Praktiski
Dārzs

Kā kopt asparāgu un izaudzēt jaunus stādiņus0

Foto – Shutterstock

Kā kopt šādu asparāgu? Tam ir stingri, blīvi, adataini, metru gari dzinumi, kas atgādina trušu ausis. Kā no sarkanajām odziņām (sēklām) izaudzēt jaunus stādiņus? LINDA KULDĪGAS NOVADĀ

Visticamāk, tas ir blīvziedu asparāgs (Asparagus densiflorus) ‘Meyeri’ jeb Meiera asparāgs. Veido kuplu krūmu ar ļoti dekoratīviem, blīvi lapotiem, spilgti zaļiem dzinumiem. Uzzied pavasarī sīkiem, bāli dzelteniem ziediņiem. Vēlāk attīstās sarkanas ogas, kuras ir indīgas. Grieztos zarus izmanto floristikā. Augam visu gadu jāno­drošina +16…+20 °C temperatūra un gaiša vieta bez tiešiem saules stariem. Meiera asparāgs ir diezgan lēnaudzīgs, necieš vēsumu (zem +12 °C), tam patīk vienmērīgs mitrums. Pārmērīga laistīšana vai iekaltēšana beidzas ar nīkuļošanu. Stāda trūdvielām bagātā, nedaudz mālainā augsnē.

Asparāgiem audzē dēstus. Pirms sējas melnās sēklas mērcē 48 stundas +20 °C siltā ūdenī. Sēj sekli. Diedzē istabas temperatūrā; dīgsti parādās pēc 3–4 nedēļām. Augus izstāda 11–12 cm diametra podos. Lai veidotos jauni dzinumi, piebaro reizi nedēļā ar lapainiem augiem domātu mēslojumu, ziemā – vienreiz mēnesī.

Asparāgus var pavairot arī ar ceru dalīšanu pavasarī.

Ja ir vēlme iepazīt dažādas sugas un šķirnes, der apmeklēt Nacionālā botāniskā dārza oranžēriju, kur kolekcijā ir desmit asparāgu dažādības.

LA.lv