīk ēnainas un mitras vietas. Ja kapus neiznāk apmeklēt bieži, raizes varētu sagādāt lapu un skuju savākšana rudeņos, kā arī košāku stādījumu, kam nepieciešama saules gaisma, izveidošana siltajā sezonā.

Jaunos kapos lielākoties lielu koku nav vai arī to nav daudz. Tātad vieta ir gana saulaina. Dabiski iedzīvojušos augu ir maz, tāpēc piemērotākos izvēlēties grūtāk – ieteicams izstaigāt visus kapus un apskatīt, kā apzaļumotas citas kapavietas, kādi augi tajās labāk aug un attīstās. Domājams, ka šādā kapavietā lielākās raizes var sagādāt saule, sausums un salnas. Lai izvēlētais apzaļumošanas modelis labi izskatītos visos gadalaikos, jārēķinās, ka sākumā vajadzēs ieguldīt diezgan daudz laika un arī līdzekļu, lai iestādītu lielākus augus, kas spēs kapavietai nodrošināt pietiekamu devu ēnas vasarā, bet vēsākos mēnešos pasargās no spēcīga vēja un salnām.

Pievienot komentāru