Daiļdārzs, Dārzs

Kā sīpolpuķes kombinēt ar citām puķēm, lai dobe skaista

sipol-kopaa

Veikalu plauktos pārpārēm dažādu šķirņu tulpju, narcišu un citu pavasarī ziedošu sīpolpuķu, kas pēc garās ziemas pirmās priecē acis. Nevienam nav noslēpums: lai skaisti ziedētu arī citu gadu, jāļauj nobriest sīpoliem. Taču pēcziedēšanas periods agrāk tik skaisto dobi uz kādu laiku padara visai nepievilcīgu. Tāpēc piedāvājam idejas, kā, sīpolpuķes kombinējot ar citām puķēm, dobes skaistumu var pagarināt krietni ilgāku laiku un ar citām tobrīd ziedošajām puķēm vai košo lapojumu novērst skatienu no jau noziedējušiem augiem.

Lai gan sīpolpuķes rekomendē iestādīt laikus, līdz septembra vidum, es tās esmu likusi zemē arī oktobra beigās un pat novembra sākumā. Galvenais, lai vēl kādu nedēļu nesasalst zeme un augi paspēj apsakņoties. Vēlā stādīšana izskaidrojama ne tikai ar laika trūkumu, bet arī ar atlaidēm veikalos, tiesa, pērkot vēlu, kārotās šķirnes vairs var nebūt.

Tulpes zālienā

Tulpes zālienā izskatās ļoti skaisti, bet, ja par ziedēšanu vēlas priecāties arī citu gadu, zālienu nedrīkst pļaut, līdz atmirst tulpju laksti. Turklāt ne visām šķirnēm patīk augt velēnā, un šāda veida košumu var nākties atjaunot katru gadu. Ļoti labi mauriņā jūtas čemuru baltstarīte (Ornithogalum umbellatum), taču šis augs ir traki dzīvelīgs, un nebūs tik viegli no tā tikt vaļā.

Sīpolpuķes traukos

Trauki ar sīpolpuķēm atsvaidzina vienmuļu vietu. Taču Latvijā šis audzēšanas veids nav īsti piemērots, jo traukā esošajā augsnē nenotiek tādi procesi kā dobē. Ja ļoti vēlas audzēt sīpolaugus traukos, tiem jānosiltina sāni vai jānovieto vēsā telpā, kur tie nav pakļauti spēcīgam ziemas salam.

Rožu dobe

Tulpes pavasarī izdaiļo rožu dobi, taču Latvijas klimatam tas nebūs īsti piemēroti, jo mēs rozes sedzam un sīpolpuķēm tāds siltums veicinās augšanu. Ja tiek segti tikai paši rožu krūmi, var mēģināt starp rozēm stādīt sīpolpuķes.

! Ja rožu dobe pie mājas pavasarī izskatās drūma, bet gribas košumu, tajā var iestādīt atraitnītes.

Krāsainas dobes

Dārzā izceļas krāsainas dažādu augu dobes. Lai paildzinātu krāšņumu, stāda dažādā laikā ziedošas sīpolpuķes un ziemcietes, piemēram, mārpuķītes, atraitnītes, neaizmirstulītes. Kamasijas un tulpes piešķir stādījumam vertikālu akcentu. Var brīvi kombinēt dažāda garuma augus, kas zied atšķirīgā laikā, bet, pirms izvēlas augus un šķirnes, šis aspekts jāpārdomā, lai nebūtu tā, ka vienā brīdī nav nekā ziedoša. Iespējamas jebkādas krāsu kombinācijas, galvenais – lai pašam patīk.

Sīpoli ziedos un sēklās

Dekoratīvos sīpolus (Allium) vislabāk stādīt starp ziemcietēm. Pavasarī, kamēr ziemcietes vēl tikai mostas, sīpoli sparīgi dzen ziedkātus, un vēlāk pamodušās ziemcietes tiem nekādu ļaunumu nespēj nodarīt. Ziemcietes lieliski nosedz sīpolu ne visai glīto lapojumu. Zilās sīpolu galvas skaisti izskatās hostu stādījumā un arī starp graudzālēm.

Nereti ārzemēs ir redzēts, ka sīpolus stāda arī rožu dobēs, kur tie skaisti zied pirms rozēm un noziedējušās ziedkopas stādījumu rotā pat rožu ziedēšanas laikā. Latvijā šī ideja nederēs, jo rozes tiek segtas.

Skaista mežmala

Puķes var stādīt ne tikai dobē un zālienā, bet arī jaukā mežmalā.

Pievienot komentāru