Praktiski
Mājas

Kāda krāsa guļamistabai ir visieteicamākā, lai miegs būtu kvalitatīvs?0

Foto: Fotolia

Lai gan lielāko daļu laika guļamistabā pavadām ar aizvērtām acīm un apkārt valda tumsa, zinātnieki izpētījuši, ka mūsu miega kvalitāti un ilgumu ļoti ietekmē tā krāsa, ko redzam pirms iemigšanas. Tāpēc ir vērts ieklausīties testu rezultātos, jo guļamistaba ir tā telpa, kurā pavadām vienu trešdaļu dzīves, kas savukārt ļoti ietekmē pārējās divas trešdaļas.

Veicot pētījumus, ņemts vērā, kā interjerā valdošie toņi iedarbojas uz cilvēka asinsspiedienu, pulsa biežumu, redzi, aktivitāti, produktivitāti u.c. un kā tas ietekmē cilvēka spēju atslābināties pirms miega, izbaudīt miegu un pamosties možam. Testa rezultāti kārtoti secībā no nepiemērotākās krāsas (visīsākais netraucēta miega garums) līdz visieteicamākajai.

Violetie toņi – miega ilgums 5 stundas un 56 minūtes

Violeto visbiežāk izvēlas radoši cilvēki. Šo toņu sastāvā ir zilā un sarkanā sajaukums. Zilā krāsa nomierina, bet sarkanā uztrauc. Līdz ar to šis pretrunīgais miksējums guļamistabai nav ieteicams. Pēc testu rezultātiem violetie toņi ir visneieteicamākie guļamtelpai. Ja tomēr šī krāsa jums ir ļoti tīkama, vēlams izvēlēties tās nokrāsas, kas ir tuvākas zilajam – lavandas toni vai maigu ceriņkrāsu, nevis koši violeto un rozīgo, lai nemocītu bezmiegs.

Brūnie toņi – miega ilgums 6 stundas un 5 minūtes

Ļoti praktiska izvēle, kas atsaucas arī uz koka nokrāsām. Tomēr brūnais ir pārāk tumšs un garlaicīgs. Šo toni parasti izvēlas cilvēki, kas ikdienā noguruši no komunikācijas. Brūnais iedveš mieru, bet tomēr neveicina labu miegu. Pietiks, ja brūnais guļamistabā ienāks tikai caur grīdas materiālu vai mēbeļu nokrāsām.

Pelēkie toņi – miega ilgums 6 stundas un 12 minūtes

Pelēkais ir elegants un, īpaši šosezon, ļoti aktuāls un moderns tonis. Tas ir ideāls fons gleznām un fotogrāfijām. Ļoti labi der viesistabai un pat virtuvei, tomēr, izmantots guļamistabā, tas veicina nemierīgu miegu, jo cilvēki, kas izvēlējušies šo toni, bieži savas emocijas neizrāda, bet glabā sevī. Līdz ar to miegā tās atbrīvojas un neļauj pilnībā atslābināties. Ja tomēr pelēkais ir ļoti pie sirds, labāk izvēlēties tās nokrāsas, kas veidotas uz zilā vai dzeltenā bāzes, un kombinēt pelēko tieši ar šīm krāsām – dzelteno un zilo.

Zeltainie toņi – miega ilgums 6 stundas un 43 minūtes

Šo karalisko krāsu guļamistabai bieži izvēlas cilvēki, kuru darbs saistīts ar naudu. Pats par sevi zeltainais ir optimistisks un priecīgs tonis, kas liecina arī par pārticību un greznību, bet patiesībā tas provocē konfliktus, arī iekšējos. Tas nu guļamistabai nepavisam neder. Ja gribas izmantot šo krāsu, labāk lietot to aksesuāros un nelielās interjera detaļās.

