Praktiski
Manas tiesības

Kā aprēķina priekšlaicīgās pensijas vecumu0

Foto: Pretty Vectors/SHUTTERSTOCK

No šā gada 1. janvāra pensijā var doties cilvēki, kuri sasnieguši 63 gadu un sešu mēnešu vecumu. Vai tas nozīmē, ka priekšlaicīgā pensijā var doties visi, kuri sasnieguši 61 gada un sešu mēnešu vecumu? Esmu dzimis 1958. gadā, un īstais pensionēšanās vecums man pienāks tikai 64 gadu un trīs mēnešu vecumā. Divi gadi pirms tam ir 62 gadi un trīs mēneši. Kā tad īsti rēķina priekšlaicīgās pensionēšanās laiku? Vai varu doties priekšlaicīgā pensijā jau šogad vai arī vēl gads jāpagaida? JĀNIS VALMIERĀ

Normatīvie akti nosaka – persona, kurai apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 30 gadiem, divus gadus pirms likumā noteiktā pensionēšanās vecuma sasniegšanas var doties priekšlaicīgā pensijā. Taču tā kā mūsu valstī pensionēšanās vecums katru gadu ik par trim mēnešiem palielinās, (kamēr 2025. gadā sasniegs 65 gadus), tad iznāk šī starpība starp formālo un šogad noteikto priekšlaicīgās pensionēšanās vecumu. Var pat teikt, ka šie cilvēki savā ziņā ir ieguvēji, jo var doties priekšlaicīgā pensijā nedaudz agrāk.

Tātad visi, kuriem šogad paliek 61 gads un seši mēneši (ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem), var doties priekšlaicīgā pensijā.

UZZIŅA

Detalizētu informāciju par savu pensionēšanās vecumu ikviens var uzzināt VSAA mājaslapā: www.vsaa.gov.lv, vēršoties VSAA teritoriālajā nodaļā vai zvanot uz VSAA informatīvo tālruni 64507020.

LA.lv