Dārzs, Telpaugi

Kā no sēklām izaudzēt papardei līdzīgo grevileju?

Foto-Shutterstock

Kā izaudzēt no sēklām papardei līdzīgo grevileju? ZINTA CĒSĪS

Grevilejas ir ļoti dekoratīvi, strauji augoši proteju dzimtas mūžzaļi koki vai krūmi, kas savvaļā aug Austrālijā. Telpās visbiežāk audzē tā saukto Austrālijas sudrabozolu (Grevillea robusta), kam ir olīvzaļas, tropu papardēm līdzīgas lapas. Grevilejām ir apelsīnu krāsas ziedi, kas sakārtoti 10 cm garos ķekaros, bet lielākoties uzzied tikai oranžērijā (istabā – ļoti reti, tikai vecāki un pareizi kopti augi).

Grevilejas audzē mālainā trūdzemē ar grants piejaukumu. Ziemā tām nodrošina +18…+21 °C temperatūru, laista paretam ar mīkstu ūdeni, neļaujot pilnīgi izkalst sakņu kamolam. Šīs papardes labi pacieš sauso gaisu telpās ar centrālapkuri. Vasarā grevilejas ieteicams novietot no vēja aizsargātā, viegli noēnotā vietā dārzā. Laista mēreni. Veģetācijas periodā piebaro ar pilnmēslojumu vienreiz divās nedēļās. Mēslot pārtrauc augusta beigās. Grevilejas slikti aug prāvos podos, tāpēc pārstāda reti, minimāli palielinot trauka diametru.

Pavairojot grevilejas ģeneratīvi, sēj janvārī, februārī, nodrošina +20…+25 °C temperatūru. Sēklas pārklāj ar plānu smilts vai smalkas grants kārtiņu. Substrātu regulāri mitrina. Sēklas dīgst lēni – ne ātrāk kā pēc 4–6 nedēļām. Pavairo arī ar spraudeņiem, ko griež augustā un tur +20 °C temperatūrā, mitrumā, zem stikla, līdz apsakņojas. Pavasarī pārstāda podiņos.

Pievienot komentāru