Praktiski
Mājas

Kā žalūzijas savest kārtībā pirms ziemas sezonas atnākšanas? 0

Foto-Shutterstock

Vasaras laikā logi biežāk stāv atvērti, līdz ar to putekļi un netīrumi daudz vairāk ietekmē žalūziju izskatu. Kā tās savest kārtībā pirms ziemas sezonas atnākšanas?

Uz jebkura žalūziju iepakojuma jābūt norādei par to, kā žalūzijas tīrāmas. Tāpēc to ieteicams izpētīt jau tad, kad žalūzijas tiek iegādātas. Ja iepakojums nav saglabājies, vislabāk veikalā apskatīt līdzīgu žalūziju iepakojumu vai interesēties firmā, kur žalūzijas pirktas vai pasūtītas. Visbiežāk iespējamie varianti – žalūzijas drīkst tīrīt: tikai ar putekļu slotiņu, putekļu sūcēju, ķīmiski vai arī tās iespējams mazgāt. Dažreiz, ja žalūzijas ļoti netīras vai arī tās drīkst tīrīt tikai ķīmiski, lētāk iegādāties jaunas žalūzijas, nevis tīrīt vecās.

Pašu spēkiem
Žalūzijas, ko paredzēts tīrīt tikai sausā veidā, – koka, dabīgo šķiedru, alumīnija, horizontālās auduma un rullo žalūzijas tīra ar putekļu slotiņu vai putekļusūcēju. Vislabāk putekļus piesaista slotiņas no dabīgās lamas vai aitas vilnas, bet putekļusūcējam jāizmanto speciāls uzgalis.

Ja žalūzijas drīkst mazgāt, to atkarībā no žalūziju veida un norādes var darīt ar rokām vai veļasmašīnā. Mazgājot ar rokām, visērtāk žalūziju slejas (plastikāta vai tās, kas izgatavotas no īpaša ūdensizturīga auduma) ielikt vannā un mazgāt vieglā ziepjūdenī, nedaudz paberzējot ar suku. Pēc tam ūdeni nomaina un žalūzijas labi noskalo un notecina tā, lai žalūziju gali nenoliektos.
Izmantojot veļas mašīnu, lieto audekla maisu, kurā žalūziju slejas saliek citu uz citas. Mazgā saudzējošajā režīmā +30°C .
Žalūzijas žāvē izkārtā veidā, tikai ne tiešos saules staros un ne caurvējā. Dažreiz uz žalūziju iepakojuma norādīts, ka tās drīkst arī gludināt zemākajā temperatūras režīmā.

Izmantojot tīrīšanas pakalpojumus
Vietējās žalūziju izgatavotājfirmas mēdz piedāvāt arī to tīrīšanu un remontu vai norāda konkrētas ķīmiskās tīrītavas, kur žalūzijas iespējams iztīrīt. To ieteicams uzzināt, jau žalūzijas pasūtot. Pirms nodot žalūzijas ķīmiskajā tīrītavā, noteikti vēlams painteresēties, kādā veidā notiek to tīrīšana, jo tīrītavas lielākoties garantiju nedod. Ja uz žalūziju iepakojuma bijis norādīts, ka žalūzijas mazgājot vai tīrot var deformēties vai salūzt (bieži tas norādīts alumīnija žalūzijām), tad jāparēķina, vai lētāk nesanāk pirkt jaunas žalūzijas.

Žalūzijas tīra arī telpu uzkopšanas servisi. Tāpēc iespējami dažādi varianti – žalūzijas pašam jānoņem un jāaizved uz tīrītavu, žalūzijas noņem servisa darbinieki, aizved, iztīra un pēc tam uzstāda atpakaļ, vai arī žalūzijas tīra uz vietas, nenoņemot no logiem. Attiecīgi arī izmaksas tāpēc ir atšķirīgas.

Aptuvenās izmaksas:
no 7 eiro/m² – plastikāta, metāla un rullo žalūziju tīrīšana;
no  2,20 eiro/m² līdz 6 eiro/m² – vertikālās žalūzijas (atkarīgs no auduma veida un netīrības pakāpes; bez noņemšanas un pielikšanas). Žalūziju pielikšana un noņemšana maksās apmēram 2,50 eiro katra.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Latvija bez bērnunamiem. Tapuši vēl divi aprūpes centri 1
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cēzara salāti ar grilētu vistu un parmezānu
22 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Trīs partijas izstājas no JKP vadītajām valdības veidošanas sarunām
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: Vecās oligarhiskās partijas noraka valdības izveidi
17 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Gobzems: Visiem politiskajiem spēkiem vajadzētu nelielu psihoterapijas kursu
31 minūtes
LE
LETA
Dabā
Kādi laikapstākļi gaidāmi 18.novembrī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
3 stundas
LA
LA.lv
Pasaulē
VIDEO. “Neesmu latviski runājusi kopš 18 gadu vecuma!” Londonā centīgi mācās latviešu valodu
7 minūtes