Praktiski
Dārzs

Kā izaudzēt skaistas gladiolas0

Foto: Fotolia

Gladiolu audzētāja Ilze Ancāne no Ciemupes iesaka gladiolas stādīt aprīļa vidū–beigās, kad augsne iesilusi līdz 9–11 °C un vairs nav pārmitra. Vairsīpoliņus sēj pēc iespējas agrāk aprīlī, tiklīdz var tikt uz lauka, jo tie dīgst diezgan ilgi.

Vietas izvēle

Augiem izvēlas saulainu vietu, labi iekoptu, trūdvielām bagātu augsni ar vāji skābu augsnes reakciju (pH 5–6). Labākie priekšaugi gladiolām ir kartupeļi, burkāni, gurķi, pupas, zirņi. Nabadzīgas smilts augsnes ielabo ar kūdru, satrūdējušiem kūtsmēsliem (ar kūtsmēslu devām nevajag pārspīlēt, citādi augiem veidosies pārāk liela zaļā masa). Tajā pašā vietā gladiolas stāda aptuveni pēc pieciem gadiem, lai tās neciestu no sēņu slimībām.

Labāk stādīt jaunākus

Lai iegūtu skaistus, kvalitatīvus ziedus, izmanto jaunākus sīpolus, kas pirms gada izaudzēti no vairsīpoliņiem. Vecie bumbuļsīpoli ir diametrā lieli plakani, ar lielu dibentiņu. Šādi sīpoli veido zemākas kvalitātes ziedus. Lai izaudzētu jaunus sīpolus, katru gadu sēj vairsīpoliņus. Sējot nevajag tos lobīt, savukārt stādot lielajiem sīpoliem no apakšas ieteicams noņemt pirmās vecās segzvīņas, lai pārliecinātos, vai nav slimību pazīmju (sīpolu nedrīkst nomizot pliku līdz augšai!). Stāda tikai pilnīgi veselus bumbuļsīpolus (pirms stādīšanas tie profilaktiski nav jākodina).

Stādīšanas attālums un dziļums

Saistītie raksti

Mazdārziņā gladiolas audzē pudurī, dobē vai kartupeļu vagās. Jāraugās augus nesastādīt par ciešu, lai tie netraucētu cits citam. Lielos sīpolus stāda 15 cm attālumā ap 10 cm dziļi, lai augi būtu stabili un vējš tos neizgāztu. Ja gladiolas būs iestādītas par seklu, tām būs vajadzīgi balsti. Vairsīpoliņus sēj 2–3 cm dziļās vadziņās ar 1 cm atstatumu.

Gladiolām ziedēšanas agrumu ietekmē stādīšanas laiks, kā arī sīpolu lielums – pirmie (augustā) zied lielie sīpoli, mazie uzzied vēlāk – tikai septembrī.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Pensijā – tikai 70 gadu vecumā? Klīst tādas runas…
17 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Biešu salāti ar grauzdētām ķirbja sēklām
18 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dārzeņus ēdam par maz. Vairākas receptes ēdienkartes dažādošanai
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
Baldonē atrod mucas ar aizdomīgu vielu. Teritorija norobežota
59 minūtes
Uldis Šmits
Pasaulē
Ievēlēta, bet…
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
16 stundas