Praktiski
Dārzs

Kā ilgāk saglabāt svaigus ziedus vāzē0

Foto: Fotolia

Svaigi ziedi sagādā prieku un atdzīvina jebkuru telpu. Īpaši ziemā, kad aiz loga valda aukstums, svaigu ziedu burvība ļauj atgriezties vasarā. Savukārt vasarā prieku sagādās pašu koptā puķu dobē nogriezts skaists pušķis. Taču jebkurā gadalaikā aktuāls ir jautājums, kā saglabāt ziedu skaistumu pēc iespējas ilgāk, jo bieži vien ziedi, kuri ir pilni dzīvības un krāsu, ievietoti vāzē, jau uz vakarpusi skumji noliec galvu.

Mēģināsim palīdzēt ziedus ilgāk saglabāt svaigus!
Jāatceras, ka ļoti svarīgs ir ziedu nogriešanas laiks. Ja ārā drēgns, labāk to darīt dienas laikā, ja debesis skaidras un saulainas – tad vai nu agri no rīta, vai vēlu vakarā.

Apakšējās lapas jānoplēš, atstājot ne vairāk kā trīs lapas. Kātus apgriež, ieliekot tos traukā ar ūdeni. Griezienam jābūt pēc iespējas slīpākam. Ja ziedu kāti ir stiegraini un cieti, tos var saplacināt ar āmuru. Rožu kātus uz pusminūti ievieto verdošā ūdenī, tikai pēc tam liek aukstā ūdenī. Dāliju un margrietiņu kātus apdedzina uz uguns un tikai tad liek vāzē.

Nedrīkst vienā vāzē likt dažādu šķirņu ziedus. Šis ieteikums, protams, neattiecas uz floristiem, kuri puķu pušķos kombinē dažādus ziedus.

Vāzē jāielej mazliet etiķa vai citronu sulas, ūdenim var pievienot jau gatavos pulverīšus, kas paildzina ziedu mūžu. Šis pulverītis jāizšķīdina, tikai pēc tam vāzē jāievieto ziedi.

Ja ziedi ir jau nokāruši galvas, tos var atdzīvināt, noņemot liekās lapas un atjaunojot griezuma vietu. Ziedu galviņas jāaptin ar mitru salveti, bet paši ziedi jāapsmidzina ar ūdeni. Var iegremdēt visu puķu pušķi traukā ar siltu ūdeni, atstājot ārā tikai ziedu galviņas.

Atcerieties – ziediem netīk ne caurvējš, ne tieši saules stari. Tie dos priekšroku vēsai vietai.

LA.lv