Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Kā tikt pie lielākas pensijas?

Foto-Shutterstock

Mani vecāki, visu mūžu godīgi strādājot, diemžēl ir nopelnījuši ļoti mazas pensijas. Sākām rēķināt, ka arī mums, vidējai paaudzei, līdz pensijai vairs nemaz nav tik tālu. Lūdzu, iesakiet, kā tikt pie lielākas pensijas! Vai Latvijas pensiju sistēmai vispār var uzticēties, un vai tā nesabruks? Varbūt vienīgā iespēja ir pašam veidot naudas uzkrājumus vecumdienām? MONTA TUKUMĀ NOVADĀ

Latvijas pensiju sistēma pērn atzīta par septīto ilgtspējīgāko pasaulē. Labāka situācija ir tikai Austrijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Norvēģijā un Jaunzēlandē. To secinājuši starptautiski eksperti, vienlaikus gan piebilstot, ka izvērtēta pensiju sistēmu finansiālā ilgtspēja ilgtermiņā, bet ne tas, cik pietiekami ir pensionāru ienākumi katrā valstī. Tostarp Latvijas Tiesībsarga birojs ziņo, ka 322 000 Latvijas pensionāru nesaņem pat 300 eiro lielu pensiju mēnesī.

Latvijā pensiju piešķir un aprēķina katram individuāli, par pamatu ņemot pensijas sākuma kapitālu (ņemot vērā personas darba stāžu līdz 1996. gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996. līdz 1999. gadam), pensijas kapitālu (no 1996. gada 1. janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas), kā arī pensionēšanās vecumu. Tādējādi vecuma pensijas aprēķināšanas kārtība visiem tiek piemērota vienādi.

! Ja no lielākas algas un ilgāku laika periodu ir veiktas iemaksas, tad lielāka būs arī personas kontā reģistrētā sociālās apdrošināšanas iemaksu summa un atbilstīgi lielāka vecuma pensija. Vecuma pensijas apmēru ietekmē ne tikai nostrādāto gadu skaits. Būtiska nozīme ir algai, no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Atgādinām, ka Latvijā ir trīs līmeņu pensiju sistēma, kas ietver valsts nefondēto no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām atkarīgu paaudžu solidaritātes shēmu (1. pensiju līmenis), valsts obligāto fondēto pensiju shēmu (2. pensiju līmenis) un iespēju piedalīties privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā (3. pensiju līmenis), tādējādi iegūstot papildu pensiju vecumdienās.

Trešā pensiju līmeņa mērķis ir tās dalībniekiem ar privāto pensiju fondu starpniecību uzkrāt un ieguldīt viņu pašu izdarītās naudas līdzekļu iemaksas, nodrošinot papildu kapitālu vecumā. Turklāt dalībai privātajos pensiju fondos ir savas priekšrocības, jo jau no 55 gadu vecuma to dalībnieki var saņemt visu uzkrāto papildpensijas kapitālu vai arī turpināt dalību un saņemt kapitālu pa daļām.

Uzkrātais kapitāls ir privātpersonas īpašums neatkarīgi no tā, kas veicis iemaksas, turklāt uz to attiecas mantojuma tiesības. Ir paredzēti arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi.

KONSULTĒJUSI LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS DEPARTAMENTA VECĀKĀ EKSPERTE DACE TRUŠINSKA

9 Komentāri

 1. Kāpēc gan nekas netiek stāstīts par to,ka tiem,kas nostrādāja teiksim 30 gadus komunistu laikos, par katru šo gadu maksā 1,00EUR par katru gadu,un uz šiem gadiem neattiecās nekādi koeficienti.Tos maksā tikai par brīvās Latvijas nostrādātajiem gadiem.Varbūt tādēļ Montas vecākiem ir tik mazas pensijas.

  1. Jā būtu taisnīgi,ja rēķinātu arī koificentu par komonistu laikā nostrādatiem gadiem.Arī man ir 265 eiro pensija.Un ļoti neaisni izdomāja viltus likumu,kuri iemaksaja,lai būtu krietni lielaka pensija.Tautai to neteica.Bieziem jau sanaca.

 2. Riebekļi ,kuri zināja par šiem likumiem uztaisīja sev pat 19 tūkstošus mēnesī ,kur godīgi stādājot tādu pensiju var nopelnīt ,kāpēc viņiem atļauj vēl šodien to saņemt ? Mēs ,kuri godīgi ir strādājuši 46 gadus nepārtaukti nezin ,kā savilktgalus ,kur ir mūsu valstī taisnīgums ? Zagļi ,kad sāksiet domāt par savu tautu ? agli

 3. Vai tiešam šai kundzei neviens muskulis nenodrebēja skaidrojot, cik perfekta pensiju sistēma pie mums /pat 7 vieta esam/. Ja cilvēks visu savu mūžu godīgi nokalpojis šai valstij, ieturēti visi pienākošie nodokļi, tad kādēļ:
  -tik nabaga statusu vien ir dabūjis;
  -jānomirst, jo ārstu- speciālistu izmeklējumi nav pa kabatai un rindu dēļ;
  – nevar iegādāties, zelta vērts palikušās zāles;
  -nevar apmeklēt teātru, muzejus, izstādes un c. pasākumus;
  Tajā pat laikā citu valstu pensionāri brīvi ceļo, atpūšas, priecājas. Mūsējie līdz Rīgai nevar atļauties tikt.
  Un tādu KĀPĒC simtu un viens. Atbildēt mums skaidri un saprotami!

 4. Tie ir meli,ka šādā veidā tiek aprēķinātas pensijas.Īsto aprēķinu slēpj.Labi atceros,ka VITA TĒRAUDA tika skaidrojusi no kuras valsts ņemts paraugs ,tanī brīdī iedomājos,nu ja, viņiem par apkuri nav jādomā,jo ziemu nav.Vita Tērauda strādāja ministrijā,ilgus gadus par viņu nedzirdēju,šogad atkal pavīdēja viņas vārds,tagad nācis Vitai klāt vēl viens vārds-viņa ir-bijusi arī SOROSA stipendiāte.ŠOgad tika ievēlēta viņa kaut kādā padomē ,tur darbojas arī ŠĶestere.Varbūt kāds var mani papildināt.

Pievienot komentāru