Gadskārtu svētki, Svētki

Kā tikt pie budēļu maskas? Izlasi un uztaisi savu oriģinālmasku!

Foto no galerijas "Istaba" arhīva

Franču valodā papier mâché nozīmējot “sakošļāts papīrs”, ar to saprotot izstrādājumus no otrreiz pārstrādāta papīra vai kartona. Tā kā Ķīnā esot izgudrots papīrs, to uzskata arī par papjē-mašē dzimteni. Ķīnieši, sākot ar 200 g.p.m.ē., no papīra masas izgatavotās lietas pārklājuši ar vairākām lakas kārtām, iegūstot cietu materiālu. Pirmās papjē-mašē lelles tika izgatavotas 16.gs. Francijā.

No papjē-mašē mūsdienās izgatavo maskas, teātra butaforijas, skulptūras, maketi un rotaļlietas, tāpat arī mēbeļu un interjera priekšmetu kopijas. Rotaļas ar papjē-mašē ļauj otrreizēji izmantot papīru un kartonu, pagarinot papīra mūžu. Tehnika paver iespēju pat no vecām avīzēm veidot oriģinālus apsveikumus, dekorus un maskas karnevāliem un budēļiem.

Ir vairākas papjē-mašē veidošanas pamattehnoloģijas. Visbiežāk uz sagatavota modeļa daudzās kārtās tiek līmēts plāns papīrs. Dažreiz kārtas tiek armētas ar auduma un marles gabaliem, iegūstot izturību. Izmantojot citu metodi, priekšmeti tiek veidoti no šķidras papīra masas, ko iegūst, smalki sagrieztu papīru aplejot ar karstu ūdeni, pievienojot piedevas un līmi. Izmantojot retāk pielietoto trešo metodi, cietas kartona plāksnes tiek piegrieztas un salīmētas kopā. Iegūtais materiāls parasti tiek gruntēts un krāsots.

Papjē-mašē tehnoloģijas miksē un papildina. Mūsdienās biežāk izmanto PVA līmi, ko atšķaida nedaudz ar ūdeni. Klasisko metožu cienītāji gatavos klīsteri (puslitrā ūdens izšķīdina pāris ēdamkarotes kartupeļu cietes un maisot karsē uz uguns, kamēr sabiezē) vai miltu līmi (bļodā sajauc 1 tasi miltu ar 1 tasi auksta ūdens vienmērīgā masā, pieliek klāt vārošajam ūdenim un maisot lēni karsē, kamēr masa sabiezē). Tomēr tikpat labi var izmantot arī parasto tapešu līmi, kuru atšķaida nedaudz mazāk kā prasīts.

Papīra reljefa līmēšana
Vienkāršākais vingrinājums ir novilkuma iegūšana no vienkārša priekšmeta, piemēram, bļodas, balona vai šķīvja. Priekšmetam jābūt puslodes formā, apakšai jābūt lielākai par augšu. Tas vajadzīgs, lai pēc nožūšanas varētu izveidoto darbu noņemt. Balonam izlaižot gaisu, var iegūt pilnīgu lodi. Lai aizsargātu pret pielipšanu, priekšmetu noziež ar vazelīnu, trauku mazgāšanas šķidrumu vai pat aptin ar plāno pārtikas plēvi. Saplēš strēmelēs avīzes. Pirmo avīžu kārtu tikai samērcē vai noziež ar līmi ārējo pusi. Līmē rūpīgi, izvairoties no gaisa burbulīšiem. Katrai kārtai ļauj nožūt, tad līmē nākamo. Tā turpina audzēt slāņus, kamēr sasniegts vēlamais biezums.Kad darbs nožuvis, to noņem un nolīdzina malas. Ja aplīmē sarežģītākas formas priekšmetus, darbs pirms noņemšanas jāpārgriež ar asu nazi un vēlāk ar PVA līmi jāsalīmē kopā, izmantojot tā paša materiāla fragmentus. Ja nepieciešams, darbu špaktelē un krāso.

Papjē-mašē tehniku ērti izmantot masku un dekoratīvu elementu veidošanai. Vispirms no māla vai plastilīna izgatavo cilni – pozitīvu. Uzlejot tam ģipsi, veido formu – negatīvu. Jāraugās, lai sānu plaknēs tai neveidotos izciļņi, jo, noņemot formu, var aizķerties materiāls. “Ja cilni veido no māla, pēc tam, kad ģipsis sacietējis, formu apgriež otrādi un vēl mīksto mālu izņem,” iesaka māksliniece Sandra Dzilna. Pēc citas tehnoloģijas gatavojot negatīvu, pozitīvu noklāj ar ģipsi atgrūdošu vielu, piemēram, parafīna – petrolejas maisījumu vai ziepēm. Iepildot masu, raugās, lai aizpildītu spraugas. Sarežģītākus priekšmetus, piemēram, sejas masku, aplīmē ar maziem papīra gabaliņiem. Ļoti stilīgi ir gatavot papjē-mašē masku no dzīva cilvēka sejas. Vispirms seju ieziež ar vazelīnu vai izmanto pārtikas plēvi. Tad ar samērcētām ģipša saitēm (nopērkamas “hobbyset.lv”) izveido sejas čaulu. Kad čaula sacietējusi, to noņem un tajā ielej ģipsi. Pozitīvs kalpo par pamatu maskas veidošanai. Dekorēšana un izkrāsošana ir paša ziņā. Pozitīvu vēlāk var izmantot, lai veidotu cilni. Vienkrāsaino papjē-mašē apstrādā ar sedzošām krāsām un lakām – tā top koši, viegli un dekoratīvi ciļņi.

1 komentārs

  1. Andri, lai tiktu pie budēļu maskas, tomēr jāzina tradīcija un jāsagaida Budēļu vakars. Ja taisi oriģinālmasku, tad dod tai arī oriģinālu nosaukumu.

Pievienot komentāru