Praktiski
Manas tiesības

Kaimiņienes sniedz erotisko masāžu… Vai to var darīt jebkur? Un ja nu pārējiem ir iebildumi?0

Foto – Fotolia/tverdohlib

Kaimiņiene savu dzīvokli izīrēja divām meitenēm, pati dzīvo ārzemēs. Pamanīju, ka uz šo dzīvokli regulāri nāk vīrieši. Kad par to jautāju meitenēm, viņas atzinās, ka nodarbojas ar erotisko masāžu, bet tas neesot aizliegts. Vai tā tiešām ir? Vai ar prostitūciju tagad var nodarboties visur, kur grib, un par to nevar sodīt? ANNA RĪGĀ

Citi aizliegumi

Personai atļauts piedāvāt vai sniegt seksuālos pakalpojumus par maksu tikai dzīvojamā telpā, kura ir tās īpašums vai par kuru ir noslēgts īres līgums (agrāk bija atļauta arī maksas seksuālo pakalpojumu sniegšana klienta dzīvoklī un uz ielas). Turklāt ir noteikti ierobežojumi arī dzīvojamām telpām, proti, aizliegts piedāvāt vai sniegt seksuālos pakalpojumus par maksu, kā arī saņemt šos pakalpojumus dzīvojamā telpā, ja tā atrodas tuvāk par 100 m no izglītības iestādes vai baznīcas, ja dzīvojamā telpā atrodas nepilngadīgais vai ja pret to iebilst citas personas, kuras dzīvo šajā telpā vai arī mājā.

Tātad, ja pret šādu mīlas ligzdiņas atrašanos daudzdzīvokļu mājā iebilst iedzīvotāji un rakstiski dara to zināmu valsts vai pašvaldības policijai, tai tūdaļ jāinformē dzīvokļa saimnieks vai īrnieks par aizliegumu nodarboties ar prostitūciju.

Tāpat interesentiem jāaizmirst par iespēju sameklēt vienas nakts draudzenīti vai draudziņu klubos, bāros un tamlīdzīgās vietās, jo izklaides un atpūtas iestāžu vadītājiem jānodrošina, lai tajās netiktu piedāvāti, sniegti un saņemti seksuālie pakalpojumi par maksu. Ir aizliegts apvienoties grupās, lai piedāvātu un sniegtu seksuālos pakalpojumus par maksu, kā arī pieņemtu pasūtījumus seksuālo pakalpojumu sniegšanai par maksu.

Sodāma rīcība

! Par “Prostitūcijas ierobežošanas noteikumu” neievērošanu var saukt pie administratīvās vai kriminālās atbildības.

Pie kriminālatbildības personu var saukt, piemēram, par bordeļa izveidošanu, uzturēšanu, vadīšanu vai finansēšanu. Kriminālatbildība tiek piemērota arī par personas iesaistīšanu prostitūcijā, par piespiešanu nodarboties ar prostitūciju vai par iesaistīšanu prostitūcijā, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu, vai izmantojot atkarību no vainīgā vai bezpalīdzības stāvokli, kā arī par tādas personas izmantošanu iedzīvošanās nolūkā, kura nodarbojas ar prostitūciju (sutenerisms).

Erotiskā masāža

Kādā Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departamenta lēmumā savulaik norādīts, ka tas, vai personu darbības atzīstamas par seksuālo pakalpojumu sniegšanu prostitūcijas izpratnē, katrā konkrētā gadījumā jānoskaidro atsevišķi. Turklāt ar seksuāliem pakalpojumiem jāsaprot ne tikai tradicionālie seksa veidi, bet arī citas indivīda seksuālo vēlmju apmierināšanas metodes. Tāpēc ikreiz jāizvērtē, kādas manipulācijas tiek veiktas erotiskās masāžas laikā.

Ja masiere tērpusies tikai caurspīdīgā apakšveļā, masāžas telpā ir intīms apgaismojums un atrodas liela gulta, tas vēl nenozīmē, ka tur notiek seksuālu pakalpojumu sniegšana. Erotisko masāžu atzīst par seksuālu pakalpojumu tādā gadījumā, ja konstatē jebkādas manipulācijas tiešā saskarsmē ar otras personas dzimumorgāniem.

Veselības ministrija agrāk ir norādījusi, ka erotiskā masāža Latvijā nav apstiprināta kā medicīniska tehnoloģija un tā nav reģistrējama ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datubāzē. Lai gan Latvijas Seksologu un seksopatologu asociācija atzinusi, ka erotiskās masāžas vietas lielākajā daļā valstu tiek atzītas par prostitūtu darbavietām, Masieru asociācijas statūtos teikts, ka šāda rīcība nav savienojama ar masiera sertifikātu, jo dzimumtieksmes apmierinājums par samaksu tomēr uzskatāms par prostitūciju.

SVARĪGI

• Seksuālos pakalpojumus aizliegts piedāvāt un reklamēt internetā, presē un citos plašsaziņas līdzekļos (izņemot erotiska satura izdevumus), kā arī izmantojot citu personu starpniecību.

• Ar prostitūciju aizliegts nodarboties nepilngadīgām personām.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv