Praktiski
Mājas mīluļi

Kā izvēlēties suni pēc saimnieka ģīmja un līdzības?0

Pirms pusgada nomira mans suns. Sešpadsmit gadu tas bija gan draugs, gan pavadonis mūsu iemīļotajās pastaigās. Tagad lūkojos pēc jauna suņa. Iepriekšējais pats pieklīda, un abi bijām laimīgi. Tāda saskaņa, kāda bija starp mums, ir debesu dāvana. Kā lai pareizi izvēlos sev četrkājaino draugu? KĀRLIS MĀRUPĒ

– Zviedrijā uz kāda busiņa izlasīju uzrakstu “Dogs is not only for Christmas, it’s for life!”. Šie vārdi nozīmē, ka suns mums tiek dots daudziem dzīves gadiem, tāpēc to nevarēs izmest, ja nesaskanēs raksturi vai nepatiks, ka no mīlīga kucēna izaudzis temperamentīgs brunču mednieks, – saka Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece. – Izvēlēties pareizo suņa šķirni ir tikpat svarīgi, kā apprecēt īsto sievieti/vīrieti. Jums vienreiz palaimējās, kad pieklīda pareizais suns, bet otrreiz pat aklai vistai grauds ne vienmēr gadās. No sirds iesaku nepirkt kucēnu, piemēram, no tantītēm tirgū. Dzīvnieku patversmē neķeriet pirmo, ko redzat, tikai tāpēc, ka tam smukas acis vai draudzīgi luncina asti. Ejiet uz patversmi pie izraudzītā vairākas reizes, vediet suni garās pastaigās, iepazīstiet, uzklausiet darbinieku novēroto, un pilnīgi iespējams, ka atkal būsiet laimīgi.

Savukārt, ja gribas šķirnes suni, jāpainteresējas par konkrētām šķirnēm. Vislabāko ieskatu var gūt suņu izstādēs. Galvenais, lai izvēlētais suns atbilstu saimnieka temperamentam un dienas ritmam. Televīzijas pro­grammu dievinātājam, klusam un mierīgam cilvēkam vērts skatīties uz šicū vai kādu pinčeru, bet nederēs suns, kam nepieciešamas garas pastaigas. Sportiskam cilvēkam, kurš daudz laika pavada dabā, nez vai vajadzētu iegādāties jorkšīrieti, viņam lieliski saskanēs ar labradoru, vipetu, vācu aitu suni utt.

Pirms iegādājas suni, jāpārdomā, kādos ap­stākļos dzīvnieks dzīvos, vai mājā ir mazi bērni, cik daudz laika prasīs suņa kopšana un vai pietiks naudas uzturēšanai un veterinārajiem pakalpojumiem. Jebkurā gadījumā cilvēkiem, kas nopietni izturas pret četrkājainā drauga izvēli, vispirms jākonsultējas suņu klubā un ar nopietniem suņu audzētājiem.

Saistītie raksti
LA.lv