Praktiski
Dārzs

Jebkurš veikalā nopērkams augsnes substrāts ir labāks par dārzā pagrābtu zemi. Pētām un salīdzinām dažādus substrātus 0

Foto – Shutterstock

– Ja reiz augsne nonākusi līdz veikalu plauktiem, tas nozīmē, ka veiktas dažādas pārbaudes un tā atzīta par labu un augiem piemērotu, – ir pārliecināta agronome Irēna Šmukste, kura konsultē cilvēkus dārzkopības preču izvēlē. Substrātos nav nezāļu sēklu, slimību ierosinātāju, tie ir piemēroti sekmīgam auga startam.

Jo lielāks veikals, jo plauktos plašāks substrātu klāsts. Vispirms jātiek skaidrībā, kādam nolūkam augsni lietos, jo, piemēram, sēšanai paredzētā atšķiras no dēstu piķēšanai vai audzēšanai domātās. Atšķirība lielākoties ir kūdras frakciju smalkumā, pievienotajā mēslojumā un specifiskajās piedevās.

Sēšanai vajadzīga smalka un barības vielām ne pārāk bagāta augsne. Savukārt dēsti ir ēdelīgi, tiem kārojas gan treknāku, gan rupjākas frakcijas substrātu, lai saknēm vieglāk elpot, attīstīties un uzņemt barības vielas.

Dažas augsnes paredzētas specifiskai lietošanai, tāda, piemēram, ir tā sauktā kapu zeme un balkona puķēm paredzētā. Tās ir speciāli sagatavotas (pievienotas granulas, māls, perlīts – sastāvs atšķiras), lai ilgāk saglabātu mitrumu.

Vislētākā ir neielabota kūdra, kāda ir purvā, taču tā der tikai skābummīļiem – rododendriem, krūmmellenēm, dārza acālijām. Citi augi tajā nav stādāmi. Iegādājoties neitralizētu substrātu, pārējās barības vielas jāpievieno pašam. Protams, ja ir vajadzīgās zināšanas.

Kā gatavot lietošanai

Viena no raksturīgākajām kļūdām – atvērt maisu un pagrābt katrai reizei nepieciešamo daudzumu. Taču substrātu no maisa ieteicams izbērt uz plēves vai vanniņā un labi samaisīt, lai pievienotie minerālmēsli un minerālvielas izkliedētos vienmērīgi. Pēc tam substrātu salaista, lai, saspiežot piku saujā, ūdens tikai parādītos starp pirkstiem, bet netecētu. Substrātam ļauj atpūsties vismaz vienu dienu. Pēc tam izlieto pēc vajadzības, ikreiz ņemot vajadzīgo daudzumu.

Iepriekšējā gadā iegādāto substrātu nav vēlams lietot, tas derīgs vien tad, ja glabāts sausā, tumšā vietā, zemā temperatūrā, nevis salā. Pērn atvērtajā maisā noteikti būs ticis mitrums vai tā sānus siltumnīcā cepinājusi saule, un substrāts vairs nav derīgs paredzētajam mērķim.

Substrātu nedrīkst turēt saulē. Iepakojuma malā substrāts gandrīz vai izdeg, bet kondensāts iesūcas maisa vidū, kur karstumā un siltumā kūdra sūt un sākas dažādi procesi (reaģē pievienotās barības vielas, kaļķošanas materiāls u.c.), kas padara substrātu augiem pat kaitīgu. Šāda maisa saturu vislabāk izmantot augu mulčēšanai dobē vai papildināt komposta kaudzes slāņus.

Kuru substrātu pirkt

Viens no principiem – pārbaudītas vērtības. Daudzi pircēji gadu no gada izvēlas viena un tā paša ražotāja preci, kurā sējumi labi auguši.

Iedarbīga motivācija izvēlē ir arī nacionālais princips – izvēlies vietējo preci! Taču ir dārzkopji, kuri par labāko uzskata kaimiņvalstī Krievijā gatavoto. Ziemeļvalstu augsto kvalitāti daudzi dārznieki piedēvē Igaunijā tapušajiem substrātiem.

Augsnes izvēle ir svarīga, taču laba sēkla piemērotā mitrumā un siltumā uzdīgs tik un tā, arī stādiņš augs.

Košs iepakojums lielākoties ir reklāmas triks, lai pievilinātu pircēju. Viens no parametriem ir augsnes skābums (pH), taču tas lielākoties dots lielā amplitūdā un ir līdzīgs gan tomātiem, gan gurķiem domātajai augsnei.

Vislielākā atšķirība ir augsnei, kas paredzēta par modes lietu kļuvušo garšaugu sēšanai. Tā ir trūcīgāka barības vielu ziņā, ar sārmaināku reakciju.

Pavasarī kaut ko iesēt grib katrs, pat ja nav dārza, un tad nereti izvēlas vislētāko augsni. Jo dārzkopim lielāka pieredze vai sējums vērtīgāks, jo rūpīgāk tiek meklēts īstais substrāts.

Vienmēr kāds konkrēto augsni slavēs un kāds pels. Atšķirīgo rezultātu rada arī temperatūra, gaisma, mitruma režīms, tas, kādus augus sēj vai stāda u.c.

Kaigu kūdra

Aptaujājot vairākus profesionālos dārzniekus, viņi par labiem atzina Kaigu purva substrātus, ko ražo uzņēmums “Laflora”. Tie paredzēti dažādiem augiem atšķirīgos attīstības posmos, taču nopērkami lielos fasējumos, kas mazdārzniekam vismaz sēšanas vajadzībām par daudz. Stādu audzēšanai gan lielajam maisam nav ne vainas, jo pārpalikumu var izlietot siltumnīcā, ielabot augsni puķu dobēs.

