Praktiski
Dārzs

Kad jauns vīnogulājs jānogriež no mātesauga?0

“Kad jauns vīnogulājs jānogriež no mātesauga?” REGĪNA CODĒ

Ja vēlas pavairot iepatikušos vīnogu šķirni, augošu zaru pieliecot pie zemes (līdzīgi kā upenes, ērkšķogas un citus krūmus), tad rudenī, apgriežot vīnkokus, pavairošanai atstāj vairākus dzinumus, kas parādījušies no augsnes. Pavasarī atbilstīgi zara garumam izrok apmēram 15 cm dziļu grāvīti, tajā ieber labi sadalījušos kompostu, ko samaisa ar augsni. Ar koka vai stieples kāsīti zaru piesprauž cieši pie augsnes un uzber nedaudz mitru, irdenu augsni. Tad gaida, kad saplauks pumpuri. Kad izveidojušies paprāvi dzinumi, grāvīti līdz augšai piepilda ar auglīgu augsni un uztur to mitru (sausā laikā pa reizei aplaista). Cik daudz dzinumu izaugs, tik daudz rudenī būs stādu.

Augļkopis Andris Dišlers neiesaka jaunos stādus no mātesauga atdalīt vasarā, jo šajā laikā tiem vēl nav izveidojusies laba sakņu sistēma. Rudenī, kad lapas nobirušas, tos var piesegt un atstāt līdz pavasarim, bet vislabāk izrakt, sadalīt, iestādīt podos un novietot pagrabā.

Vīnogu apsakņošana ar noliektņiem ir visvienkāršākais pavairošanas veids piemājas dārzos. Tomēr, ja vēlas no ražojoša krūma iegūt daudzmaz normālu ražu, vairāk par diviem noliektņiem no tā nevajadzētu ņemt.

LA.lv