Praktiski
Receptes

Ērtas ierīces kartupeļu griešanai un smalcināšanai0

Griezt kartupeļus salmiņos, lai pēc tam pagatavotu kraukšķīgus frī kartupeļus, prasa pacietību un laiku. Ražotāji darba atvieglošanai piedāvā dažādas kartupeļu griešanas ierīces – ar kuru no tām vieglāk strādāt?

Jebkuram kartupeļu griezējam pats svarīgākais ir asmens – ja tas ir ass un ātri nenodilst, būs viegli strādāt. Otrs būtiskākais – vai palīgierīci var stingri nostiprināt uz darba virsmas, lai kartupeļu griešanas procesā nevajadzētu lietot daudz spēka.

Lai gan šis griezējs–spiede paredzēts kartupeļu smalcināšanai salmiņos, plastmasa neiztur spēku, kāds jāpieliek šā darba veikšanai, un salīdzinoši ātri saplīst. Lētākiem arī asmeņi ir no tik plāna tērauda, kas izlokās. Strādāt ar šādu griezēju ir grūti. Cena: 5–15 eiro.

Kartupeļu griezējs, kas darbojas pēc spiedes principa: ieliek nomizotu kartupeli nodalījumā ar asmeņiem un ar rokturiem saspiež kopā. Ierīce aprīkota ar diviem maināmiem asmeņiem, un kartupeļus var sagriezt mazākos un lielākos salmiņos. Darbojoties ar šādu griezēju, jāpieliek diezgan liels roku spēks. Neder liela izmēra kartupeļiem. Asmeņi ir ļoti asi, tāpēc jāsargā pirksti. Jāpievērš uzmanība asmens kvalitātei un plastmasas detaļu stiprinājuma vietām, kā arī tam, cik bieza ir pati plastmasa. Tirgū ir gan lētāki modeļi no nekvalitatīvas un plānas plastmasas, gan tādi, kas kalpos ilgāk. Cena: 12–18 eiro.

Nopietns metāla griezējs ar asiem tērauda asmeņiem 12×12 mm diametrā. Neslīdoša pamatne, kuru ar vakuumu piestiprina pie galda virsmas. Darboties ar šādu ierīci ir vieglāk nekā ar plastmasas griezējiem, jo, pirmkārt, tā ir stabila. Otrkārt, griezējs ir piestiprināts pie galda virsmas un ar visu spēku var spiest uz sviras. Tā ir būtiska atšķirība starp tiem, kuri strādā uz rokas spiedes principa (kā šķēres). Vieglāk strādāt, ja darba virsma ir nedaudz zemāk, jo tad var pielikt lielāku ķermeņa spēku. Ja jāsagriež liels daudzums, sievietei tik un tā tas nav viegls darbs. Komplektācijā 2–3 asmeņi, var izvēlēties griezt plānākus vai biezākus salmiņus. Detaļas lielākoties no metāla. Cena: 28–47 eiro.

Profesionāls kartupeļu griezējs ar četrām stabilām kājām, komplektā četri kvalitatīvi nerūsējošā tērauda asmeņi. Izgatavots no alumīnija. Var piestiprināt pie darba virsmas vai sienas. Vajadzīgs spēks, lai strādātu ar šo griezēju, bet tomēr vieglāk nekā ar mazākiem modeļiem. Nav piemērots par 9×15 cm lielākam kartupelim. Cena: 120 eiro.

Ir speciālas rīves, kuras var uzlikt virtuves kombainiem un kuras sagriež kartupeļus salmiņos. Tas ir ātrs veids, kā frī gatavošanai pārstrādāt lielu kartupeļu daudzumu. Nekādas piepūles, rīve ir izcili asa. Kartupeļu salmiņi nav perfekti taisni, jo rīve griežas ap asi, līdz ar to salmiņi sanāk mazliet ieapaļi. Bet tas netraucē ne cepšanas, ne ēšanas procesā. Cena: 18 eiro.

UZZIŅA

Ar kartupeļu griezējiem skaistos salmiņos var sasmalcināt arī gurķus un burkānus, kas labi noder dārzeņu plates gatavošanā.

LA.lv