Praktiski
Dārzs

Kā glābt tomātus, ja sākusies sausā galotnes puve?0

Foto – Sandra Ruska

“Kā glābt tomātus, ja sākusies sausā galotnes puve?” BIRUTA VALKAS NOVADĀ

Sausā galotnes puve nav slimība, bet gan fizioloģiska parādība, ko izraisa kalcija trūkums augļa šūnās.

Visjutīgākie pret kalcija deficītu ir tikko izveidojušies augļi. Tas nozīmē, ka esošie, bojātie un vēl nākamie tomātu ķekari pēc melnumu parādīšanās būs jānovāc un jāizmet. Tos uzlabot vairs nav iespējams, un nevajag ļaut augļiem gatavināties. Šī problēma izteikti parādās karstā laikā, kad ir pieļautas kļūdas laistīšanā un mēslošanā.

Parādoties sausajai galotnes puvei, uz augļa galotnes veidojas sauss, brūns plankums, bet iekšpusē mīkstums izskatās kā puves bojāts. Šādi augļi priekšlaikus sāk krāsoties.

Ar lapu mēslojumu var līdzēt tikai tad, kad ir sakārtotas pamata lietas – tiek uzturēts optimāls augsnes mitrums, kārtīga vēdināšana un gaisa mitrināšana svelmē, augus piebaro ar komplekso mēslojumu, piemēram, Agroleaf Power High K 15–10–31. Ar lapu mēslojumu jāmiglo no rīta, kad augi ir nožuvuši un diena vēl nav iekarsusi. Kalcija mēslojumam vēlams pievienot bora mēslojumu, lai karstumā labāk aizmestos augļi.

Lai novērstu kalcija trūkumu, tomātus smidzina caur lapām ar kalcija nitrātu, devā 50 g/10 l ūdens (1 kg iepakojuma maksā 2 eiro), lapu mēslojumu CalMax, 50 ml/10 l ūdens (1 l pudele maksā 9,59 eiro) vai augu šķidro barību Vito Calcium, 10 l ūdens pievienojot 37,5 ml mēslojuma (500 ml – 1,59 eiro). Ar darba šķidrumu rūpīgi noklāj lapu virsmu, raugoties, lai tas netek vai nepil no tām. Mēslojums nav augu aizsardzības līdzeklis, tāpēc augļus var lietot uzturā, tiklīdz tie nogatavojušies.

Saistītie raksti
LA.lv