Cena: 50 l iepakojumam – pirmajai frakcijai (sēšanai) ap 12 eiro, otrajai frakcijai (stādu audzēšanai) ap 14 eiro.

 

Dzīvā zeme

Viena no labākajām, bet dārgākajām ir Krievijā ražotā augsne no sērijas Dzīvā zeme.

Tā ir lietošanai gatava augsne, kam pievienots biohumuss, nevis minerālmēsli, ir diezgan trekna. Mitrumu palīdz saglabāt pievienotais perlīts. Pataustot smago maisu, jūtams, ka substrāts ir valgs un mitrs, papildus mitrināt vajadzēs minimāli vai nemaz. Arī sējeņus vai stādus varēs laistīt mazāk nekā vieglā kūdras substrātā audzētos. Pavasara vajadzībām noderēs Universālā (dārzeņu sējai) vai Puķu zeme.

Cena: 10 l iepakojumam – 2,50 eiro, 25 l – 5,30 eiro.

Biozeme

Zaļā dzīvesveida piekritējiem derēs Latvijā ražotā Biozeme. Tā ir universāla, var lietot kā pamataugsni dārzeņiem, puķēm. Augsnes maisījums veidots uz vermikomposta (slieku ražojums) bāzes. Smaga paka.

Cena: 6 l iepakojumam – 4,20 eiro.

 

Augsne dēstiem

Rīgas rajonā ražotā augsne paredzēta dārzeņu, puķu dēstu audzēšanai istabas apstākļos, siltumnīcā un atklātā laukā. Der gan sēklu diedzēšanai, gan augu piķēšanai. Sastāvā ir svarīgākās barības vielas, kas ir sabalansētas un nodrošina veselīgu un spēcīgu augšanu, – kūdra, melnzeme, krīts, kompleksais mēslojums. Tomāta attēls uz maisa liecina, ka šim augam vajadzētu augt griezdamies.

Cena: 50 l iepakojumam – 3,60 eiro.

 

Augsne ar kompostu

Populārā poļu firma “Substral” piedāvā augsni bez ķīmijas. Substrāts papildināts ar kompostu un smilti, tam ir zems barības vielu saturs, laba mitruma saglabāšanas spēja. Īpaši paredzēts garšaugu (timiāna, rozmarīna, bazilika, melisas, piparmētru) audzēšanai. Smalka (0–30) kūdras frakcija.

Cena: 20 l iepakojumam – 2,69 eiro.

 

Universāla grunts

Latvijā ražotā Kano P augsne veidota tā, lai mazdārziņa saimnieks tajā varētu gan sēt, gan stādīt, turklāt visu, ko vēlas. Sastāvā ir augstā tipa purva kūdra ar barības vielām. Der augiem, kas ir jutīgi pret paaugstinātu augsnes skābumu. Substrāta pH ir 5,5–6,5.

Cena: 20 l iepakojumam – 1,29 eiro.

 

Tomātiem un paprikai

Lietuviešu ražotā augsne Durpeta ideāli piemērota tomātu un paprikas vajadzībām. Der gan sēšanai, gan stādiņu audzēšanai, gan siltumnīcas augsnes ielabošanai, pH 5,5–6,5. Irdena struktūra, labi uzsūc ūdeni. Kad augi divas trīs nedēļas auguši, tiem dod papildmēslojumu.

Cena: 20 l iepakojumam – 2,29 eiro.

 

Substrāts sēšanai

Lietuvā ražota smalkas frakcijas kūdra īpaši piemērota dažādu augu sēšanai. Labi saglabā mitrumu. Barības vielu pietiks aptuveni divām nedēļām.

Cena: 20 l iepakojumam – 2,19 eiro.

 

Labākais puķēm

Poļi piedāvā speciāli podu puķēm paredzētu substrātu, kas papildināts ar ilgstošas iedarbības mēslojumu Osmocote. (Protams, var izmantot arī dobēs.) Augsne ilgāk saglabā mitrumu. Šajā substrātā stādītus augus sāk piebarot tikai mēnesi pēc iestādīšanas.

Cena: 20 l iepakojumam – 4,49 eiro.

 

Kapu augsne

Smalkā, melnā substrāta vērtība ir spēja labi saglabāt mitrumu. Tas noder gan kapsētā, gan piemājas dārziņā un puķu stādījumiem podos. Ar kapiem šai augsnei kopīgs ir tikai nosaukums. Gatava lietošanai, tikai iepriekš jāsamitrina.

Cena: 20 l iepakojumam – 1,80 eiro.

 

Rožu zeme

Igauņu substrātu ražotājs “Biolan” piedāvā dažādas augsnes. Viena no labākajām ir rožu stādīšanai paredzētā. Var gan mulčēt dobēs augošās rozes, gan bērt tieši stādīšanas bedrē.

Cena: 55 l iepakojumam – 3,84 eiro.

 

Kaste tomātiem

Augsne sagatavota tomātu sēšanai un piķēšanai, taču derēs arī citiem dārzeņiem un puķēm. No citām atšķiras ar ērti lietojamu iepakojumu, ko sevišķi novērtēs pilsētnieki. Stingrajā kastē var glabāt gan augsni, gan podiņus.

Cena: 10 l iepakojumam – 2,59 eiro.

 

 

UZZIŅA

Vairākumam kūdras substrātu augsnes skābums pH ir 5,5–6,5.

UZZIŅA

Jebkurš veikalā nopērkamais substrāts ir labāks par dārzā vai pērnajā puķu kastē pagrābto zemi.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Teļa gaļas rulete ar dārzeņiem
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar bietēm un kazas sieru
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Svētku burkānkūka ar dzērvenēm
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
6 stundas