Praktiski
Manas tiesības

Kādus jautājumus sev uzdot pirms naudas aizņemšanās? 0

Jebkurā brīdī, kad jūs ir ieinteresējis ātrais aizdevums Latvijā, lai apmierinātu savas patēriņa vajadzības, jums ir rūpīgi jāapsver, vai tas ir pareizais finansiālais lēmums jūsu individuālajos apstākļos. Naudas aizņemšanās burtiski nozīmē, ka jūs arī apņematies šo naudu atmaksāt atpakaļ noteiktā laika posmā. Jums tieši tāpat ir jāapsver, kā šāds naudas aizņēmums nākotnē ietekmēs jūsu ikmēneša finanses un iespējas nomaksāt visus tekošos rēķinus. Ja jūs nevēlaties tikai minēt, vai jūs varat vai nevarat atļauties ikmēneša kredīta maksājumus un vai tie sakritīs ar jūsu budžetu, tad jums vajadzētu uzdot sev dažus būtiskus jautājumus vēl pirms jūs parakstāt pašu aizdevuma līgumu.

Lūk, mūsuprāt, svarīgākie no šiem jautājumiem:

1. Vai jums tiešām ir nepieciešams veikt šo pirkumu tieši tagad un uzreiz?

Bieži vien lietas, kas mums šķiet nepieciešamas, tādas nebūt nav. Jūs patiesībā varat atlikt lielāko daļu pirkumus līdz brīdim, kad esat nopelnījis pietiekamu summu. Ja esat noskatījis kredītā pirkt lietas, kas saistītas ar izklaidi, piemēram, jaunas slēpes vai riteņbraukšanas ekipējumu, jūs patiešām varat vispirms sakrāt naudu, lai nopirktu šāda tipa preces, jo tie nav akūti nepieciešami pirkumi.

2. Vai jūs varat iegādāties kaut ko mazāku vai lētāku tā vietā?

Bieži vien, kad veicat lielu pirkumu, jūs vēlaties nopirkt pašu labāko modeli, ko jūs varat iedomāties. Tomēr jūs varat sasniegt tādus pašus rezultātus, ja savas prasības samaziniet uz to, kas jums patiešām ir vajadzīgs, nepakļaujoties sabiedrības vai modes spiedienam. Piemēram, ja jūs vēlaties iegādāties automašīnu, jūs tai varat izlemt tērēt piecus tūkstošus eiro, nevis desmit tūkstošus un iegūt to pašu rezultātu – jums būs savs personīgais auto, ar ko nokļūt no punkta A līdz punktam B. Veiciet pētījumus par iecerētajiem lielākajiem pirkumiem, lai jūs zinātu, ka jūs patiešām saņemat vislabāko vērtību par iztērēto naudu. Pētījuma veikšana var palīdzēt jums noteikt labāko risinājumu pareizajā cenu diapazonā.

3. Vai jūs varat atļauties veikt ikmēneša maksājumus?

Tas ir ļoti būtisks jautājums, uz ko jums patiešām ir jāatbild godīgi bez piepušķošanas. Jums tāpat ir jāņem vērā ierobežojumus, ko šis pirkums var radīt jūsu spējai kaut ko papildus atļauties tālāk nākotnē. Iespējams, ka nevarēsiet doties tālākā vai garākā atvaļinājumā, jo nevarēsiet ietaupīt naudu tik ātri un tik daudz, cik varētu, ja nebūtu jāmaksā ikmēneša patēriņa kredīta procentu likmes maksājumi. Jums ir jāizvērtē jūsu parāda lielums attiecībā pret ienākumiem. Jūs nevēlaties, lai tas jums izmaksātu vairāk par 25% no visa, ko jūs nopelnāt (un tas jo īpaši attiecas uz hipotēku).

4. Cik ātri jūs varēsiet atmaksāt kredītu?

Ja esat izlēmuši par labu aizdevumam, jums jākoncentrējas uz tā atmaksu, cik ātrā laikā vien iespējams. Būs ļoti grūti iekrāt patiesu bagātību, ja jūs pastāvīgi maksājat procentu likmes citiem.

5. Kas notiks gadījumā, ja jūs nevarēsiet atmaksāt kredītu?

Jums vienmēr jāapsver ilgtermiņa sekas kredītsaistībām, it īpaši, tādos gadījumos, kad, piemēram, zaudējat darbu vai jums smagi pasliktinās veselība. Jums būs neizsakāmi liels papildu spiediens, lai ātri atrastu jaunu darbu, ja būsiet lielās kredītsaistībās. Atkarībā no nozares, kuru pārstāvat un amata specifikas, jums pat varētu būt grūti atrast jaunu darbu, ja jums ir slikta kredītvēsture. Ja uzņematies kredītsaistības, jums ir jābūt arī kādam rezerves plānam, kā turpināt maksājumus, kamēr uz laiku esat palikuši bez ienākumu avota.

LA.lv