Praktiski
Svētki

Kapa ietērps nevaļīgiem kopējiem0


Kapavietai labu, sakoptu izskatu piešķir tūjas, bukši, pacipreses, dažādu šķirņu kadiķi, saulainā vietā var stādīt arī dekoratīvos krūmus. Savukārt puķu stādījumiem kā segumu racionāli izmantot mulču.
Kapavietai labu, sakoptu izskatu piešķir tūjas, bukši, pacipreses, dažādu šķirņu kadiķi, saulainā vietā var stādīt arī dekoratīvos krūmus. Savukārt puķu stādījumiem kā segumu racionāli izmantot mulču.
Foto – Vivanta Volkova

Vairākumam latviešu kapu sakopšana un uzturēšana kārtībā ir paaudžu paaudzēs iedibināta tradīcija un savā ziņā pat goda lieta. Tāpēc mūžam aktuāls ir jautājums par to, kā nodrošināt, lai kapi vienlīdz labi izskatītos visos gadalaikos, īpaši, ja nav iespējas tos apmeklēt visai bieži.

Vispirms novērtējam apstākļus

Pirms izlemšanas, kā kapu noformēt un ko stādīt, vēlams izpētīt, kādi augi aug tā tuvumā, kāda ir esošā augsne un kādi ir apgaismojuma apstākļi. Vecos kapos vieglāk noteikt piemērotākos augus, jo apkārt augošie koki un krūmi paši pasaka priekšā, kāda ir augsne un kas šeit labāk augs. Šeit parasti ir daudz lielu koku – tāpēc jārēķinās, ka vieta būs ēnaina. Līdz ar to vajadzēs izvēlēties ēncietīgus augus un, ja nepieciešams, izbrīvēt kādu saulaināku vietiņu, apzāģējot krūmu lielākos zarus. Vēl jāpievērš uzmanība lielo koku saknēm – tās var būt traucējošas, lai izveidotu līdzenu pamatni un veidotu vienlaidu stādījumus. Par augu izdegšanu saulē šeit nevajadzēs uztraukties, drīzāk varētu traucēt gliemeži, kam tīk ēnainas un mitras vietas. Ja kapus neiznāk apmeklēt bieži, raizes varētu sagādāt lapu un skuju savākšana rudeņos, kā arī košāku stādījumu, kam nepieciešama saules gaisma, izveidošana siltajā sezonā.

Jaunos kapos lielākoties lielu koku nav vai arī to nav daudz. Tātad vieta ir gana saulaina. Dabiski iedzīvojušos augu ir maz, tāpēc piemērotākos izvēlēties grūtāk – ieteicams izstaigāt visus kapus un apskatīt, kā apzaļumotas citas kapavietas, kādi augi tajās labāk aug un attīstās. Domājams, ka šādā kapavietā lielākās raizes var sagādāt saule, sausums un salnas. Lai izvēlētais apzaļumošanas modelis labi izskatītos visos gadalaikos, jārēķinās, ka sākumā vajadzēs ieguldīt diezgan daudz laika un arī līdzekļu, lai iestādītu lielākus augus, kas spēs kapavietai nodrošināt pietiekamu devu ēnas vasarā, bet vēsākos mēnešos pasargās no spēcīga vēja un salnām.

Plānojam kapavietas zonējumu

Kapavietu lietderīgi sadalīt vairākās zonās – pastāvīgie stādījumi, vieta sezonāliem augiem un brīva telpa, kur novietot grieztos ziedus vāzēs, augus podā, īpašu dekoru vai soliņu u. tml.

Ja ir maz laika, lai kapavietu koptu bieži, pastāvīgajiem stādījumiem vajadzētu aizņemt aptuveni 70 – 80% no visas platības – tie nodrošinās kapavietai sakoptu izskatu visu gadu. 15% var atvēlēt sezonālajiem stādījumiem, kas piešķirs kapavietai svaigu izskatu katrā atsevišķā sezonā, bet 5 – 10% – grieztajiem ziediem, pušķiem, vainagiem, ar ko kapavietu dekorēt. Sākumā ieteicams izveidot nelielu mērogā zīmētu skici, lai labāk saprastu, kur ko stādīt un cik daudz vietas tas aizņems. Plānojot kapuvietu, jārēķinās, ka augi augot izplešas.

