Praktiski
Dārzs

Kad jāmēslo ābeles, lai augļi labāk saglabātos?0

Foto-Dainis Bušmanis

“Kad ziemas šķirņu ābeles jāmēslo ar kalcija mēslojumu, lai augļi labāk saglabātos?” 
LILITA OGRES NOVADĀ

– Lai ražu saglabātu ilgāk, ziemas šķirņu ābelēm piebarošanu caur lapām ar šķīstošiem kalcija preparātiem sāk, kad ābolīši ir rieksta lielumā. Šim nolūkam var izmantot kalcija nitrātu vai kalcija hlorīdu, – iesaka zemnieku saimniecības “Mucenieki” īpašniece Ligita Rezgale.

Miglo ar 7–10 dienu intervālu agri no rīta vai vēlu vakarā ar šķīdumiem, kuru koncentrācija nepārsniedz 0,3–0,5%, lai izvairītos no lapu apdegumiem. Kopumā veic līdz astoņām apstrādēm. Sākumā uz lapām 4–6 reizes var smidzināt kalcija nitrātu, bet pirms ražas vākšanas papildus pāris reižu – kalcija hlorīda šķīdumu. Papildmēslošana pasargā no fizioloģiskiem bojājumiem glabāšanas laikā pagrabā, it sevišķi no zemmizas rūgtās korķplankumainības. Sarkanaugļu šķirnēm ābolu krāsa kļūst košāka.

Zemmizas korķplankumainība atsevišķos gados parādās šķirnēm ‘Sinap Orlovskij’, ‘Iedzēnu’, ‘Antej’, ļoti reti arī ‘Auksim’. Pazīmes: sākumā veidojas pelēkzaļi, iegrimuši plankumiņi, kas kļūst brūni un iegrimst līdz 5 mm dziļi. Šajās vietās āboliem ir rūgta garša. Vairāk tiek bojāti lielie augļi, kuros kalcija koncentrācija pamazām samazinās.

Saistītie raksti
LA.lv