Praktiski
Manas tiesības

Kā atjaunot un mainīt autovadītāja apliecību0

Foto-Shutterstock

Pazaudēju autovadītāja apliecību. Kā to atjaunot, un cik tas maksā? Septembra beigās turklāt ieplānotas manas kāzas, esmu paredzējusi mainīt uzvārdu. Tad jau apliecība tik un tā būs jāmaina. Varbūt vērts pagaidīt un atjaunot vēlāk? SABĪNE JŪRMALĀ

Autovadītāja apliecības nozaudēšanas gadījumā atjauno valsts akciju sabiedrība VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD). Latvijā izdotu vadītāja apliecību atjauno bez eksāmenu kārtošanas. Lai to izdarītu, nepieciešami šādi dokumenti:

* pase vai personas identifikācijas (ID) karte;

* derīga veselības pārbaude (par to var pārliecināties e.csdd.lv);

* pakalpojuma apmaksas kvīts par nozaudētas vadītāja apliecības atjaunošanu – 39,14 eiro.

Vadītāja apliecību var atjaunot tikai klātienē CSDD nodaļā, kurā pieņem transportlīdzekļa vadītāja kvalifikācijas iegūšanas eksāmenus un izsniedz vadītāja apliecības. Par vadītāja apliecības nozaudēšanu, ja to kādu laiku neatjaunosiet, iespējams paziņot, arī iesniedzot rakstisku iesniegumu CSDD nodaļā (personīgi vai nosūtot pa pastu).

Taču jāatceras, ka vadītāja apliecība, kas pieteikta kā nozaudēta, nav derīga kā vadīšanas tiesības apliecinošs dokuments (arī tad, ja pēc kāda laika tā atradīsies). Kamēr to neatjaunosiet, ar auto braukt nevarēsiet.

Latvijā izsniegta autovadītāja apliecība ir jāmaina, ja mainījušies personas dati, piemēram, vārds, uzvārds un/vai personas kods. Šādā gadījumā tas jāizdara 30 dienu laikā. Arī tad, ja jāveic apliecības maiņa, eksāmeni nav jākārto. Par šo pakalpojumu jāmaksā 22,05 eiro.

Tātad šajā gadījumā jums vispirms jāatjauno apliecība un pēc tam jāievieš izmaiņas saistībā ar jauno uzvārdu. Ja līdz septembra beigām automašīnu nevadīsiet, tad to iespējams izdarīt arī vienlaicīgi.

LA.lv