Praktiski
Mājas

Jūsu mājoklis šovasar stipri sakarsa? Ir lietas, ko var mainīt līdz nākamajai vasarai0


Foto – Pixabay
Foto – Pixabay
Foto – Pixabay

Vasarās aizvien biežāk valdot stiprai tveicei, speciālisti norāda uz slikti izolētiem pilsētas ēku jumtiem un sienām, kuras savas caurlaidības dēļ nenodrošina iekštelpu aizsardzību pret pārkaršanu.

Karstumu grūtāk ir izturēt pilsētās, kuras piedzīvo tā saucamo „siltuma salas” (angļu val. – urban heat island) efektu. Tas nozīmē, ka urbanizētās vides dēļ pilsētās ir karstāk nekā zaļākās, nomaļākās un ne tik biezi apdzīvotās vietās.

„Pilsētās ir daudz asfalta un betona, kas absorbē siltumu, bet vēlāk atbrīvo to vidē. Dabīga augsne, augi siltumu tā neabsorbē. Turklāt, ja ēkas logi ir vērsti tieši uz dienvidiem vai rietumiem un gada aukstajā laikā priecē ar lielāku gaismas daudzumu, tad vasarā karstākajā diennakts laikā caur tiem vistiešākajā nozīmē cepina saule, un jo lielāki logi, jo vairāk tas ir jūtams. Karsto laiku īpaši grūti ir izturēt nenosiltinātās ēkās un dzīvokļos, kuros nav dzesēšanas sistēmu”, stāsta akmens vates ražotāja “ROCKWOOL” pārstāvis Māris Želvis.

Tomēr kā pašsaprotamas lietas nevajadzētu uztvert ne mājas siltuma zudumus ziemā, ne arī saules dēļ stipri sakarstošās telpas vasarā.

„Abi varianti ir slikti, jo skaidri norāda uz problēmu: sienas un jumts ir tik slikti izolēts, ka spēcīgu laika apstākļu svārstību dēļ tas uzreiz ir jūtams arī iekštelpās. Ziemā tādēļ ir vairāk izdevumu, jo vēlamies telpas piesildīt, bet vasarā visos iespējamos veidos atdzesēt. Tāpēc, plānojot renovēšanu, vajadzētu padomāt par labu izolāciju un ņemt piemēru no Skandināvijas valstīm, kurās ārējo konstrukciju izolēšanu uztver ļoti nopietni”, skaidro eksperts.

M. Želvis piedāvā pievērst uzmanību sešām galvenajām lietām, kuras var palīdzēt risināt karstuma problēmu:

Logi

Ātrākais un vienkāršākais veids, kas ir īpaši piemērots, lai atstarotu tiešus saules starus, – speciāla stikla plēve. Tā nedaudz aptumšo stiklu un nodrošina, ka telpās tiek saglabāta zemāka temperatūra.

Jumts un sienas

Mājas jumtam tiek lielākais saules staru daudzums, tāpēc mazināt tā caurlaidību ir ļoti būtiski. Šeit var palīdzēt māla vai betona dakstiņi, kuri sakarst mazāk, savukārt jumta konstrukcijā zem seguma ierīkojot siltumu atstarojošo kārtu, var ievērojami samazināt siltuma nodošanu telpām. Ārējās sienas sakarst mazāk, ja to apdarei ir izvēlēta gaiša krāsa.

Telpu vēdināšana

Karstā laikā vislabākais risinājums ir mitekļa vēdināšana naktī vai agri no rīta, kad temperatūra ir zemāka. Logus ieteicams aizvērt, pirms gaiss sāk sakarst. Ja ārā temperatūra ir augsta, logu atvēršana un cirkulējošā siltā gaisa plūsma labumu nedos.

Gaišas krāsas

Tumšas šķiedras absorbē vairāk siltuma nekā gaišas, tāpēc interjerā ieteicams izvēlēties gaišas krāsas: mēbeļu pārvalkiem, paklājiem, arī aizkariem un žalūzijām.

Augi

Jo ārā ir vairāk augu un mazāk asfalta, jo vēsāk gan dienas, gan nakts laikā. Māju lieliski aizsargā vīteņi, ēnu metoši koki.

Aizsarglīdzekļi

No saules stariem labāk par aizkariem sargā koka vai bambusa rullo žalūzijas, žalūzijas, ja ir iespēja, var no ārpuses ierīkot slēģus, jumtiņus virs logiem.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Pašai savs vīnakalns! Gunta iepazīstina ar vīnogulāju un dod praktiskus padomus
2 dienas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
FOTO. Latvijas vēsturiskie dārzi – iepazīstam mūsu tradīcijas un sasniegumus
2 dienas
AG
Aija Geida
Praktiski
Dzērvenīte, purva meita! Unikālās ogas īpašības un gardas rudens receptes
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Par dzimtas īpašumu jūras krastā jācīnās ar ātro kredītu miljonāriem
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdiena būs stipri vējaina, Kurzemē gaiss jau iesilis līdz +16 grādiem
37 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Gobzemam piederējusi deklarācijā nenorādīta māja
10 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Atsevišķu jomu speciālistiem valsts pārvaldē maksās lielākaa algas
31 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: VID ierodas pie emigrantiem Anglijā 2
8 stundas