Praktiski
Dārzs

Modinām kartupeļus! Kurās šķirnes agrākās, kā stādīt?0

Foto – Sandra Ruska

Savā piemājas dārzā vēlos izaudzēt agros kartupeļus, lai tos ēstu uz Jāņiem. Kuras šķirnes ir visagrākās? Kādas ir audzēšanas metodes, lai radītu īpaši labvēlīgus apstākļus bumbuļu augšanai? LŪCIJA SAULKRASTOS

Agrākās šķirnes

Kartupeļu audzētāja, SIA “Ruģēni” vadītāja Ivanda Leitena agras ražas ieguvei par piemērotāko uzskata šķirni ‘Frieslander’. Iepriekš diedzētiem sēklas kartupeļiem ražu iegūst pēc 45–50 dienām. Šī agrā dāņu šķirne gan izskata, gan garšas ziņā ir krietni pārāka par Nīderlandē selekcionēto ļoti agrīno ‘Riviera’. ‘Frieslander’ bumbuļi ir ovāli, gludi, ar seklām acīm un gaiši dzeltenu mīkstumu, vidēji miltaini, vārot nekļūst tumši, ir garšīgi. ‘Riviera’ bumbuļi ir apaļīgi, gludi, ar krēmkrāsas mīkstumu, taču izvārīti kļūst ūdeņaini.

Zemnieku saimniecības “Piekalnes” īpašniece Ināra Pakalna no agrajām šķirnēm izceļ ‘Solist’. Tai ir 60 dienu ilgs veģetācijas periods, gludi bumbuļi ar seklām acīm, tie pēc vārīšanas neizjūk.

Siltums un mitrums mostoties

Lai stādījumi sāktu agrāk ziedēt un veidot jauno ražu, kartupeļu audzētājas iesaka bumbuļus pirms stādīšanas diedzēt. Sēklas kartupeļus sāk sagatavot stādīšanai no 15.–20. marta līdz aprīļa sākumam. Bumbuļus no vēsa pagraba (+2…+3 °C) pārvieto siltumā, t.i., pakāpeniski (par 1–2 grādiem dienā) paaugstina gaisa temperatūru līdz +10 °C. Sākumā kartupeļus tur tumsā, lai neizstīdzētu asni, bet vēlāk sarūpē gaišu, labi vēdinātu telpu – izkliedētu gaismu, bet ne tiešus saules starus, jo tie kavē asnu attīstību. Parocīgāk bumbuļus likt 1–2 kārtās speciālās kastēs ar paaugstinātiem stūriem, lai kastes var kraut nelielās grēdās ar atstarpēm.

Siltuma ietekmē kartupeļiem beidzas miera periods un parādās asniņi. Siltumu uztur tik ilgi, kamēr asnu aizmetņi izaug 2–5 mm lieli. Diedzējot nedrīkst aizmirst bumbuļus mitrināt, lai tie nesavīst. Nav labi, ja sēkla sāk pāraugt un veidojas asni ar saknītēm.

Stādīšanas laiks

Lielražošanā diedzētus kartupeļus stāda, kad augsne iesilusi līdz +5…+8 °C (parasti aprīļa vidū). Savukārt piemājas dārzos “Ruģēnu” vadītāja neiesaka steigties – pietiek, ja agros kartupeļus zemē gulda ap 5. maiju. Ja sēklas kartupeļus iznes no siltas telpas un tūlīt stāda augsnē, kas iesilusi tikai līdz +1 °C, dīgšanas periods ieilgst, tie pat var inficēties ar dīgstu puvi.

Agros kartupeļus stāda diezgan biezi – apmēram 20 cm attālumā, atstatums starp rindām – 70 cm. Lielražošanā bieži vien uz vagām klāj agrotīklu. Segumu uz stādījumiem tur tik ilgi, līdz beidzas salnu periods (parasti maija beigās).

LA.lv