Praktiski
Dārzs

Kā iesildīt augsni siltumnīcā0

Foto – Sandra Ruska

“Ar kādu grunts segumu visizdevīgāk iesildīt augsni pavasarī siltumnīcā?” INGRĪDA BAUSKAS NOVADĀ

Pusprofesionālās siltumnīcās, audzējot tomātus un gurķus, grīdu parasti izklāj ar melnbalto plēvi, bet dobes, t.i., kūdras renes, veido no 1,5 m platas 70–80 mikronu biezas melnbaltās polietilēna plēves. Pēc noražošanas siltumnīcu ir viegli iztīrīt un sagatavot jaunajai sezonai.

Nelielās siltumnīcās dobēs var ieklāt melno agrotīklu vai melno austo polipropilēna segumu. Neapkurināmā siltumnīcā agri pavasarī melnie segumi ātrāk iesilda augsni, un tas veicina sakņu attīstību. Abi šie materiāli laiž cauri mitrumu, tāpēc ūdens, kas uz tiem nonāk, ātri vien pazūd. Austā polipropilēna segumi ir biezāki, dārgāki, toties kalpo 5–6 gadus.

Lai uzsāktu sezonu agrāk, audzētāji visbiežāk siltumnīcas pavasarī apkurina un sējumus noklāj ar balto agrotīklu (23–30 g/m²). Zem seguma veidojas siltāks mikroklimats nekā siltumnīcā.

Lai iegūtu labu ražu, siltumnīcā laikus jāveic dezinfekcija. Diemžēl 3. reģistrācijas klasē augu aizsardzības līdzekļu paliek arvien mazāk. Nelielo dārzu īpašnieki turpmāk būs spiesti cīņā pret kaitēkļiem izmantot bioloģiskās metodes. Piemēram, dienvidzemēs augsnes sterilizēšanai šobrīd izmanto speciālu plēvi. Saulei karsējot, zem tās temperatūra paaugstinās līdz +60…+70 °C, rezultātā iet bojā augiem kaitīgie organismi, kas vairojas zemē.

Saistītie raksti
LA.lv