Dārzs, Telpaugi

Kā mājās pavairot acālijas?

Foto - Uldis Muzikants
Kā tas notiek

1. Izvēlas acālijas zariņu, kurš vairs nav salātzaļā tonī, bet vēl nav pārkoksnējies. Derīgo spraudenīti var labi noskatīt, izpētot acālijas koksni.

Spraudeni griež apmēram 10 cm garu.

2. No apakšpuses lapiņas notrauc, atstājot 6–10 lapiņas galā.

3. Podiņā ieber īpašu substrātu, ko pats sagādā mežā (sfagnu sūnas, kūdra + priežu skuju kritalas). Skaidrīte iesaka pirms spraušanas zariņa galu iemērkt kādā apsakņošanas veicinātājā, taču pati to vairs nedarot, jo viņai pieaug tāpat.

Zariņu sprauž zemē un ar pirkstiem stingri piespiež substrātu spraudenīša saknēm. Vai ir gana stingri, pārbauda, to viegli paceļot aiz cekula. Ja turas zemē, viss kārtībā. Podiņā sprauž vairākus spraudenīšus, ar rezervi, jo apsakņošanās procents var būt dažāds.

4. Substrātu mazliet aplaista, lai būtu mitrs.

5. Gar poda malām sprauž kociņus vai stieplītes. Virsū uzmauc maisiņu, lai saglabātu mikroklimatu. Kad uz plēves sieniņām sakrājies mitrums, pavēdina. Uzmana, lai substrāts visu laiku būtu mazliet valgs.

“Apskatīju acāliju izstādi Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā Rīgā. Kā pasakā! Gribētos arī pašai kādu no šīm acālijām, bet veikalos tādu nav. Kā mājas apstākļos pavairot acālijas?” SABĪNE MADONĀ

Veikalos parasti piedāvā aptuveni piecas šķirņu acālijas, kas veido kompaktu augumu, ir samērā izturīgas, skaidro acāliju speciāliste Skaidrīte Matisone. Taču Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā acāliju kolekcijā ir 125 šķirnes.

Izvēloties tīkamu šķirni, jaunu acāliju var izaudzēt arī pats. Selekcijai lieto sēkliņas, bet pavairošanai – spraudeņus. Šim nolūkam izmanto dzinumus, kas rodas, apgriežot kociņa vainagu pēc noziedēšanas.

Apsakņošanai piemērota ap +20 °C temperatūra, kāda ir uz palodzes siltos dzīvokļos. Labo ziņu par apsakņošanos, kas izpaužas kā jaunu lapiņu augšana, reizēm nākas gaidīt pat pāris mēnešu. Kad jaunuļi sākuši augt, tos pārvieto acālijām tīkamākā temperatūrā (+10…15 °C) un apstākļos (neder sauss gaiss) līdz nākamajam pavasarim, kad izpiķē katru atsevišķi. Agrāk to darīt nevajag, jo saknīte vēl var būt pārāk niecīga. Jāņem vērā: lai izaudzētu jaunu acāliju, vajadzīgs rūpīgs darbs ilgu gadu garumā. Tāpēc vietējie dārznieki te nesaskata peļņas iespējas, turklāt izaudzēt tādā kvalitātē kā ārzemju specializētajos kombinātos Latvijas apstākļos šķiet neiespējami.

! Skaidrīte pat priecātos, ja kāds savā privātajā augu kolekcijā audzētu arī dažādas acālijas, jo īpaši vietējo selekciju. Spraudenīšus viņa sola dāvināt, jo, apgriežot acālijas pēc ziedēšanas, tie rodas vairumā. Iepriekš gan jāpiesakās LU Botāniskajā dārzā vai zvanot Skaidrītei Matisonei (tālrunis 26437932).

1 komentārs

 1. Ari iespejams atrast zem acaliju krumu zaru pie zemu. Ja pietur to zaru pie zemu
  rodisies saknes. Kad diezgan attistas saknes tad var nogriest to zaru no “mamas”.
  Varbut nav vislabaka veida — varbut nav lab kad zars tik tuv pie zemes, bet esmu
  redzejis kad ja ir daudz acalijas tas var viegl notikt. Nesmu redzejos kautko slikt.
  Skaties ari zem tavejo rododendrumu krumu — varbut kautko atradis! Maniem
  vecakiem bij liels acalij darz apkart majai te Amerika. Latvies lai aizvien paliek
  liel dab milotaj and tais nevien Latvij bet pasaule skaistak! Mili, mili
  sveicien visiem Latviesu darzniekiem! Lai loti labi veicas!

Pievienot komentāru