Praktiski
Mājas mīluļi

Kaķi ar suņa dvēseli – iepazīstam Kuriļu bobteilu šķirnes mīluļus 1

Foto – Valdis Semjonovs

Žurevsku ģimenes mīluļi un lepnums ir Kuriļu bobteili – kaķi, kuriem jau no dabas dota pavisam īsa astīte. Vēl par šo šķirni mēdz teikt – kaķis ar suņa dvēseli. Žurevsku ģimene savās mājās Jaunolainē devusi pajumti divdesmit garspalvainajiem šīs neparastās, Latvijā reti sastopamās šķirnes pūkaiņiem. Te nodibināta kaķu audzētava “Wild Amber Tail”.

Kamēr amerikāņi trīsdesmit gadus pūlējās radīt kaķi ar īsu asti, māte daba viņiem pasteidzās priekšā. Šķirne radusies savvaļā Kuriļu salās, visticamāk, sakrustojoties japāņu bobteiliem un Sibīrijas kaķiem. Japāņu bobteili ar savu īso asti ir jau sen pasaulē labi zināma kaķu šķirne, bet Kuriļu īsastes kaķus atklāja tikai 20. gadsimta beigās. Kuriļu salās bobteili joprojām esot sastopami savvaļā, kur lašu nārsta laikā tie labprāt ķerot šīs zivis un mielojoties ar to gaļu.

Galerijas nosaukums

Vārds “bobteils” nozīmē “līkā pusaste” – saīsināta, savirpināta, izlocīta aste. Īsā aste ir Kuriļu bobteilu vissvarīgā pazīme, turklāt katram kaķim, gandrīz kā cilvēkam pirkstu nospiedumi, tā ir atšķirīga. Neatradīsiet divus bobteilus ar pilnīgi vienādām astēm, stāsta audzētavas “Wild Amber Tail” īpašniece Ludmila Žurevska. Standarta aprakstā aste aprakstīta kā 3 līdz 8 cm garš pupas, bumbiņas vai spirāles formas veidojums. Asti veido 2 līdz 10 skriemeļi, kas vairākās vietās izlocīti dažādos virzienos.

Otra pazīme, ar ko bobteili būtiski atšķiras no citiem kaķiem, ir suņiem līdzīgais raksturs. Parastajiem kaķiem lielākoties svarīga ir piederība vienai dzīves vietai, bet bobteili, tāpat kā suņi, pieķeras vienam saimniekam. Bobteili, tāpat kā rējēji, labprāt dodas pastaigā, piesieti pavadiņā, turklāt lai tad kāds svešs cilvēks vai dzīvnieks neiedomā ar ļauniem nolūkiem tuvoties saimniecei! Ja kaķis sajutīs apdraudējumu, var uzbrukt. Bobteili ļoti labprāt arī pienes klāt bumbiņu vai rotaļu pātadziņu. Ludmilai nesen piezvanīja sieviete, kas nesen iegādājās vienu no Žurevsku Kuriļu bobteiliem. Viņa pastāstīja, ka kaķis cenšas iepriecināt saimniekus, ķerot kurmjus un vardes, un agrā rīta stundā, kad saimnieki vēl gultā, savu guvumu nes parādīt saimniekiem. Ir zināms gadījums, kad dzīvoklī ielauzies zaglis, bet, kad tas ar sazagtajām mantām gribējis doties prom, ceļā stājies Kuriļu bobteils. Zaglim neatlika nekas cits kā sagaidīt, līdz pārnāks dzīvokļa saimnieki.

Kuriļu bobteili ir ļoti enerģiski un aktīvi. Turklāt rotaļīgo raksturu saglabā līdz vecumam. Ļoti daudzveidīga ir šo murrātāju kažoka krāsa. Žurevsku kaķu saimē ir rudi, iesirmi pelēki, trīskrāsaini, melni un vēl citu neparastu nokrāsu Kuriļu bobteili. Tiem, kas vēlas turēt šos kaķus, jāpatur prātā, ka šie murrātāji nemīl vientulību, tāpēc labāk iegādāties kaķu pārīti.

Vēl viena pazīme, kas šos kaķus padara līdzīgus suņiem, ir tas, ka tie ļoti mīl ūdeni. Ja vannasistabā atgriezts ūdens krāns, minkas noteikti nepalaidīs garām izdevību parotaļāties ar ūdens strūklu. Arī aizvesti pie ezera vai citas ūdens tilpes, Kuriļu bobteili noteikti rotaļāsies ūdenī. Viens no Žurevsku kaķiem reiz pat meties kārtīgi izpeldēties.

Saistītie raksti

Ar Kuriļu bobteilu audzēšanu Žurevsku ģimene sāka nodarboties pirms pieciem sešiem gadiem. Pirmo šīs šķirnes pārstāvi – puiku – viņiem uzdāvināja kaķu audzētāja Līga Barkāne. Ludmila teic – līdz tam viņa bijusi pārliecināta, ka viņas mīļākie dzīvnieki ir suņi, bet, kopš ģimenē ienāca Kuriļu bobteils, viss mainījās. Ludmila ļoti iemīlēja šīs šķirnes minkas. Pirmais īsastes kaķis, kas nokļuva ģimenē, diemžēl šobrīd lūkojas no debesu maliņas. No šābrīža kaķu saimes visvecākā ir kaķene ar iesauku Peciņa. Viņai ir seši gadi. Kaķu praidā Peciņa tiek uztverta kā barvede. Lai gan katram kaķim ciltsrakstos ierakstīts garš un sarežģīts vārds, ikdienā minkas dēvē mīļvārdiņos – Pepers, Zaika, Čiepiņa, Vaidiņa, Lakiņa, Belka utt. Jaunākie Žurevsku Kuriļu bobteili ir vēl pavisam mazi – tiem nesen apritēja viens mēnesītis.

Vairāki ģimenes mīluļi piedalījušies izstādēs un guvuši labus panākumus, piemēram, kaķenīte Glorija, dēvēta par Čiepiņu, ieguva 2. vietu, bet runcis Nesters, ikdienā dēvēts par Maršalu, savas šķirnes kaķu vidū atzīts par čempionu.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Īpašums par parādiem tiek pārdots izsolē. Kādos gadījumos izsoli var atzīt par nelikumīgu?
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Burkānu krēmzupa ar apelsīnu sulu
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā
5 stundas