Praktiski
Dārzs

Kāļi rudens ražai. Kā tos pareizi iesēt un izaudzēt?0

Foto: Peter Turner Photography/SHUTTERSTOCK

“Man nekad nepadodas izaudzēt kvalitatīvus kāļus. Kas varētu būt par vainu?” raksta lasītāja Katrīna no Ogres.

Vēlmes augot

“Galvenais iemesls, kāpēc kāļi nepadodas, – tos iesēj par agru. Šie sakņaugi arī bieži netiek laistīti, taču tie ir mitrumprasīgi. Mitrumam jābūt regulāram, vienmērīgam līdz pat ražas novākšanai, pretējā gadījumā sākas kokšķiedras veidošanās. Rudens ražai un glabāšanai kāļus vāc ne agrāk par oktobri, protams, negaidot, kad tos apdraudēs -5…-7 °C sals,” skaidro LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Pēdējos gados pavasarī strauji iestājas vasarīgs karstums; ja kāļi iesēti jau aprīlī, tie kontekstā ar mitruma trūkumu parasti ātri aiziet ziedos vai arī raža tiek sabojāta kāpostu mušas kāpuru un spradžu dēļ. Sējot vēlāk – ap Jāņiem, krustziežus izaudzēt vieglāk, tos arī mazāk bojā kaitēkļi.

Patīk smilšmāls

Augsnes ziņā kāļi nav sevišķi izvēlīgi, tomēr vispiemērotākā to audzēšanai ir smilšmāla zeme ar pH reakciju 6–6,5. Skābākās augsnēs kāļi neaugs. Pirms sējas augsni nepieciešams sastrādāt 25 cm dziļumā. Var sēt divrindu slejās, starp rindām ieturot ap 40 cm attālumu; sējas dziļums ap 2 cm. Pēc uzdīgšanas sējumu retina: augam no auga vajadzētu atrasties ne tuvāk par 10 centimetriem.

Atvaira kaitēkļu uzbrukumus

• Uzreiz pēc sējas, lai kaitēkļi nenoēstu sadīgušos augus, vagai pārklāj agrotīklu (pierokot tā malas).
• Lai pasargātu sējumus no kāpostu mušas, vasarā starp augiem izvieto dzeltenos līmes vairogus.
• Kaitēkļu piekļūšanu kāļiem apgrūtinās arī tas, ja līdzās tiem augs melnie rutki.
• Krustziežu kaitēkļu atbaidīšanai kāļu tuvumā stāda zemās samtenes.

Saistītie raksti

Augšanas laikā visu laiku jāuztur pietiekams augsnes mitrums. Sausumā kāļu saknes kļūst koksnainas un rūgtas. Sakņaugiem augšanas sākumā, kamēr veidojas lapas, lai uzlabotu ražas kvalitāti, veic papildmēslošanu ar kalcija nitrātu.

Uzglabā smiltīs

Novācot lapas nogriež vai nolauž ap puscentimetru virs saknes pieres. Sakņaugiem optimālie glabāšanas apstākļi ir temperatūra ap nulli un relatīvais gaisa mitrums gandrīz 100%. Mājas pagrabos šādus apstākļus nodrošināt grūti (parasti tajos temperatūra nav zemāka par 5–6 °C. Sakņaugus uzglabā kastēs, uzberot tiem mitras smiltis.

LA.lv