Praktiski
Dārzs

Kādas sēklas drīkst un kādas nedrīkst ievest no Krievijas0

Foto: Vpales/Shutterstock

Vai ir kādi ierobežojumi Krievijas sēklu (galvenokārt tomātu, gurķu) iegādei un ievešanai, ja iebrauc no Krievijas? Vai to iegādi internetveikalos nebremzēs jaunā regula par ģeogrāfisko bloķēšanu (PTAC pārraudzībā)? AGRITA JŪRMALĀ

No Krievijas ievestas sēklas Latvijā tirgot nedrīkst, bet lietot un ievest pašpatēriņam atļautajos daudzumos drīkst, skaidro Valsts augu aizsardzības centra Sēklu sertifikācijas un šķirņu aizsardzības daļas departamenta direktora vietniece Liene Jaunzeme.

Ir daži karantīnas objekti, taču Latvijā populārāko dārzeņu – tomātu un gurķu – sēklas privātpersonas savam mazdārziņam var vest droši. Brīvi var ievest arī puķu sēklas.

Pārtikas un veterinārajā dienestā norāda, ka atļautais sēklu daudzums, kuru no Krievijas drīkst ievest viena persona personīgām vajadzībām bez fitosanitārā sertifikāta un kvalitāti apliecinošiem dokumentiem, ir 100 gramu tomātu un 100 gramu gurķu sēklu. Ja rēķina, ka vienā paciņā mēdz būt pa 0,25 g, 0,5 g vai 1 g sēklu, ir skaidrs, ka mazdārziņa saimnieks var iepirkties Krievijas sēklu veikalos un braukt mājās bez bažām.

“Savukārt regula par ģeogrāfiskās bloķēšanas uzraudzību interneta vietnēs ir pārprasta. Tā patērētājus nevis ierobežos, bet aizsargās viņu intereses,” skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centra komercprakses daļas vadītājs Dainis Platacis.

Šī regula aizliedz Eiropas Savienības (ES) valstu internetveikalos ierobežot citu ES valstu iedzīvotāju iepirkšanos. Piemēram, Vācijas internetveikali nedrīkst darboties tikai vienu vai dažu valstu robežās, tiem jāļauj iegādāties preces arī citu valstu (arī no Latvijas) pircējiem, turklāt visiem par vienādi noteiktu cenu.

Saistītie raksti

Regula nosaka, ka patērētāju bez viņa piekrišanas nedrīkstēs pārvietot uz citu interneta vietni. Patērētājam ir gan tiesības piekrist, gan atteikties no tā. Visiem pircējiem arī jānodrošina vienādas iespējas maksāšanas līdzekļu izvēlē.

Tātad, piemēram, ja internetveikals, kas darbojas ES teritorijā, neļauj iegādāties Krievijā ražotas sēklas no sava sortimenta, par šo bloķēšanu jāsūdzas PTAC. Protams, šī regula nav saistoša internetveikaliem Krievijas teritorijā.

LA.lv