Produkti un garšvielas, Receptes

Garšaugi ziemai: saldēti, kaltēti, eļļā. 5 receptes piedāvā “Praktiskais Latvietis”!

1. Katram gatavošanas veidam ir savi plusi un mīnusi

1no4
Foto - Shutterstock
Uzziņa

• Lai gan garšaugi un zaļumi izskatās tīri, tos pirms gatavošanas vajag rūpīgi noskalot un nosusināt, lai maisījums nesarūgtu vai nesapelētu.

• Lai zaļumiem nebūtu jāpievieno daudz sāls, pret apkārtējās vides nelabvēlīgo iedarbību izmanto eļļu. Tai jābūt burciņas augšpusē vismaz 5–10 mm biezumā. Sāls un garšaugu attiecība šajā gadījumā ir 1 : 10, bet, ja eļļu neizmanto, tā ir 1 : 1, kas ir ļoti daudz.

• Glabājot ledusskapī vai vēsā pagrabā, zaļumu svaigums un aromāts ir saglabājies vēl martā. Atvērtu burciņu saturs jāizlieto lielākoties pāris nedēļu laikā. Ilgāk var, ja papildina eļļas aizsargkārtu trauka augšpusē.

• Praksē novērots, ka mazās burciņās garšaugi labāk glabājas. Turklāt, ja arī gadījies iekļūt kādam mikroorganismam, zaudējumi ir mazāki, nekā izmetot lielu burku ar garšaugu maisījumu.

• Lai maisījums būtu pikantāks, katrai burciņai var pievienot pa ķiploka daiviņai. Tas ieteicams, ja izmanto dilles, pētersīļus un selerijas, bet smalkākus garšaugus ķiploka aromāts var nomākt.

• Lupstājs un kinza ir vieni no spēcīgākajiem garšaugiem, kas spēj pilnībā pārņemt kopējo garšu un aromātu, tāpēc tos pievieno mazāk nekā pārējos garšaugus.

Vasara lutina ar garšaugiem, zaļumiem un svaigām saknēm – tas viss ir smaržīgs un garšīgs. Lai ziemā tā nepietrūktu, tiek meklēti varianti, kā, maksimāli saglabājot zaļumu un garšaugu vērtību, burciņās iedabūt arī vasaras garšas, krāsas un aromātu.

• Visvienkāršāk ir garšaugu lapiņas smalki sakapāt, samaisīt ar nelielu sāls daudzumu, cieši sablīvēt mazās burciņās un pārliet ar kvalitatīvu augu eļļu. Salīdzinot ar kaltēšanu un saldēšanu, šajā variantā maksimāli saglabājas krāsa, aromāts un garša. Mīnuss ir pievienotais sāls daudzums.

• Kaltējot mājas apstākļos nereti ir grūti piemeklēt vajadzīgo temperatūru. Ja tā ir pārāk zema un telpā nav pietiekamas ventilācijas, garšaugi nereti sapelē, bet, ja par augstu un saules stari tiek klāt, zaudē krāsu un garšu. Ja bēniņos, pirtsaugšā vai malkas šķūnītī nav grauzēju, tā lielākoties ir ideāla vieta žāvēšanai, jo telpa labi vēdinās un neiespīd saules stari.

• Saldējot garšaugu aromāts un krāsa saglabājas nedaudz labāk, taču jāievēro vairāki nosacījumi. Pirmkārt, lapiņām jābūt sausām, citādi tās maina krāsu un kļūst brūni zaļas (īpaši jutīgs ir baziliks). Otrkārt, garš­augu lapiņas nevis griež ar nazi, bet saplucina. Tad ieber maisiņos, izspiež gaisu un liek saldētavā. Sasaluši garšaugi viegli sabirst. Treškārt, tie jāizlieto 4–6 mēnešu laikā, jo pēc tam kvalitāte ievērojami krītas. Garš­augus var saldēt ledus trauciņos – tos smalki sagriež, ieber trauciņos, pārlej ar ūdeni un sasaldē. Pēc tam kubiciņus liek maisiņos. Gatavojot ēdienu, pievieno pāris kubiciņu, un būs gan garša, gan lieliska smarža.

  1. Katram gatavošanas veidam ir savi plusi un mīnusi
  2. Vidusjūras garšaugu maisījums eļļā
  3. Zaļumi ar ķiplokiem
  4. Sakņu un garšaugu maisījums

Pievienot komentāru