Praktiski
Dārzs

Kā pabarot orhidejas un vairot to ziedēšanas sparu? Pētām daudzveidīgo piedāvājumu0


Biopon Duo diviem mēnešiem
Biopon Duo diviem mēnešiem
Foto – Inita Šteinberga, Sandra Ruska

Kā iepriecināt orhidejas un vairot to ziedēšanas sparu? Orhidejām nav izteikta miera perioda, un apmēram reizi mēnesī tām noderēs neliela piebarošana un stimulācija arī ziemā. Jo tuvāk pavasarim, jo barības reizes kļūst biežākas.

Jaunums

Nesen tirgū parādījās jauns orhideju mēslojums – Biopon Duo diviem mēnešiem. Falenopsis, kuram eksperimenta kārtā podiņā tika ievietots jaunais barošanas līdzeklis, ievērojami atšķīrās no citiem falenopšiem. Jau pēc mēneša eksperimenta upurim izšāvās tik resns ziedkāts, kāds nekad iepriekš.

Biopon Duo ir paredzēts augiem stresa situāciju pārvarēšanai. Gaismas trūkums ir viens no stresa radītājiem. Līdzeklis ieteicams arī citu iemeslu dēļ novārgušiem augiem, piemēram, ja bojātas auga saknes, lēna augšana, negrib ziedēt. Mēslojumu lieto profilaktiski vai pēc auga pārstādīšanas. Stresu piedzīvo visas orhidejas, kuras no veikala tiek atnestas uz mājām, tātad – arī tām derēs maza spēka šļuciņa, kuras radītā iedarbība ilgst aptuveni mēnesim.

Līdzeklis sastāv no divām plastmasas ampuliņām, kur rozā viela atbildīga par uzturvielām, kas veicina augšanu un ziedēšanu, bet brūnais šķidrums ir reģenerators, kas spēcina augus un palīdz pārvarēt stresu.

Lietošana vienkārša. Nogriež ampulām galus norādītajā vietā un iesprauž podā starp orhidejas saknēm.

Lietošana viegla, patiks slinkiem orhideju faniem.

Komplekta cena: ap 1 eiro

Izsmidzināms aprūpētājs

Daudz labu atsauk­smju no orhideju saimniekiem dzirdēts par kopjošā aerosola lietošanu. To smidzina uz lapām un saknēm. Paredzēts gan barošanai, gan aizsardzībai. Sevišķi piemērots puķēm, kurām problēmas ar augšanu un ziedēšanu.

Cena: ap 1,70 eiro

Ilgam laikam

Lietošanai izšķīdināt pusi vāciņa 1 litrā ūdens. No pavasara līdz rudenim augus mēslo reizi nedēļā, ziemā – reizi mēnesī. Pirms lietošanas sakratīt. Pudelē ir 500 ml.

Cena: ap 2,50 eiro

Mikrobioloģiskais mēslojums

Mikrobioloģiskais mēslojums Bio Efekts sastāv no diviem komponentiem (20 g pulvera un 20 g šķīduma). Abi mēslojumi satur augam labvēlīgus mikroorganismus un bioloģiski aktīvas vielas. Kūdrai līdzīgais mēslojums stiprina imunitāti, palīdz atkopties pēc nelabvēlīgu vides faktoru iedarbības. Ieteicamā deva ir 2–3 tējkarotes uz 0,5 l substrāta. Lieto 2–3 reizes gadā.

Šķidrais līdzeklis veicina sakņu sistēmas attīstību un atjaunošanos. Ieteicamā deva ir 20 ml uz 1 litru ūdens.

Mikrobioloģiskais mēslojums sekmē virkni orhidejām svarīgu procesu, bet neaizstāj mēslošanu ar minerālelementiem.

Cena: ap 3 eiro

Vienkāršās nūjiņas

Iespraust nūjiņu substrātā ir viens no ērtākajiem mēslošanas līdzekļiem. Laistāmais ūdens barības vielas pamazām ieskalos substrātā. Kad viena barības nūjiņa sadilusi, nākamo iesprauž citā poda vietā.

Speciālisti parasti šādu mēslošanas veidu neiesaka, jo mēslojums nevienmērīgi nonāk pie auga saknēm, taču aizmāršīgiem vai nevaļīgiem orhideju saimniekiem labāk ir šāda izvēle nekā nekāda.

Cena: ap 1,60 eiro

Vietējais ražojums

Mēslojums Vito orhidejām ir izstrādāts, rēķinoties, ka orhideju saknes slikti panes koncentrētu mēslojumu (N:P:K = 3,2:0:5, papildus mēslojums satur dzelzi, mangānu, cinku).

Lai uzturvielas būtu pieejamas augu saknēm, svarīgs ir augšanas substrāta skābums, ko ietekmē kaļķu daudzums laistāmajā ūdenī. Tāpēc Vito orhidejām ir substrātu skābinošs mēslojums, kas neitralizē kaļķaino krāna ūdeni.

Cena: ap 2 eiro

Iesaka lietuvieši

Ražotāji sola – lietojot šo mēslojumu, ziedi būs lielāki un ziedēšana bagātīgāka, turklāt puķes veselība uzlabosies.

Puķes laista ar pagatavotu šķīdumu (2,5 g mēslojuma uz 4 l ūdens). Izmanto katrā orhideju laistīšanas reizē (no pavasara līdz rudenim).

Mēslojumu iesaka Lietuvas Orhideju audzētāju biedrība.

Mēslojumā slāpekļa, fosfora un kālija attiecība ir 18:18:18. Mēslojums satur arī mikroelementus.

Cena: ap 3,40 eiro

Apzinīgajiem

Schultz šķīstošais mēslojums Orchid Food Plus ir sabalansēts kompleksais minerālmēslojums (N:P:K = 18:27:18) ar magniju un mikroelementiem: B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn. Mēslojums ir pulverveida, viegli šķīstošs ūdenī. Augiem viegli uzņemams caur sakņu sistēmu un lapām. Tas veicina augu intensīvu augšanu, nodrošina spēcīgu sakņu sistēmu, ātrāku un ilgstošāku ziedēšanu, piešķirot auga lapām un ziediem izteiktu krāsu.

Mēslojumu lieto katrā augu laistīšanas reizē.

Iepakojumā 283 grami mēslojuma, un to ir vērts iegādāties, ja mājās ir vismaz desmit orhideju. Pietiks ilgam laikam.

Cena: 5–10 eiro

PADOMI

• Amatieriem orhideju audzēšanā ieteicams izvēlēties kādu no speciālajiem orhideju mēslojumiem.

• Orhidejas ir sevišķi jutīgas pret pārmēslošanu, tāpēc labāk barot mazāk nekā pārcensties.

• Nederēs mēslojumi, kas satur hloru.

• Sagatavotu mēslojuma šķīdumu nedrīkst atstāt uz nākamo reizi.

• Orhidejas neizlieto visu mēslojumu, ko tām dod, un ar laiku augsnē uzkrājas minerālsāļi, kas traucē sakņu darbību. Tāpēc apmēram reizi mēnesī ieteicams paskalot saknes, augu bagātīgi aplaistot ar tīru, viegli siltu ūdeni.

• Ziemā, kad mazāk gaismas un saules, orhidejas mēslo reizi mēnesī. Tiklīdz gaismas kļūs vairāk, varēs barot biežāk.

LA.lv