Izvēlamies segumu

Kapavietās, ko nav iespējams apkopt bieži, vislielākās problēmas sagādā sausums vai pārlieku liels mitrums un salnas. Tas visbiežāk sabojā izvēlētos klājienveida augus – rāzes un dekoratīvos augus. Labs veids, kā izvairīties no šīm problēmām, – neveidot plašus stādījumus, bet kapavietu izklāt ar dekoratīvo segumu. Agrāk tradicionāli tika izvēlēta baltā smilts, bet arī tā bieži jāatjauno. Mūsdienu tendences piedāvā arī kapavietās izmantot dekoratīvo granti, oļus, mulču, veidot laukakmeņu pēdas. Mulča tagad pieejama ne tik vien dažādā raupjumā, bet arī dažādās krāsās. Tādējādi to var klāt uz augsnes gan mēslojumam, gan aizsardzībai pret nezālēm, gan kā dekoratīvu segumu, veidojot faktūrās un krāsās atšķirīgus laukumus vai joslas.

Pēdējos gados populāri arī askētiski kapavietas noformējumi, kuros izmanto vien nedaudzus lielus skujeņus, pāris zemo vai klājenisko skujeņu formu, bet pārējo platību noklāj ar krāsainu grants segumu. Tāpat kapavietas segumā var miksēt mulču vai granti ar akmens plātnēm vai akmeņu pēdām, kas atvieglo piekļūšanu stādījumiem, neizbradājot klājumu.

Piemeklējam atbilstošus augus

Galvenais, kas jāņem vērā, – izvēlieties daudzveidīgus un daudzgadīgus augus, kas katrs savā sezonā piešķirs kapavietai labu, sakoptu izskatu un krāsu. Tāpēc jau laikus jāizplāno, kuri augi nodrošinās zaļumu ziemas periodā, kuri piešķirs akcentu pavasarī (labs risinājums ir sīpolpuķes, kas sastādītas pa grupām), bet kuri padarīs kapu krāsainu rudens periodā, kad lapas pārējiem augiem jau nobirušas, bet sniega vēl nav.

Ēnainām vietām derēs egles, īves, tūjas, bukši, arī pacipreses. Te labi jutīsies mūžzaļie rododendri, papardes, hostas. Var stādīt arī efejas, heihēras, akmeņ­lauzītes, kapmirtes u. c. Turklāt tie labi izskatās ilgu laiku arī bez kopšanas. Sākumā stādot gan vēlams augsni nedaudz ielabot, bet turpmākajā laikā periodiski pamēslot ar speciālo mēslojumu katrai augu grupai. Rododendriem, skujeņiem patiks mulča, lapu kokiem un krūmiem – kūdras substrāts.

Saistītie raksti

Saulainām vietām augu izvēle lielāka. Te var stādīt dekoratīvos lapainos krūmus – bārbeles, klinšrozītes, Japānas spirejas, forsītijas, hortenzijas, fizokarpus. No skujkokiem ļoti izturīgi ir dažādu šķirņu kadiķi. Tiem ir dažādas vainaga formas un skuju krāsas.

Ja vēlas ko netradicionālu

Pēdējos gados kapavietas noformējumu veido ne tikai tā, kā bija ierasts agrāk, – kapu kopiņa, smilts vai grants segums un krūmi vai koki pa perimetru, bet arī izmantojot atšķirīgas formas, faktūras, krāsas laukumus, tos apvienojot vai nodalot, veidojas interesanti un dekoratīvi figurāli zīmējumi. Šim nolūkam visbiežāk izmanto krāsainos segumus – mulču, granti, oļus un dekoratīvus sedzējaugus. Tikai jāņem vērā, ka grants un oļi ir ideāla vieta nezālēm, kas iesējas pašas. Tāpēc izvēlētajā laukumā vispirms jānoņem augsnes virskārta, jāieber šķembu slānis, pēc tam jāieklāj ģeotekstils vai melna plēve, bet pēc tam jāuzber grants. Augus stādot, sagatavotajā segumā izrok bedri un piepilda ar melnzemi. Kā dekorus izmanto sezonālus augus podos vai vāzēs.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Praktiski
Vai sauss deguns sunim liecina par saslimšanu?
6 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā atbrīvoties no sūnām dārzā?
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ienīsti tīrīt cepeškrāsni? Tad tev patiks šī metode! 1
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija savākusi parakstus, lai rosinātu Rīgas mēra Burova atstādināšanu
40 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
42 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Kas jāzina par jauno kārtību pasta sūtījumu atmuitošanai?
18 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Saeima saīsina Latvijas Bankas prezidenta pilnvaru termiņu
1 stunda