Praktiski
Manas tiesības

Kā iekļauties darba tirgū, ja ir vidējā izglītība un nav darba pieredzes0

Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Līdz 30. augustam 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā turpinās pro­grammas “Jauniešu garantija” noslēdzošā uzņemšana jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību un ir bez darba. Mācības bez maksas pieejamas 40 darba tirgū pieprasītās profesijās, kuras var apgūt 1,5 gadu laikā.

72% absolventu atrod darbu

Programmas “Jauniešu garantija” mācības Latvijā pieejamas kopš 2014. gada. To laikā gandrīz 8000 jauniešu ir pabeiguši mācības, kas palīdzējušas viņiem iekļauties darba tirgū. Kā liecina Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) veiktās absolventu aptaujas, pusgadu pēc izlaiduma 72% aptaujāto iekārtojas darbā, turklāt puse no viņiem – tieši Jauniešu garantijā iegūtajā profesijā.

Jauniešu garantijas noslēdzošajā uzņemšanā piedāvā 40 ar darba devējiem un nozares ekspertiem saskaņotas profesijas. To klāstā ir pašu jauniešu pieprasītas profesijas: pavārs, konditors, grāmatvedis, SPA speciālists, automehāniķis, loģistikas darbinieks, auklis, klientu apkalpošanas speciālists, finanšu darbinieks, programmēšanas tehniķis un citas.

Jaunajā mācību gadā jauniešiem ir iespēja apgūt arī jaunas vai atbilstoši jauniem standartiem izstrādātas profesijas, piemēram, restorāna pavārs, ainavu būvtehniķis, interjera dizainera asistents, telekomunikācijas tehniķis, tūrisma pakalpojumu konsultants un citas.

Stipendija 70–115 eiro mēnesī

Lai pieteiktos mācībām, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem un nestrādājošam. Nepieciešama vidējā izglītība vai vidējā profesionālā izglītība, taču var būt iegūta arī augstākā izglītība. Ja jaunietim jau ir profesionālā kvalifikācija, tai jābūt iegūtai agrāk nekā 12 mēnešus pirms mācību uzsākšanas Jauniešu garantijā.

Potenciālie mācību reflektanti nevar atrasties akadēmiskajā vai bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī nevar būt pilna laika studenti, bet drīkst būt nepilna laika izglītības pro­grammu studenti, reģistrēti bezdarbnieki un saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Mācību laikā audzēkņiem ir iespēja saņemt dažāda veida atbalstu – stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī par sekmīgu mācīšanos, apmaksātu vietu dienesta viesnīcā un nepieciešamos mācību līdzekļus. Savukārt mācību beigās jādodas kvalifikācijas praksē, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja tas vajadzīgs.

Ar visām Jauniešu garantijas profesijām, izglītības iestādēm, uzņemšanas noteikumiem un priekšrocībām var iepazīties VIAA tīmekļvietnē.

LA.lv