Praktiski
Dārzs

Kā sagatavot siltumnīcu ziemai?0

Foto: Sandra Ruska

Ieziemojam siltumnīcu

“Kad sezona beigusies, no siltumnīcas izvāc visas augu atliekas un segumu no iekšpuses nomazgā. Jau domā, kā gatavoties jaunajai sezonai,” teic tomātu audzētāja Elga Bražūne no Baložiem.

Mazgā segumu

Gan plēves, gan polikarbonāta segumam ir tendence mitrumā nozaļēt. Uz seguma palikušas arī miglojumu, mēslojuma šļakatas un laistāmā ūdens nosēdumi. Mazgāšanai Elga iesaka kādu no bioloģiskajiem mazgāšanas līdzekļiem.

Savā saimniecībā viņa par labāko atzinusi firmas Amway trauku mazgājamo līdzekli. Sagatavo tā šķīdumu ūdenī. Vislabāk mazgāt ar slotu, kuras uzgalis ir švammīgs.

Lai sasniegtu augstākās vietas, dažām slotām var pārskrūvēt rokturi (izmanto teleskopisko, ko lieto celtniecībā krāsošanai). Putaino ūdeni noskalo ar ūdeni.

Vislabāk, ja ūdens ir no sūkņa, ar spiedienu.

Arī auklas savāc, bet mazgā pavasarī pirms lietošanas. Tagad nomazgā plastmasas augu un ķekaru turētājus – saliek maisiņā un liek veļasmašīnā.

Pēc tam nožāvē un uzglabā istabas temperatūrā. Atstājot salā, plastmasa kļūst trausla, un klipsīši ilgi nekalpo.

Foto: Sandra Ruska

No ārpuses segumu var nemazgāt – to notīrīs sniegs. Uz ziemu siltumnīcai vēdlogus aizver, bet durvis atstāj vaļā.

Apstrādā profilaktiski

Ja siltumnīcā augiem bijušas slimības, augsnē būs izbirušas to ierosinātāju sporas. Sevišķi daudz to izbirst, raujot un iznesot augus.

Tādēļ augsni vēlams apsmidzināt ar vara vitriola šķīdumu. Profilaktiski var apsmidzināt un dezinficēt nomazgātās siltumnīcas konstrukcijas, kastītes, podiņus.

Rudenī un pavasarī siltumnīcu var apstrādāt ar sēru. Ja apstrādā tikai vienu reizi, tad labāk to darīt pavasarī, jo siltajā laikā siltumnīcā uz ziemošanu atkal var salīst dažādi kaitēkļi. Siltumnīcā izdedzina sēru un pāris dienu never vaļā.

Tad vairākas dienas vēdina, neejot iekšā, jo sēra tvaiki ir bīstami gan kaitēkļiem, gan cilvēkiem. Videi un cilvēkiem (bet ne sēņu sporām) draudzīgākā dezinfekcijas metode ir telpas izkvēpināšana ar kadiķu zariem.

Gruzdošos kadiķu zarus saliek uz metāla plāksnes vai bļodā, siltumnīcu aizver. Šādu paņēmienu lieto arī daudzās bioloģiskajās saimniecībās. Der arī pagrabu un citu glabātavu, taras dezinfekcijai.

Ja siltumnīcai ir metāla konstrukcijas, tās nedrīkst apstrādāt ne ar sēru, ne vara vitriolu. Tukšajā siltumnīcā vēlams sanest sniegu. Tad augsne pavasarī būs mitra un irdena.

Nepārcenšas rokot

Dažkārt dārzu saimnieki rok augsni savās siltumnīcās gan rudenī, gan pavasarī. Daži pārrok vēl vairākas reizes, iestrādājot dažādus augsnes auglības ielabotājus. Tas ir lieks un pat nevēlams darbs.

Elga iesaka rakt ne biežāk kā reizi sezonā. Tad arī izplāno, ko vēlēsies iestrādāt augsnē (kūtsmēslus, kaļķus, kompostu), un visu ierok uzreiz.

Saistītie raksti

Rokot bieži un apvēršot augsni (apakšējie slāņi nonāk augšā, augšējie – dziļumā), tiek sagādāts stress dažādiem tajā mītošajiem mikroorganismiem. Tiem ir traucēta attīstība, līdz ar to tie nespēj apgādāt augus ar visu vajadzīgo.

Ja augsni rok rudenī, tad pavasarī to var uzrušināt ar dārza dakšām vai populāro dārza urbi-irdinātāju.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izveido patriotisku piespraudi pats! Darba gaita soli pa solim. VIDEO 1
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Lai svētku galdauts sniegbalts! Neticami efektīvs pašgatavots līdzeklis – iztīra pat vecus traipus!
3 dienas
AS
Anna Skariņa
Praktiski
Kaut ko ļoti vēlies? Nav nekā neiespējama!
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 14 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
14 stundas