Sarkanie toņi – miega ilgums 6 stundas un 58 minūtes

Zināms, ka sarkanais ir ļoti aktīvs un enerģisks. Tas paaugstina ķermeņa temperatūru, padara muskuļus elastīgākus, veicina adrenalīna izdalīšanos. Daudziem šīs īpašības nepieciešamas tieši no rītiem, lai spētu atmosties, tomēr mierīgu miegu un atpūtu sarkanā krāsa neveicina. Tāpēc jāizvēlas kas svarīgāks – ciešs miegs vai viegla pamošanās.

Oranžie toņi – miega ilgums 7 stundas un 28 minūtes

Oranžais jau ir viens no tiem toņiem, ko iesaka guļamistabai. Tas ieņem piekto vietu starp krāsām, kas nodrošina veselīgu miegu. Siltie toņi veicina muskuļu atslābšanu, labu gremošanas sistēmas darbību – miegs būs labs arī pēc sātīgām vakariņām. Un vēl, atmostoties tas rada optimismu un labu noskaņojumu. Šo krāsu bieži izvēlas labsirdīgi un dzīvespriecīgi cilvēki.

Sudrabotie toņi – miega ilgums 7 stundas un 33 minūtes

Lai gan pelēkie toņi nav labvēlīgi miegam, izrādās – ja tie bagātināti ar mirdzumu, efekts ir pavisam cits. Zinātnieki uzskata, ka mirdzums rada asociācijas ar debess zvaigžņoto jumu un mēness spīdējumu, kas smadzenēm dod signālu – laiks gulēt! Sudrabainais nomierina nervu sistēmu un ieņem ceturto vietu labvēlīgāko krāsu sarakstā.

Zaļie toņi – miega ilgums 7 stundas un 36 minūtes

Dabā visizplatītākā krāsa. Tā nodrošina pozitīvu ietekmi uz redzi un nervu sistēmu. Šādā guļamistabā viegli aizmigt un pamosties ar jauniem spēkiem. Šo krāsu, pēc zinātnieku domām, izvēlas darbīgi un čakli cilvēki.

Dzeltenie toņi – miega ilgums 7 stundas un 40 minūtes

Varbūt dzeltenais šķiet pārāk saulains un silts mierīgam miegam, tomēr patiesībā tas lieliski nomierina, atslābina, iedveš prieku un piešķir domām vieglumu, kas ļoti nepieciešams pirms gulētiešanas. Par to liecina arī testos iegūtā otrā vieta.

Zilie toņi – miega ilgums 7 stundas un 52 minūtes

Visbeidzot, vislabākā izvēle – zilais. Vienīgā krāsa, kas pēc pētījumu rezultātiem nodrošina gandrīz astoņas stundas netraucēta miega. Turklāt vairāk nekā puse no eksperimentā iesaistītajiem gulētājiem atzina, ka arī pamosties zilajā guļamistabā ir viegli un patīkami.
Noslēpums meklējams zilo toņu spējā pazemināt asinsspiedienu un samazināt pulsa biežumu. Savukārt psiholoģiskajā plāksnē zilais daudziem asociējas ar jūru, debesīm, bezgalību un mieru.
Ja vēlaties labi izgulēties, izvēlieties zilo! Turklāt zilais samazina apetīti (atā, nakts uzkodas!) un dara cilvēkus precīzākus, kas ļaus izvairīties no aizgulēšanās.

Jebkurā gadījumā, lai kādu toni izvēlētos savai guļamistabai, jāatceras par harmonijas likumiem un jāveido saskanīgi krāsu salikumi, nelietojot tikai vienu toni, bet papildinot ar patīkamiem akcentiem. Ja ir šaubas par kādas krāsas iedarbību vai saskaņu ar citām, vislabāk to pamēģināt izmantot dažādos aksesuāros, tekstila izstrādājumos, nevis lielās plaknēs. Ja nederēs, varēs viegli nomainīt.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
10 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
35 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kaspars Bērziņš uz pusotru mēnesi atgriežas VTB Vienotajā līgā
1 stunda