Praktiski
Dārzs

Interesanti fakti, kā kafija noderēs gan skaistumam, gan dārzam0


Gliemju maigajiem vēderiņiem nepatīk abrazīvas virsmas, bet kafijas sausumi tos nejauki kairina.
Gliemju maigajiem vēderiņiem nepatīk abrazīvas virsmas, bet kafijas sausumi tos nejauki kairina.
Foto: Inita Šteinberga

Kad ikrīta kafija izdzerta, kur paliek biezumi? Tīrā izšķērdība ir tos izmest atkritumos vai aizskalot kanalizācijā. Kafijas biezumos vēl ir daudz vērtīgu vielu, kuras var izmantot dabai un cilvēkam lietderīgākā veidā.

Augiem dobēs un kompostam

Tie laucinieki, kas novērtējuši kafijas biezumu labo iedarbību dārzā, jau tagad ir mobilizējuši pilsētas radus biezumu krāšanai. Vienkāršākais veids – tos likt trauciņā un glabāt ledusskapī (ja brauc uz laukiem reizi nedēļā). Biezumus var arī izžāvēt, noliekot trauciņu pie apkures ierīcēm (ja laukos viesojas reti).

Kafijas biezumus var uzreiz iestrādāt augsnē vai bērt kompostā. Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī pat šovasar tika veikts pētījums, kā kafijas biezumi ietekmē augus. Tur gan biezumus lietoja daudz – līdz pieciem litriem uz vienu kvadrātmetru augsnes.

Izmēģinājumam pakļautie augi vispirms nedaudz apmulsuši un atpalikuši augšanā no parastā zemē stādītajiem, taču tad saņēmušies.

Īstais efekts gaidāms nākamgad, kad kafija būs pilnībā sadalījusies un bagātinājusi augsni ar humusu.

Lai augi uzreiz saņemtu labu, pārstrādātu mantu, kafijas biezumus ieteicams kompostēt. Biezumus samaisa ar ūdeni un tad lej kompostā vai izkaisa vienmērīgi pa visu kaudzes virsmu. Pēc tam pārber ar lapām, pļauto zāli u. c. Pēc kāda laika var pacilāt kompostu un apskatīt kafijas slāni – sliekām tur būs īstas dzīres. Kafijas biezumus nelielos daudzumos var uzkaisīt arī telpaugu augsnei puķupodā.

Pret gliemjiem un nezālēm

Priecīga ziņa – kafijas biezumi mazina nezāļu augšanu. Tādēļ tos var kaisīt uz taciņām, starp augiem, cik tik spēj.

Izkaltētie biezumi arī palīdzēs aizstāvēt augus no gliemju uzbrukumiem. Mīkstmiešu maigajiem vēderiņiem nepatīk abrazīvas virsmas, bet kafijas sausumi tos nejauki kairina. Ar biezumiem apkaisa dobes, izkaisa uz celiņiem.

Ja kafijas maz, tad vismaz apber ap apdraudētākajiem augiem (ķirbjaugiem, delfīnijām, hostām u. c.). Pēc lietus vai rasaina rīta, kad biezumi kļuvuši mitri, virs­kārtiņu atjauno. Turklāt kafijas biezumi sadaloties pamazām ielabos augsni. Dārzam var izlietot arī svaigu, bet negaršīgu kafijas paku.

Gludai ādai un tonusam

Reizi vai divas nedēļā kafijas biezumus saimnieces var atstāt sev un izmantot skaistumkopšanā. Kafijas pīlings ir lēts un iedarbīgs. Biezumus der papildināt ar medu, sāli vai olīveļļu. Var pievienot kādu pilienu tīkamas ēteriskās eļļas.

Pret šādu virtuves kosmētiku parasti nevienam nav alerģijas, taču nevajag berzt ļoti stipri, sevišķi jutīgu un maigu ādu. Pēc kafijas pīlinga ziepes nelieto. Tad nevajag pat lietot ķermeņa kopšanas krēmus, jo āda jau būs maiga un gluda.

Saistītie raksti

Šāds pīlings lieliski palīdz atgūt roku tīrību pēc dārza darbiem. Lai likvidētu viegli brūngandzelteno toni, ko rada kafija, ienadžus norīvē ar citronskābi. Kafijas biezumi vislabāk aizskalojas ar aukstu ūdeni.

Latvijas vides aizsardzības fonda logo

Atbalsta

LA.lv
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt?
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Pagatavo košu un unikālu buķeti no…pārtikas produktiem! Saņēmējs vienaldzīgs nepaliks
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Aizkaļķojies tvaika gludeklis. Vienkāršs veids, kā to pašam attīrīt
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs strādājošie bez bērniem
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
TIEŠRAIDE: Juris Pūce skaidro pašvaldību reformu Aglonas iedzīvotājiem
Tiešraide 13 minūtes
LE
LETA
Latvijā
NEPLP aizliedz Latvijā retranslēt deviņus Krievijas televīzijas kanālus
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
IDB aizdomās par kukuļņemšanu aizturējis policijas amatpersonu
58 minūtes