Praktiski
Dārzs

Kā sagatavot dārza tehniku ziemas guļai 16

Foto – Shutterstock

Pienācis laiks padomāt par dārzā izmantotās tehnikas sagatavošanu ziemai. Turklāt jāizvēlas vieta glabāšanai. Dārza mājiņa, vasarnīca vai šķūnītis tālu no pastāvīgās dzīvesvietas nebūs piemērotākā vieta, jo garnadži nesnauž un vērtīgā dārza tehnika ir iekārotākais laupījums.

Zāles pļaujmašīna

Vispirms no pļaujmašīnas rūpīgi notīra zāli un lapas. Pēc tam noskrūvē nazi un ar augstspiediena ierīci vai vienkārši ar ūdens strūklu nomazgā korpusa apakšu jeb tā dēvēto pannu. Lieko ūdeni var nosusināt ar gaisa strūklu, piemēram, izmantojot lapu pūtēju, vai uz pāris minūtēm iedarbinot motoru. Dzinējam sasilstot, ūdens ātrāk iz­tvaikos. Savukārt nazis jānovērtē kritiski un, ja tas ir bojāts, jānomaina.

Iztīra nosēdumus un netīrumus no degvielas bākas. Pēc tam to piepilda ar jaunu degvielu, lai aptuveni 0 °C temperatūrā bākā neveidotos kondensāts. Ja ierīcei degvielas tvertne ir no metāla, to no ārpuses apstrādā ar speciālu līdzekli, kas pasargā metālu no rūsēšanas.

Nomaina motoreļļu. Iztīra un nepieciešamības gadījumā nomaina arī gaisa filtru.

Vēlams pārbaudīt aizdedzes sveci – to izskrūvē, attīra no uzdegumiem, pārbauda atstarpi starp elektrodiem. Ja elektrodi būtiski nodiluši, sveci labāk nomainīt.

Ja pļaujmašīna aprīkota ar akumulatoru, to pirms ziemas noņem, uzlādē un glabā telpā, kur gaisa temperatūra nav zemāka par nulli. Turklāt ziemā akumulatoru laiku pa laikam no jauna uzlādē.

Trimmeri un krūmgrieži

Arī trimmeri un krūmgriezi vispirms rūpīgi notīra. Pārliecinās, vai starp asmeņiem nav palikusi zāle vai zari. Tāpat kā zāles pļāvējam, iztīra gaisa filtru un pārbauda aizdedzes sveci.

Ieteicams iztukšot degvielas tvertni. Ja tehnika ilgstoši stāvēs dīkā, tvertnē esošā degviela sabojāsies un nodarīs kaitējumu dzinējam – degvielai pievienotā divtaktu eļļa ar laiku zaudē savas īpašības, un pavasarī tehniku var būt grūtāk vai pat neiespējami iedarbināt.

Pārbauda trimmera un krūmgrieža asmeņus. Nepieciešamības gadījumā tos laikus nomaina pret jauniem.

Zemes frēze

Arī zemes frēzi attīra no augsnes un augu atliekām. Motoru apkopj līdzīgi kā pļaujmašīnai. Pārbauda, vai nav bojāti ierīces asmeņi un to stiprinājumi. Ja nepieciešams, bojātās detaļas nomaina.

Dārza instrumenti

Nedrīkst aizmirst arī nemotorizētos dārza instrumentus. Tos notīra, atbrīvo no augu atliekām un nomazgā ziepjūdenī. Pēc tam uzasina instrumentu asmeņus un ieeļļo darbarīku salaiduma vietas un atsperes. Instrumentus ar koka kātiem ieeļļo ar linsēklu eļļu. Darbarīkus nepieciešams uzglabāt sausā telpā.

PADOMS

Tehniku ziemai var sagatavot pašu spēkiem. Taču, ja rodas šaubas, vai visu izdarīsiet, kā pienākas, apkopi vēlams uzticēt pieredzējušam speciālistam dārza tehnikas apkopes servisā. Īpaši tas attiecas uz ierīces asmeņu asināšanu.

SVARĪGI

Tehnika un instrumenti, kas ziemas periodā netiek izmantoti, jātur sausā vietā. Tehnika pirms nolikšanas ziemas guļā kārtīgi jāiztīra un jāieeļļo.

LA.lv