Praktiski
Mājas

Kā pareizi rīkoties, ja izlijis dzīvsudrabs?3

Foto – Shutterstock

Cerams, ka nevienam nenāksies saskarties ar situācijām, kad mājoklī nejauši tiek izliets dzīvsudrabs no spuldzēm, termometra vai citiem priekšmetiem, tomēr, labāk nodrošināties jau iepriekš ar zināšanām par to, kā rīkoties.

Ja šķidrais dzīvsudrabs ir izplūdis telpā – tā piliens var sadalīties sīkās, apaļās, ātri plūstošās lodītēs, un, lai arī dzīvsudraba tvaiki gaisā ir bez krāsas un smaržas, tie ir toksiski, tāpēc visupirms nepieciešams atbrīvot cietušo telpu no citiem cilvēkiem un mājdzīvniekiem.

Dzīvsudraba savākšanā un arī pēc tās ir jānodrošina laba ventilācija, vislabāk – atverot logu un izslēdzot telpas sildītājus vai ventilatoru.

Dzīvsudrabu var ērti savākt, ar samitrinātu papīra dvieli, mitro salveti vai cieta kartona gabaliņa palīdzību to uzbīdot uz cieta papīra. Tad pilieniņus ievieto traukā ar noslēdzamu vāku vai aiztaisāmā plastmasas maisiņā. Savākšanas brīdī rokās jābūt cimdiem no gumijas vai lateksa materiāla. Ja dzīvsudrabs ir izplūdis uz porainiem priekšmetiem, piemēram, paklāja vai audumiem, tad, ja iespējams, labāk piesārņoto vietu izgriezt ar asu nazi, tad rūpīgi ievietot aizveramā atkritumu maisā. Ja tas nav iespējams, tad pēc iespējas rūpīgi paklāju notīra un, ja iespējams, uz dažiem mēnešiem to ievieto kādā neapdzīvotā, labi apsildāmā, vēdināmā telpā, vai arī atbrīvojās no cietušā paklāja.

Ko noteikti nedrīkst darīt:

  • Nekādā gadījumā izlijušo dzīvsudrabu neiesūc ar putekļusūcēju! Tāpat nelieto arī slotu vai birsti, jo tas tikai veicinās pilienu izplatīšanos.
  • Nekādā gadījumā dzīvsudrabu nedrīkst liet izlietnē.
  • Nelieto sadzīves ķīmijas līdzekļus tā savākšanā.
  • Ja ar dzīvsudraba noplūdi cietis apģērbs vai apavi, nedrīkst to mazgāt veļas mašīnā un arī turpināt valkāt cietušo apģērbu un apavus nav ieteicams.

Ievēro:

Pēc dzīvsudraba savākšanas sazinies ar bīstamo atkritumu savākšanas dienestu, jo to nedrīkst izmest kopā ar pārējiem sadzīves atkritumiem.
Dzīvsudraba savākšanas brīdī atbrīvojies no juvelierizstrādājumiem, kas rotā savācēja ķermeni – gredzeni, rokassprādzes un citas rotas, jo tās var tikt sabojātas.

Saistītie raksti

Tā kā dzīvsudraba pilieni strauji spēj atdalīties un izplūst pat vistālākos kaktos, kārtīgi pārbaudi visu telpu pēc savākšanas, vai kaut kur vēl nav palikuši pilieni. Ja nepieciešams, izmanto nelielu lukturi, ar ko pārredzēt tumšākās vietas zem mēbelēm.
Izvairies no straujām kustībām – tas var veicināt dzīvsudraba noplūdi, tāpēc veic savākšanas darbus lēnām un mierīgi.

Ņem vērā! Šie dzīvsudraba savākšanas priekšnosacījumi attiecas tikai uz nelieliem izlijumiem, tāpēc situācijās, kad ir liela daudzuma dzīvsudraba izlīšana, nepieciešams steidzami sazināties ar ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (tālrunis – 112).

LA.lv