Praktiski
Dārzs

Jūnija karaliene peonija: augsnes sagatavošana, ceru dalīšana, kopšana. Agronoma padomi 0

Foto-Valdis Semjonovs

Latvijas mērenais klimats ir ļoti piemērots peonijām, tāpēc, palielinoties šķirņu klāstam, tās arvien straujāk ieņem goda vietu puķu dārzā. Izvēloties šķirnes no visagrīnākajām līdz visvēlīnākajām, par peoniju ziedu skaistumu var priecāties vismaz 1,5 mēnešus.

Iespaidīgu kolekciju – 200 dažādu savvaļas, laktifloru, hibrīdu un intersekciju grupu peoniju – izveidojis agronoms Andris Berkins no Kroņauces. Viņa peoniju dārzā zied ne tikai klasiskās šķirnes, bet arī skaisti retumi un selekcijas brīnumi, kas izskata ziņā pat nelīdzinās peonijām.

Intersekciju grupa

Intersekciju grupas šķirnes Latvijā ir modes puķes numur viens. Tās izveidotas, sakrustojot lakstveida peonijas ar krūmpeonijām. Šķirnes izpelnījušās audzētāju ievērību ar to, ka veido krāšņus ziedus un stingrus puskrūmus (lielākā daļa dzinumu pārziemo virs augsnes) ar dekoratīvām lapām, kas rudens pusē skaisti iekrāsojas. Šīm peonijām nav vajadzīgi balsti, jo divas trešdaļas gēnu tām ir no krūmpeonijām. Ļoti skaista ir pildītā dzeltenziedu peonija ‘Garden Treasure’, kas pasaulē saņēmusi vairākus nozīmīgus apbalvojumus par izcilu piemērotību apstādījumiem, teicama arī grieztiem ziediem. Šķirne ‘First Arrival’ veido lielu ceru ar puspildītiem, košiem ceriņkrāsas ziediem. Ļoti populāra, bagātīgi ziedoša ir ‘Bartzella’ – spēcīga auguma peonija ar puspildītiem, smaržīgiem, citrondzelteniem ziediem.

Hibrīdās peonijas

Hibrīdgrupas peonijas iegūtas, krustojot vairākas peoniju sugas. Šķirnēm ir plaša ziedu krāsu gamma, tās ir agrīnākas par laktifloru grupas peonijām. Andra Berkina favorīte hibrīdu grupā ir ‘Etched Salmon’, kas atgādina antīkās rozes. Ziedi ir gofrēti, pildīti, laškrāsā. Cers ar tumši zaļu lapotni un drukniem, ap 90 cm gariem stublājiem, kuriem nav nepieciešami balsti. Šķirne ir pietiekami izturīga pret slimībām, īpatnība – augs veido izteiktu vārpstveida sakni, kas tiecas dziļumā. Ievērības cienīgas ir arī citas šķirnes, piemēram, ‘Buckeye Belle’ rozīnīte ir puspildīto tumšsarkano ziedu kontrasts ar zeltainajām putekšņlapām. ‘Lemon Chiffon’ ir ļoti iecienīta griezto ziedu tirgū, viena no visagrākajām pildīto ziedu šķirnēm. Ziedi dzelteni, atveras pakāpeniski, kas ziedēšanu padara vēl ilgstošāku.

Galerijas nosaukums

Augsnes sagatavošana

Ja peonijām dārzā izvēlēta aizvējota, saulaina vieta, kā arī sarūpēta labi strukturēta, gaisa caurlaidīga, ar organiku bagātīga zeme, tās zied teicami vairākus gadu desmitus. Stādot kāpu smiltīs, augsne noteikti jāielabo ar organisko pamatmēslojumu (mālzemi, kompostu), citādi ziedēšana izpaliks. Andris Berkins kompostu gatavo no koku lapām, ko salaista ar šķidrmēsliem. Masa pilnībā sadalās divu gadu laikā.

