Praktiski
Manas tiesības

Kā dzīvo bērni Latvijā: informatīvā ziņojuma secinājumi0

Foto – Svetlana Mahovskaya/Shutterstock

Labklājības ministrija sagatavojusi informatīvo ziņojumu Pārskats par bērnu stāvokli Latvijā 2017. gadā.

Saskaņā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas datiem par bāriņtiesu darbu 2017. gadā 2970 bērnu dzīvojuši ģimenēs, kur netika pietiekami nodrošināta bērna attīstība un audzināšana un par kurām bāriņtiesa pārskata gadā informējusi pašvaldības sociālo dienestu vai citu atbildīgo institūciju. Lielākā daļa šo bērnu bija vecumā no četriem līdz 12 gadiem. Pērn ar bāriņtiesas lēmumu aizgādības tiesības tika pārtrauktas 1411 vecākiem par 1614 bērniem. 251 gadījumā konstatēta vecāku vardarbība pret bērnu vai bijušas pamatotas aizdomas par to. Taču par 579 bērniem bāriņtiesa vecākiem atjaunojusi aizgādības tiesības.

Ziņojumā konstatēts, ka 32 % aptaujāto vecāku savu bērnu audzināšanā izmanto fizisku sodu, bet 49% respondentu uzskata, ka bērna sišana kā audzināšanas metode nav pieļaujama. Gandrīz tikpat liels aptaujas dalībnieku skaits (47%) tomēr pieļāvuši, ka dažās situācijās bērns var tikt disciplinēts ar fizisku sodu. Tātad būtiska mūsu sabiedrības daļa tomēr attaisno epizodisku fiziska soda piemērošanu pret bērnu.

Daudzi vecāki uzskata bērna sodīšanu ģimenē par “privātu lietu”, par ko nevienam citam nevar būt nekādas teikšanas. Viņuprāt, iestādēs, kur uzturas nepilngadīgie, tā ir nevēlama parādība, bet ģimenē visu nosaka vecāki paši. Pētījumā arī secināts, ka saziņas iespējas bērniem ar publiskās pārvaldes iestādēm ir pārāk sarežģītas un iestādes šajā ziņā būtu jāpadara draudzīgākas, bērniem pieejamākas.

2017. gadā īstenoti vairāki sabiedrības informēšanas pasākumi. Lai stiprinātu vecāku un bērnu attiecības, piemēram, tika rīkota sabiedrības informēšanas kampaņa Maziem mirkļiem ir liela nozīme. Labklājības ministrija sadarbībā ar Latvijas Radio 5 projektu Dod Pieci! sākusi pakalpojuma Plecs izveidi, kas informē sabiedrību un sniedz konsultācijas par ārpusģimenes aprūpes formām, lai palielinātu to personu skaitu, kas motivētas iegūt adoptētāja, aizbildņa, audžuģimenes vai viesģimenes statusu.

>> Latvijā 2018. gada sākumā bija 358 762 bērni (vecumā līdz 18 gadiem) – 184 590 zēni un 174 172 meitenes. Salīdzinot ar 2017. gada sākumu, bērnu kopskaits ir pieaudzis par 2235 bērniem. Iedzīvotāju kopskaitā bērnu īpatsvars ir 18,5 procenti.

>> Kopumā 2017. gadā piedzimuši 20 828 bērni – 10 797 zēni un 10 031 meitene.

LA.lv
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Mazie tomātiņi šogad kā krelles! Receptes gardai maltītei un ne tikai
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
No defekta par efektu! Kā veco koku izmantot dārza dizainā?
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas šonedēļ darāms dārzā?
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Purgailei ir izredzes
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Jaunākais par notikušo Juglā: Mājā atrasts liels daudzums sālsskābes un miris cilvēks
39 minūtes
LE
LETA
Dabā
Latvijā sāksies laikapstākļu pārmaiņas
3 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Tusks ieteiks ES valstu līderiem atbalstīt breksita termiņa pagarināšanu
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Pie horizonta – aizstājošā migrācija? Atbraucēji integrēsies jau esošajā krievvalodīgajā vidē
1 stunda