Praktiski
Manas tiesības

Kā sieva var dabūt vīra pensiju, ja laulātais ir smagi slims?0

Foto-Shutterstock

Ko darīt, ja mans vīrs, kuram nesen atklāja smagu slimību un viņš tagad atrodas slimnīcā, vecuma pensiju līdz šim izņēma ABLV bankā? Kā lai dabū viņa pensiju? SARMĪTE RĪGĀ

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aicina visus pensiju un pabalstu saņēmējus, kuri līdz šim šos pakalpojumus saņēma ABLV Bank, atvērt kontu kādā citā bankā un informēt par to VSAA.

Iesniegumu par konta maiņu var iesniegt jebkurā VSAA nodaļā, nosūtīt pa pastu vai elektroniski (parakstītu ar drošu elektronisko parakstu) uz e-pasta adresi: [email protected], kā arī, izmantojot e-pakalpojumu, portālā www.latvija.lv (Iesniegums iestādei). Pēc iesnieguma saņemšanas VSAA atjaunos pakalpojuma izmaksu uz jauno bankas kontu.

Ja vīrs slimības dēļ pats to tuvākajā laikā nevarēs izdarīt, tad var pilnvarot kādu personu, piemēram, savu dzīvesbiedri, to izdarīt viņa vietā. Pilnvara nepieciešama tādēļ, lai pierādītu tiesības darboties pilnvarotāja vārdā un informētu par pilnvarniekam piešķirtā pilnvarojuma saturu un apjomu.

Ir triju veidu pilnvaras: speciālpilnvara, ģenerālpilnvara un universālpilnvara. Speciālpilnvaru var izdot gan vienas atsevišķas, gan vairāku konkrētu darbību veikšanai. Ģenerālpilnvara dod pilnvarniekam tiesības noslēgt pilnvarotāja vārdā noteikta veida tiesiskus darījumus. Universālpilnvara atļauj pilnvarniekam bez ierobežojumiem veikt visas darbības, kurās ir pieļaujama viņa pārstāvība (izņemot atsavinājumus, ieķīlājumus vai nekustamā īpašuma apgrūtinājumus ar lietu tiesībām un citus atsevišķus gadījumus).

Tas, kuru no pilnvarām labāk izvēlēties, katram jāizlemj pašam atkarībā no uzdevumiem, ko pilnvaras devējs uzticējis veikt, taču, ja pilnvarniekam jāpārstāv kāds smagi slims cilvēks, kā šajā gadījumā, tad vislabāk noderēs universālpilnvara.

LA.lv