Citas radības, Mājas mīluļi

Noklīdis ežu mazulis, stirnēns vai stārķēns. Kā palīdzēt meža iemītniekiem?

ezitis
Uzziņa

Kur meklēt palīdzību
• Dr. Beinerta diennakts veterinārā klīnika Rīgā, Ģertrūdes ielā 101, tālr. 67288539.
• Latvijas savvaļas putnu palīdzības biedrība “Drauga spārns”, tālr. 27880212.
• AS “Latvijas valsts meži” vecākais vides eksperts, ērgļu pētnieks Uģis Bergmanis, tālr. 29485851.
• Rīgas Zooloģiskā dārza informācijas dienests, tālr. 67518669.

Ko iesākt, ja sētā ienāk ežu mazulis, pie kājām nokrīt stārķēns, ko, iespējams, no ligzdas izstūmuši pieaugušie stārķi, vai ābeļdārzā meža tuvumā šķietami apjucis klīst stirnēns? Kā vajadzētu rīkoties cilvēkam – vai zīdītāju vai putnu mazuli nest uz mājām, barot un lolot vai arī atstāt turpat, lai rūpējas paša māte vai Dabas māte?

Sniedz pirmo palīdzību

Uz šādām pārdomām rosināja konkrēts notikums, ar kuru sociālajā vietnē Facebook dalījās rakstnieks un tulkotājs Didzis Sedlenieks. Viņam jau 24 gadus pieder māja Vecpiebalgā. Pagalma vidū atrodas elektrības stabs, uz tā – stārķu ligzda. – Gadiem man bija iespēja vērot šo putnu ģimenes dzīvi, taču šovasar piedzīvoju kaut ko ekstraordināru, par ko iepriekš biju tikai dzirdējis. Pļāvu zāli zem stārķu ligzdas un prātoju, kurā brīdī kāds augšā paskurinās asti. Tikko biju par to iedomājies, pamanīju kaut ko krītam. Tas bija stārķēns, pavisam pliks, izšķīlies, visticamāk, tajā pašā vai iepriekšējā dienā. Lidojuma trajektorija liecināja, ka pats neizkrita, bet tika izmests.

Kad tāda problēma uzkrīt uz galvas, uzreiz nezini, ko darīt, Didzis neslēpj. Tāpēc bezpalīdzīgo radībiņu nofotografējis un fotoattēlu ielicis Facebook. Drīz vien uzradušies padomdevēji, kuri zinājuši, ko darīt un kam zvanīt. – Palīdzība piezvanīja pirmā, precīzāk, Anita Asare, putnu glābšanas organizācijas “Drauga spārns” vadītāja un “Latvijas lepnuma” titula īpašniece. Sarunājām, ka viņi no Jūrmalas brauks nabagam pakaļ, bet es pa to laiku putnēnu dzirdīšu ar medus ūdeni un barošu ar cāļa gaļu.

Stārķēns izskatījies pavisam bēdīgi, ūdeni un barību vajadzējis iedabūt teju ar varu. Lai putnēns nesaltu, Didzis to sildījis ar burkās ielietu siltu ūdeni. Par putnu mazuli rūpējies līdz pat vieniem naktī, kad atbraukuši palīgi un konstatējuši, ka cāļa gaļa tik mazam bijusi par stipru, kuņģītis nav spējis tikt galā. – Tagad regulāri sazinos ar “Drauga spārnu”. Mans stārķēns turas braši, laikam jau būs dzīvotājs.

Pievienot komentāru