Daiļdārzs, Dārzs

Kā ar sēklām pavairot augus, ko dēvē par pudeļu tīrāmajām birstītēm?

Foto - Sandra Ruska

Kā pavairot ar sēklām augus, ko dēvē par pudeļu tīrāmajām birstītēm? INTA CĒSĪS

Kalistemu jeb t.s. pudeļslauķu sēklas izsēj smalkā viršu zemes un skābas kūdras substrātā, neuzberot augsni. Uztur mitru substrātu un siltu, mīkstu ūdeni lej paliktnītī. Sēklas +25 °C temperatūrā sadīgst desmit dienu laikā. Sīkie dīgsti aug ļoti lēni un pirmajā gadā var sasniegt tikai 10 cm garumu. Kad tie paaugušies, pārpiķē lielākos podiņos.

Šķirnes un sugas var pavairot arī ar koksnainiem, 5 cm gariem spraudeņiem no augusta līdz martam. Tur siltā (+20 °C), mitrā vietā. Kad spraudeņi apsakņojušies, tos izstāda nelielos podiņos. Jaunos augus pārstāda katru pavasari.

Biežāk audzētā suga ir citrondzeltenais kalistems (Callistemon citrinus) ar spilgti sarkaniem ziediem. Austrālijā ir izveidotas daudzas kalistemu šķirnes, kas ir daudz krāšņākas un bagātīgāk ziedošas par savvaļas radiniekiem. Latvijā kalistemus var audzēt oranžērijās vai siltās, saulainās istabās, jo gaismas daudzums svarīgs ziedu attīstībai. Vasarā var novietot terasē, bet rudenī ienest telpās, kur tie turpinās ziedēt līdz oktobra beigām. Ziemā augiem patīk vēsums (+5…+8 °C) un tos nelaista gandrīz nemaz.

Pievienot komentāru