Mājas, Remonts un būvniecība

Kā Vācijā pārveido vecās paneļmājas… Kāpēc pie mums tā nav?

vacija-maja-kolaza

Pagājušā gadsimta 60. un 70. gados katastrofāli trūka dzīvojamās platības, tāpēc Padomju Savienībā sākās vērienīga paneļu māju celtniecība. Šo praksi labprāt savās zemēs ieviesa arī citas valstis, tajā skaitā Vācija.

Ir pagājis krietns laiks, un šīm mājām tagad ir nepieciešams kapitāls remonts. Vācieši nolēma renovēt vecās mājas, jo tas esot lētāk, izdevīgāk un ātrāk nekā uzcelt pilnībā jaunu daudzdzīvokļu māju.

vacija-maja2

Vācu arhitekti atteicās no pelēkās krāsas, aizstājot to ar dzīvespriecīgākām nokrāsām – bēšu, gaišzilu, skaisti brūnu un pat sarkanu.

Māju priekšā uzbūvēja nelielus ķieģeļu nožogojumus, kas aizsargā kāpņu telpas no braucamās daļas. Tādā veidā vācieši veido saviem iedzīvotājiem drošāku un komfortablāku dzīvi.

vacija-maja3

Lai mājas tiktu pilnībā atjaunotas, tām piebūvēja balkoniņus, platas lodžijas un pat āra liftus.

vacija-maja5

Pārāk lielas mājas tika sadalītas sekcijās. Dažos gadījumos celtnieki pat samazināja piecstāvu paneļmājas līdz triju stāvu mājām.

vacija-maja6

Blakus katrai mājai ir savs laukums atkritumu konteineriem. Turklāt šis laukums ir aizslēdzams, lai svešie te vienkārši nenāktu un negāztu savus atkritumus.

Ar tādu attieksmi un pieeju Vācijā izdevās atdzīvināt vecās daudzdzīvokļu mājas un radīt iedzīvotājiem komfortablus dzīves apstākļus. Ar to jau vācieši ir slaveni, ka visu dara racionāli un kvalitatīvi.

Kāpēc gan mēs nevarētu pārņemt vāciešu pieredzi un atjaunot savas jau nokalpojušās mājas?

Nobeigumā vēl piedāvājam vienas kāpņutelpas attēlu. Sapnis, vai ne?

vacija-maja4

12 Komentāri

 1. Skaista fantāzija,tikai mēs nevaram savākt apsaimniekošanas naudu lai vispār uzturētu māju,kur nu vēl lai siltinātu un renovētu.Cilvēkiem nav tādas naudas un iegrābties kredītos uz 20 gadiem neviens nav ar mieru.

 2. pie mums komunalos maksajumus shemotaji izshemo sava laba un noraksta mistiskas summas pa pakalpojumiem,bet vacija kautcik doma ari par cilveku labklajibu un pilsetas izskatu.

 3. Man ir dzīvoklis, kuru apsimnieko RNP un viens, kuru apsaimnieko paši. Komunālie nesalīdzināmi, mājas uzturēšana nesalīdzināma, vienai tek jumts, trepju telpa pēc bomžatņika drīz izskatīsies, otri jumtu nomainīja, trepju telpas izremontētas, mājas gali noslitināti. Nav runa par miljardiem, runa ir par attieksmi. Labi, ok, miljardi, bet tie atmaksāsies nākotnē. Mūsējie uz nākotni neskatās, tikai 4 gadu periodu, kurā kaut ko iebāzt kabatā. Paskaitām, nerunājot par parex, tikai daži objekti – dārgākais tilts, gaismas pils, vid ēka. Sanāktu tīri laba renovācija par šiem objektiem. LV nedara kā citur, vajadzētu sakopt pagalmu un tad dzīrot, bet mums ir otrādi.

 4. Cik ilgā laikā tas atmaksāsies? RNP veica energoauditu Ozolciema ielas 18 mājai,ko par katru cenu grib renovēt.
  1.Ārsienu siltināšana, pēc 21 gada
  2.Pagraba pārseguma siltināšana, pēc 27.g.
  3.Logu maiņa kāpņu telpās, pēc 19.g.
  4.Kāpņu telpās esošo bēniņu ārdurvju,vējtvera durju un ielas pusē ārdurvju nomaiņa, pēc 78.g.
  5. Apkures sistēmas atjaunošana, pēc 59.g.
  6. Karstā ūdens cauruļvadu maiņa, pēc 11.g.
  7 Pamatu virszemes siltināšana, pēc 134.g
  Vai tas atmaksājas?

 5. Valsts mūs nemudina uz patriotismu, uz vēlmi būt saimniekiem savā zemē. Pats galvenais- celt algas deputātiem, valsts amatpersonām un ierēdņiem, palielināt šo darbinieku štatus, palielināt tautai nodokļus, pacelt cenas ikdienas precēm un pakalpojumiem. Īsts savas zemes saimnieks neizbradās zālāju, nespļaus uz ietves, savāks suņa mēslus, neapzīmēs ēkas, nebojās transportā sēdekļus. Toties esam pirmajās vietās Eiropā ar HIV, AIDS, uz ceļiem bojāgājušo skaita ziņā, sliktiem ceļiem, graustiem pilsētas centrā un nesamaksājamiem nekustamā īpasuma nodokļiem.

 6. Ja valsts jau pirmajā pastāvēšanas brīdī nebūtu atteikusies no sava “dzīvojamā fonda”, iespējams, kaut ko varētu darīt. Bet pa šiem gadiem, ieguldot krietnu naudiņu visādu “namu pārvaldnieku” labklājībā, ir zaudēta ticība tam, ka māju apsaimniekot var arī godīgi un ar prātu. Un ko darīt tiem, kam pagultēs ir ievākušies visādi šlitkes?

 7. Mums ir valsts?! Postpadomju veidojums tas ir!Ar visām no tā izrietošajām sekām! Riebjas klausīties ziņas, jo neko labu nevar pateikt,tikai negācijas…

Pievienot komentāru