Praktiski
Mājas

Kā pareizi mājoklī ieplānot rozetes un slēdžus0

Publicitātes foto

Lai sadzīve mājās būtu ērta, pa grīdu nestieptos vadi un pagarinātāji, elektrības rozešu un slēdžu izvietojums jāizplāno jau pirms remonta.

1. Izvietošanas augstums 


Agrāk slēdžus pie sienas izvietoja acu augstumā, bet tagad pēc eiro standartiem – apmēram metra attālumā no grīdas. Tas ir ērtāk, jo slēdzis atrodas nolaistas rokas līmenī, arī bērniem nav jāpakāpjas, lai ieslēgtu telpā gaismu. Rozetes var būt vienā līmenī ar slēdžiem vai tuvāk grīdai – virs kājlīstēm. Īpašās rozetes, kas nepieciešamas virtuves tehnikai, TV aparatūrai vai fēnam/bārdas dzenamajam aparātam, labāk novietot augstumā, kādā ierīces ērtāk lietot. Virtuvē rozetes bieži liek virs darba virsmas vai iestrādā tajā.

2. Durvis 
un slēdži


Jānoskaidro durvju vēršanās virzieni – atvērta vērtne nedrīkst aizsegt rozeti vai slēdzi. Ja paredzēts mainīt durvis vai to virzienus, laikus jāpārplāno arī slēdžu/rozešu izvietojums.

3. Mēbeļu 
izvietojums 


Domās der izstaigāt visas telpas un veikt ierastās darbības – ieslēgt apgaismojumu, lasīt, strādāt, mazgāties, gatavot ēst, uzkopt māju un veikt saimniecības darbus. Tad skaidrāk redzams, kur būs nepieciešami slēdži un kur – rozetes. Ja mēbeļu izvietojums paredzams nemainīgs, pietiks ar mazāku rozešu skaitu, bet, ja mājokļa saimniekiem patīk telpas periodiski pārkārtot, jāieplāno arī brīvas rozetes pie dažādām telpas sienām, lai vēlāk nevajadzētu lietot pagarinātājus.

4. Rozetes 
tehnikai


Īpaši jāpadomā par virtuves zonu, saimniecības un TV/skaņu tehnikas izvietojumu. Ja virtuvē lieto dažādu mazo virtuves tehniku, jāizlemj, ko no tās izmantos stacionāri, bet ko, uzstādot katru reizi no jauna. Stacionārajām ierīcēm jāparedz vieta uz darba virsmas un līdzās attiecīgais skaits rozešu. Tāpat jāņem vērā, ka ledusskapja vads nav garāks par 1 m. Ja TV un skaņu tehniku paredzēts novietot pie sienas, nevis uz mēbelēm, rozetes labāk izvietot piemērotā augstumā, lai pāri sienai nesniegtos elektrības vadi. Ja telpas pierasts uzkopt ar putekļsūcēju, jāparedz brīvas rozetes visā mājoklī, ja telpas plašas – vienā istabā vairākās vietās.

5. Drošības 
noteikumi


Mitrās telpās jālieto speciāli mitrām telpām paredzētas rozetes ar vāciņiem un slēpto instalāciju, bet, ja remonts jau pabeigts un sienas urbt vairs negribas, rozeti var izvietot, piemēram, ārpus vannas istabas, otrpus sienai. Ja mājās ir mazi bērni, nepieciešamas īpašās rozetes ar drošības mehānismu.

6. Slēdžu 
veidi 


Nereti, kā apgaismojuma veidu izvēloties sienas lampas, netiek padomāts par to ieslēgšanu. Rezultātā lampas stiprina jau pēc remonta beigām, bet uz sienām karājas neglīti vadi. Ērtāk, glītāk un drošāk (ja ir mazi bērni) sienas lampu vadus iebūvēt sienā un paredzēt to ieslēgšanu ar slēdzi. Ja telpā ir vairākas sienas lampas, vēl parocīgāk, ja tās var ieslēgt ar vienu slēdzi. Savukārt, ja apgaismojumu vēlas variēt no klusināta līdz spožam, noderīgi būs dimmeri – regulējošie slēdži. Tikai jāņem vērā, ka tie nav komplektējami ar enerģiju taupošajām spuldzēm.

7. Cilvēku 
ieradumi 


Jāņem vērā savi un līdzcilvēku paradumi. Ja, piemēram, kāds no mājiniekiem, aizejot no mājas, regulāri aizmirst izslēgt apgaismojumu kādā no telpām, iespējams izveidot ģenerālslēdzi, kas izslēdz apgaismojumu visā mājoklī. Šo slēdzi visērtāk ieplānot ārdurvju iekšpusē.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
11 stundas