Lai iznīcinātu daudzgadīgās nezāles, kolekcionārs augsni sagatavo vairākus mēnešus pirms augu stādīšanas. Vispirms augsni uzar, nokultivē, tad nosedz ar melno, gaismas necaurlaidīgo polietilēna plēvi – segmateriālu tur tik ilgi, līdz sadīgušās nezāles karstumā pilnībā izdegušas. Skujkoki, ceriņi vai citi krūmi ar savām saknēm nedrīkst apdraudēt peoniju stādījumu, tādēļ starp tiem vismaz metra dziļumā jau laikus vēlams ierakt baseina plēvi (tā ir no bieza polietilēna) vai bezazbesta šīferi. Peoniju saknes aug gan dziļumā, gan plašumā, tādēļ stādāmā bedre jārok 1 m dziļa un 60 cm plata, no kuras pilnībā jāizvāc visa vecā zeme (to nomaina ar svaigu augsni). Peonijas stāda augustā, septembrī, asnus apberot ar skalotu granti, lai pasargātu no puvēm (stāda tā, lai asnu virsotne atrodas 3–4 cm zem augsnes virskārtas). Ceri nevar būs saspiesti, tādēļ tos izvieto vismaz 1 m attālumā citu no cita.

Cera veidošana

Nevajadzētu pieļaut ziedēšanu nākamajā vasarā, citādi jaunie augi tiks novājināti, tādēļ peonijām jau laikus jāizkniebj pumpuri.

Turpmākos gados peoniju veidošanu Andris Berkins iesaka veikt divos variantos. Viens no tiem: ja vēlas iegūt gleznus, lielus ziedus svinīgiem pasākumiem, izstādēm, tad jāatstāj centrālais ziedkāts, bet visi sānu pumpuri jāizkniebj, jo tie atņem barības vielas centrālajam ziedpumpuram. Otrs variants – ja puķkopis vēlas, lai peonijas ziedētu ilgstoši, tad jāizkniebj centrālais ziedpumpurs, bet sānu pumpuri jāatstāj. Šajā variantā peonijas zied bagātīgi, bet sīkākiem ziediem.

Lai iegūtu krāšņus cerus, augi noteikti jāretina. Tiklīdz krūmā izveidojušies vairāk par 25 stublājiem, visi kuslie, tievie jāizrauj, tā novirzot barības vielas spēcīgāko dzinumu veidošanai.

Ražīgai ziedēšanai

Peonijas ir prasīgas pēc papildmēslojuma, tāpēc otrajā gadā pēc iestādīšanas tās jāsāk piebarot. Pirmais virsmēslojums pavasarī, kad peonijas sākušas aktīvi augt (ap 10 cm garas) – izmanto amonija nitrātu šķīstošā formā. Otrreiz mēslo ziedpumpuru veidošanās fāzē, reizē ar laistīšanu lietojot kompleksos šķīstošos minerālmēslus ar NPK attiecību 1:2:2. Kopumā papildmēslošanu veic trīs reizes. Ja vēlas iegūt teicamas kvalitātes grieztos ziedus, papildus vēl mēslo ziedēšanas laikā un pēc peoniju noziedēšanas.

Augi nedrīkst ciest ūdens trūkumu. Sevišķi mitrums vajadzīgs pavasarī, kad sākas aktīvais augšanas periods, kā arī karstajos mēnešos – jūlijā, augustā, kad peonijām ieriešas nākamā gada ziedpumpuri. Laista reti, bet pamatīgi, no rīta vai vakarā ar sasilušu lietusūdeni no tvertnēm.

Stādījumus nedrīkst aizlaist nezālēs, tāpēc ikreiz pēc lietus vai laistīšanas augsni ap augu (5 cm dziļi un 25–30 cm rādiusā) irdina.

Rudenī pēc 10.–15. oktobra peonijām nogriež ziedkātus līdz pašai zemei, neatstājot celmiņus. Pēc tam cerus mulčē ar kompostu, lai augi labāk ieziemotos.

UZZIŅA

• Pirms iegādājas peoniju stādus, ieteicams noskaidrot šķirnes ziedēšanas ilgumu, jo nav mazsvarīgi, vai augs karstumā nozied jau 5 dienās vai arī ziedi saglabājas līdz 12 dienām.

• Selekcionāri lielu uzmanību pievērš ne tikai peoniju ziedu elegancei un smaržai, bet arī lapu krāsai. Šedevrs peoniju pasaulē patlaban ir ‘Golden Angel’, kam krāsu spēli var salīdzināt ar kļavu lapu krāsojumu rudenī. Šai šķirnei lapas pavasarī ir zeltainas, vēlāk tās pakāpeniski kļūst dzeltenzaļas. Ziedi ir krēmdzelteni.

• Visagrākā ir hibrīdgrupas peonija ‘Early Bird’, kas Kroņaucē šopavasar uzziedējusi jau 10. maijā. Tai ir vienkārši, sarkani ziedi ar zeltainu centru. Krūms kompakts, zems, piemērots akmeņdārziem.

LA.lv