Praktiski
Rokdarbi

Jautra un silta grīdas sedziņa mazulim
 + darba gaita 0

Foto – Baiba Buceniece

Lai mazuļi rotaļājoties justos omulīgāk, noderīga ir silta grīdas sedziņa. Evita Ābola (www.mazaisabols.shutterfly.com) no Valmieras izgatavo ne tikai siltas, bet arī bērna pirkstiņu veiklību, tausti un fantāziju attīstošas sedziņas.

Vissvarīgākais pirms šā darba sākšanas ir materiālu – dažādu kokvilnas audumu, aukliņu, podziņu u. c. – sagāde. Evita sarūpējusi vienu raibu un četrus vienkrāsainus kokvilnas audumus (viens no tiem ir velvets), kā arī dažādu krāsu audumus aplikācijām. Sedziņa būs izmērā 1,10 x 1,20 m. Lai darbs veiktos ātrāk, no kartona izgriež šablonu – taisnstūri izmērā 24 x 32 cm. To liek uz auduma kreisās puses, apvelk ar zīmuli vai izkaltētu ziepju gabaliņu. No katra auduma, pierēķinot klāt vīles tiesu, izgriež četrus, tātad pavisam 20, taisnstūrus. Kabatiņām izgriež četrus 22 x 22 cm lielus kvadrātus, spilventiņiem – astoņus dažādu krāsu kvadrātus, arī 22 x 22 cm.

Kad viss samērīts un izgriezts, sedziņas detaļas, veidojot iecerēto kompozīciju, izkārto uz gludas virsmas. Velveta taisnstūrus liek pa diagonāli sedziņas vidusdaļā, pārējos – gar malām.

Pēc tam gatavo aplikācijas. Pirmo Evita veido taureni. To uzzīmē uz papīra, liek uz dzeltena vai citas krāsas auduma, apvelk, izgriež. Ņem aukliņu, pārloka uz pusēm un ar kniepadatu piesprauž taurenim viducī.

Kā rotājumu uz taureņa spārniem ar šujmašīnu zigzaga dūrienā piešuj citas krāsas auduma aplīšus. Ar šo pašu dūrienu piešuj klāt arī aukliņu un pašu taureni pie viena auduma taisnstūra. Aukliņas abos galos uzmet meglus, lai tie izskatās kā taureņa “antenas”. Līdzīgi, liekot lietā izdomu, var izgatavot kuģīti, mašīnu, ābolīti un citas aplikācijas.

Mazliet citādi gatavo saulīti. Vispirms Evita gatavo saules starus. No dzeltena auduma slīpajā diegā piegriež 4 cm platu joslu, izgludina, ar kniepadatām sasprauž galus, saloka tievā strēmelītē un visā garumā nošuj. No tā paša auduma izgriež aplīti, ar zigzaga dūrienu piešuj pie auduma taisnstūra, pēc tam kā starus piestiprina piecas aukliņas. Mazulim tie kalpos taustes attīstībai.

Sedziņu var papildināt arī ar mazulim tīkami čaukstošu lapu. Tumši zaļu audumu saliek dubulti, izgriež figūru kā koka lapu, iegūstot divas lapiņas. Tādu pašu lapu izgriež no čaukstoša dāvanu papīra. Visas trīs lapiņas sašuj kopā, čaukstošā papīra lapu atstājot apakšā. Sānos atstāj 3 cm platu atvērumu. Nogriež stūrīšus. Caur atvērumu, palīgā ņemot otu vai adāmadatu, lapu apgriež uz labo pusi.

Ar parasto dūrienu nošuj lapai visapkārt, pēc tam veido stīdziņas. Tās kalpos ne tikai kā dekoratīvs elements, bet nostiprinās arī papīra oderi, lai tā ilgāk kalpo un, mazgājot sedziņu, tik ātri neizjūk. Lapiņu piešuj pie viena auduma taisnstūra. Ja vēlas, sedziņu var rotāt arī ar burtiņiem, kas bērnam palīdzēs apgūt lasītprasmi.

Nu pienācis laiks sedziņu sašūt kopā. Vispirms vienā rindā kopā sašuj piecus taisnstūrus, pēc tam nākamos utt. Rindas sašuj kopā un izgludina. Pie sedziņas dažādās vietās piestiprina četras kabatiņas. Uz gludas virsmas izklāj vienkrāsainu audumu, kas kalpos kā sedziņas pamatne, pāri klāj sintaponu, virsū – krāsaino virspusi. Audumu un sintaponu piegriež vajadzīgajā izmērā. Visas trīs kārtas ar rokām sadiedz kopā, pēc tam sašuj ar šujmašīnu. Stūrus nogriež ieapaļus.

Vēl jāizgatavo dekoratīvā apmale. No auduma slīpajā diegā piegriež 5 cm platu joslu, izgludina. Sedziņas apmalei jābūt 4,60 m garai. To iegūst, sašujot kopā vairākas šādas auduma strēmeles. Sašuvuma vietas veido slīpas. No kreisās puses apmali piediedz vai ar kniepadatām piesprauž pie sedziņas, pēc tam nošuj ar šujmašīnu. Pārloka pāri maliņai un nošuj no labās puses. Komplektā ar sedziņu Evita izgatavo arī četrus spilventiņus, pildītus ar griķu sēnalām, zirņiem, pupām un kastaņiem. To grabēšana un čaukstēšana būs tīkama bērna ausīm, kā arī lieliski palīdzēs attīstīt bērna tausti. Krāsaina sedziņa mazuļa priekam ir gatava! Lai to paveiktu, raiti strādājot, ir vajadzīgas 5 – 6 stundas.

Materiāli un instrumenti:
kokvilnas audumi – piecu veidu
audums aplikācijām, sintapons
šķēres, ziepītes, adata, diegs
kniepadatas, aukliņas, podziņas
caurspīdīgs dāvanu papīrs
šujmašīna

LA.lv