Mājas mīluļi, Suņi

Kā rīkoties, ja tuvojas nikns suns?

Foto-Fotolia

Jautājām kinoloģei Vladislavai Akimovai, kā vispareizāk rīkoties, ja tuvojas agresīvs suns.

“Vienīgais drošais veids, kā sevi pasargāt no sakošanas, ir maksimāli izvairīties no kontakta ar niknu suni. Ja zināt vietu, kur dzīvo agresīvs suns, neejiet tur, bet, ja vien tas iespējams, izvēlieties citu maršrutu. Ja redzat iztālēm tuvojamies dusmīgu suni, lēnām un mierīgi pagriezieties un ejiet prom,” skaidro Vladislava Akimova.

Ja suns ir pietuvojies pārāk tuvu, jārīkojas ļoti piesardzīgi. Lūk, daži ieteikumi, kas var palīdzēt novērst iespējamo uzbrukumu.

 • Neskatieties sunim tieši acīs, jo viņš to var uztvert kā izaicinājumu uz cīņu un mesties virsū. Lūkojieties nedaudz sānis un mazliet nolieciet galvu uz leju, tajā pašā laikā ar acs kaktiņu paturot suni redzes lokā. Iespējams, esat ievērojis, ka suņi tā dara sastopoties, kad vēlas otram dot zīmi, ka ir miermīlīgi noskaņoti.
 • Nemetieties bēgt, jo tas gandrīz vienmēr pamodina sunī pakaļdzīšanās instinktu.
 • Neceliet uz augšu rokas un neviciniet, jo suns to var uztvert kā mēģinājumu viņam iesist.
 • Nesperiet sunim, jo tas var provocēt viņu aizstāvēties, metoties virsū.
 • Nekliedziet, jo tas var radīt sunī stresu un pamudināt uzbrukt.
 • Netuvojieties sunim, kurš ēd vai kaut ko sargā.
 • Ja suns vēlas jūs apostīt, apstājieties un saglabājiet mieru, ļaujot viņam to izdarīt.
 • Ja suns nenāk tuvāk vai ir jūs jau apostījis, lēnām un mierīgi atkāpieties, ievērojot visu iepriekšminēto. Dodieties taisnā ceļā uz drošu vietu, piemēram, automašīnu vai mājas ieejas durvīm. Ja šāda patvēruma nav, piespiedieties ar muguru pie sienas un nogaidiet, ļaujot sunim aiziet.
 • Māciet bērniem, ka svešiem suņiem tuvoties nedrīkst. Nervozs vai no vardarbības cietis suns pat noglāstīšanu var uztvert kā mēģinājumu viņam nodarīt pāri.
 • Ja suns skraida savā vaļā, bet tuvumā ir saimnieks, nekavējieties viņam palūgt savākt dzīvnieku! Normatīvie akti suņa īpašniekam uzliek par pienākumu nodrošināt, lai viņa dzīvnieks neapdraudētu cilvēkus un citus dzīvniekus – sunim jābūt saimnieka uzraudzībā un redzeslokā tādā attālumā, kādā īpašnieks spēj kontrolēt dzīvnieka rīcību.

Autore: Aija Lietiņa, Delfi.lv

Mans-draugs

6 Komentāri

 1. Savā mūžā man ir bijušas darīšanas ar niknu suni, vienreiz ar – “vilku”. Arī pat vilks nopietņi nēma vērā asu spērienu pa žokli un pagaisa, kā nebijis.

 2. Jānēsā kabatā akmentiņš, vai jāmetas četrrāpus un jārej pretī. Pēdējais piedzīvojums: eju pa ielu, aiz sētas divi suņi, viens rej, otrs gudrām acīm klusē. Es saku: Viens gudrs, otrs muļķi, rējējs noņurd un apklust, bet gudrinieks mani laipni pavada gar žoga otru pusi. Suņi tiešām gudrāki par cilvēkiem.

  1. Par cik mums ir “zaļa” valsts un dzīvnieku un augu tiesības tiek stādītas augstāk par cilvēka tiesībām… Tev var būt lielas nepatikšanas. Tev vajadzēs pierādīt, ka suns apdraudēja Tavu dzīvību. Bet, ja citi suņi liecinās pretēji… ko tad?

 3. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru