Daiļdārzs, Dārzs

Kā labāk sēt un piķēt, iesaka puķkopis + 6 iemesli, kāpēc jāstāda kasetēs

1. Svarīgākais laiks auga dzīvē ir starts – sēšana un piķēšana.

1no3
Foto-Shutterstock
6 iemesli, kāpēc jāstāda kasetēs

1. Pārstādot stādu, netraumē saknes.

2. Ja kāds stāds saslimst, to var tūliņ izņemt.

3. Viegli pārvietot, laistīt.

4. Katrs augs ir labi izgaismots.

5. Visekonomiskākais veids augu izvietošanai.

6. Netek lieks mitrums, mazinās puvju risks, ja nelieto lejkannu, bet dzirdina no apakšas.

Kā to labāk darīt, jautājām puķkopim MĀRTIŅAM MALTENIEKAM, kuram ir pamatīga pieredze pat pašu cimperlīgāko augu audzēšanā.

Viss sākas ar labu augsni

Substrātam ir sevišķi liela nozīme, jo īpaši sējeņiem un maziem, tikko izpiķētiem stādiņiem. Prāvākiem augiem substrāts arī nav mazsvarīgs, taču tie vieglāk tiks galā ar nepilnībām. Puķkopis Mārtiņš Maltenieks par labāko un drošāko uzskata Kaigu purva kūdru, konkrētai kultūrai izvēloties piemērotāko substrātu. Dažkārt vajadzīgās piedevas dārznieks pievieno pats, taču mazdārziņu saimniekiem viņš iesaka izvēlēties gatavu nepieciešamā smalkuma substrātu, kur visas barības vielas jau pievienotas.

Sauso kūdru kārtīgi aplaista iepriekšējā vakarā pirms stādīšanas. Izberot aizgaldiņā 250 litru kūdras, Mārtiņš substrātam uzlej trīs vai četras lejkannas ar 10 litriem ūdens. Ja kūdra sausāka, lej vairāk, it sevišķi vasarā. Pēc katras kannas kaudzi pārjauc, lai mitrums būtu vienmērīgs. To, vai mitruma gana, var pārbaudīt, substrātu stipri saspiežot dūrē. Pareizi būtu, ja starp pirkstiem parādītos mazliet valguma.

Augsnes irdenumam papildus var pievienot baltās perlīta granuliņas. Mazākiem augiem perlīta granulu var saberzt smalkāk, tad substrāts nesablīvēsies, neveidosies garoza.

! Diedzējot un piķējot augsnei jābūt sterilai, tātad – labam, svaigam kūdras substrātam. Nedrīkst ekonomēt un izmantot augsni, piemēram, no pērnās balkonu kastes vai puķu poda, kur ziemā iznīkusi ģerānija.

Podiem piebiedrojas kasetes

Dēstus izdevīgi audzēt kasetēs. Lielajās audzētavās augsni kasetēs pilda ar īpašām iekārtām, bet mazās saimniecībās labākais variants jāatrod pašam.

Agrāk Mārtiņš substrātu katrā kasetē bēris ar pirkstiem, taču darbs veicies ļoti lēni, turklāt substrātu var sapildīt nevienmērīgi, saspiest pārāk blīvi. Tagad kasešu pildīšanai puķkopis izstrādājis savu metodi. Vispirms sarūpē par kaseti lielāku dēlīti. Kasetē ieber substrātu un to met (atlaižot kaseti no pāris sprīžu augstuma) pret dēlīti. Kā pats saka, met ar plakšķi. Pieber vēl augsni un kaseti atkal nomet uz dēlīša. Tad vienmērīgi, ne pārāk blīvi piepildās visas šūnas. Ar pāris mētāšanas reizēm pilnīgi pietiek, lai subs­trāts kasetē būtu vajadzīgajā blīvumā.

Arī podiņā augsni Mārtiņš ber viegli. Mazāka lieluma podiņā augsni tikai ieber, bet lielākos mazliet piespiež poda malām, lai augsne neatlec. Substrātu puķkopis ber tā, lai vidū veidotos maza iedobīte, nevis uzkalniņš. Tas atvieglos laistīšanu, jo ūdens nenotecēs.

! Pērn lietotās kasetes, podus pirms jaunu augu stādīšanas vajag izmazgāt. Lai augu šūpulīši būtu pavisam droši, tos var dezinficēt ūdenī, kam pieliets tualetes tīrāmais līdzeklis ACE. Mārtiņš stāsta, ka citi dezinfekcijai izmantojot arī zilos graudiņos vai stipros veļas pulverus. Pēc tam trauciņus pamatīgi izskalo ar tīru ūdeni.

  1. Svarīgākais laiks auga dzīvē ir starts – sēšana un piķēšana.
  2. Piķē uzmanīgi, piespiež dziļi
  3. DĀRZNIEKS IESAKA

3 Komentāri

Pievienot komentāru