Praktiski
Dārzs

Kāpēc burkāni šogad sausi un plankumaini?0


Burkānu lapu sausplankumainība
Burkānu lapu sausplankumainība
Burkānu lapu sausplankumainība

“Kā cīnīties ar burkānu sausplankumainību? Vai šī slimība bojā arī saknes?” GINTS GROBIŅAS NOVADĀ

Burkānu lapu sausplankumainība (Alternaria dauci) pārsvarā bojā lapas, savukārt sakņaugu glabāšanas laikā lielus ražas zudumus var radīt čemurziežu melnā puve (Alternaria radicina). Burkānus uz lauka parasti inficē abas sēnes, turklāt gandrīz vienlaikus. Lai izvairītos no šīm sēņu slimībām, ieteicams audzēt noturīgus, neieņēmīgus hibrīdus.

– Burkānu šķirņu ar īstu ģenētisku neieņēmību nav vispār. Šķirņu aprakstos vairāk minēts angliskais termins Strong against, kas latviešu valodā nozīmē – noturīgs pret. Šīs sēņu slimības vairāk raksturīgas kontinentālā klimata apstākļos, un visnozīmīgākās tās ir vēlajām burkānu šķirnēm, kam novākšanas brīdī svarīgs ir spēcīgs, veselīgs lapojums, – skaidro SIA “Kurzemes sēklas” valdes priekšsēdētājs Andris Kiršentāls.

No firmas “Bejo” šķirnēm visnoturīgākās ir Nantes tipa ‘Namdal F1’ (veģetācijas periods ir 100 dienu; vidēji agra hibrīdā šķirne), Berlikuma tipa jaunums ‘Belgrado F1’ (111 dienu; arī vidēji agra hibrīdā šķirne ar veselīgu, spēcīgu lapojumu un spilgti oranžām, saldām saknēm, kas ideāli piemērotas sulām, salātiem; labi uzglabājas 4–5 mēnešus), ‘Norfolk F1’ (109 dienas; vidēji agrīns hibrīds ar spēcīgiem lakstiem un skaistām, cilindriskām saknēm, kas neplaisā un uzglabājamas 4–5 mēnešus), no profesionāļiem domātajiem jaunumiem vēl jāmin ‘Ibiza F1’ (Imperatora tipa, jo sakne ir 25–30 cm gara, slaida, salda; burkāniem ir spēcīgas lapas, kas svarīgi, novācot mehanizēti).

Čemurziežu melnā puve
Saistītie raksti

Ja audzēšanai izvēlas neizturīgas šķirnes, pamanot pirmās slimību pazīmes, nekavējoties jāsmidzina ar fungicīdu. Latvijā burkānu lapu sausplankumainības ierobežošanai atļauts lietot, piemēram, Score 250, Switch 62,5, Dithane NT. No šiem preparātiem 3. klasē reģistrēts Score 250, bet jāņem vērā, ka ar vienu apstrādi nepietiek, nepieciešams smidzināt 2–3 reizes ar 14 dienu intervālu. Lielražotājiem ieteicams pārmaiņus lietot vairākus preparātus.

Slimību profilaksē svarīgi ievērot augu seku. Rūpīgi jādezinficē noliktavu telpas, konteineri, kastes.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
1 stunda
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
9 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
17 stundas