Praktiski
Dārzs

Zemenes ‘Pandora’ – ļoti vēlas un gardas ogas0

Foto – Shutterstock

Kā stādīt pašneauglīgās zemenes ‘Pandora’, lai būtu lielas un skaistas ogas? INESE TUKUMA NOVADĀ

Vēlīnā zemeņu šķirne ‘Pandora’ ir izveidota Anglijā. Zied ļoti vēlu, tāpēc parasti neapsalst. Ogas ir lielas, apaļi koniskas, diezgan stingras, ar ļoti labu garšu. Kausiņš atdalās vidēji labi. Piemērotas gan desertam, gan pārstrādei. Šķirne ražīga, diezgan izturīga pret vītēm, aveņu–zemeņu ziedu smecernieku, bet slimo ar pelēko puvi. Piemīt vīrišķā sterilitāte (ziediem nav putekšņlapu), tāpēc jāaudzē kopā ar kādu vēli ziedošu šķirni apputeksnēšanai, citādi veidojas daudz kroplīgu ogu. Latvijas apstākļos šķirne pārziemo diezgan labi. Nedrīkst pārdozēt slāpekļa mēslojumu. Augiem patīk, ja daudz laista.

Auces novada Vītiņu pagasta zemnieku saimniecības “Cīrulīši” saimnieks Valters Ritums, kuram uzkrāta piecdesmit gadu pieredze zemeņu audzēšanā, stāsta: – ‘Pandora’ veido lielu, spēcīgu, blīvu lapojumu, tāpēc pati tiek galā ar nezālēm. Neiesaku augus stādīt pārāk reti, bet labāk veidot blīvu stādījumu (20–25 cm attālumā), jo pirmajos gados zemenes nereti izretina maijvaboļu kāpuri.

Trīs hektāru lielajā zemeņu laukā augļkopis veido garas stādījumu rindas. Lai savstarpēji apputeksnētos, ik pēc sešām šķirnes ‘Pandora’ rindām ierīko vienu rindu ar ‘Tarda Vicoda’ (šai šķirnei ogas ir izskatīgas, bet ar specifisku garšu, tāpēc ne īpaši piemērotas desertam). Blakus var stādīt kādu citu vēlu ziedošu šķirni, piemēram, ‘Sophie’, ‘Florence’ vai ‘Pegasus’. Lai ogas būtu tīras, zemenes ieteicams audzēt uz melnās plēves vai stādījumus mulčēt ar salmiem.

Saistītie raksti
LA.lv