Praktiski
Manas tiesības

Jaunums: Notāru pakalpojumi tagad ir pieejami arī attālināti – caur video0

Foto-Belenos/Shutterstock

No 1. jūlija Latvijas zvērinātu notāru konsultācijas var notikt arī videorežīmā, notariālās darbības veicot attālināti.

Atbildot uz kādas lasītājas jautājumu, kas tika uzdots pirms mēneša, skaidrojām, ka pieteikties uz mantojumu, kas atklājies Latvijā, no Lielbritānijas diemžēl nevarēs – nāksies vien atbraukt uz Latviju. Taču jaunās izmaiņas no 1.jūlija paredz, ka tagad tas ir iespējams. Zināmi priekšnoteikumi šādas iespējas izmantošanai gan būs nepieciešami.

Tātad tiem, kuri atrodas ilgstošā prombūtnē ārvalstīs, vairs nebūs obligāti jāmēro ceļš uz Latviju, lai izdotu kādam pilnvaru rīkoties viņa interesēs, uzsāktu mantojuma lietu, saņemtu juridisku konsultāciju, nokārtotu laulības šķiršanu, sagatavotos nekustamā īpašuma pirkšanas–pārdošanas darījumam un to noslēgtu, uzrakstītu testamentu – tas viss tagad iespējams arī attālināti. Turklāt notariāts Latvijā ir pirmais Baltijā un Eiropā, kas tiešsaistē kļūst pieejams klientiem.

“Līdz šim daudzas juridiskas lietas cilvēki, iespējams, nenokārtoja vai nepaguva nokārtot laikus. Videokonsultācijas iespēja padara notārus pieejamākus. Īpaši aktuāli tas ir tiem, kuri dzīvo un strādā ārpus Latvijas. Taču arī vietējiem iedzīvotājiem, kuriem nav iespēju mērot ceļu līdz notāra birojam, tā ir papildu ērtība. Ieguvēji nenoliedzami ir arī uzņēmēji, kas turpmāk var attālināti kārtot lietas, kurās nepieciešama notāra iesaiste,” skaidro Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš.

!!! Pieteikšanās videokonsultācijai iespējama portāla www.latvijasnotars.lv sadaļā “meklē notāru”, izvēloties jebkuru notāru un atzīmējot, ka būs nepieciešama, piemēram, on-line pilnvara. Lai videokonsultācija varētu notikt, nepieciešama klusa un gaiša telpa, stabils interneta pieslēgums, dators, webkamera, mikrofons un austiņas vai skaļrunis, kā arī klienta e-paraksts, pase vai eid karte un internetbanka.

Zvērinātu notāru padomē uzzinājām – kopš šāda iespēja Latvijā ieviesta, to izmantojuši jau vairāki cilvēki, lai izsniegtu pilnvaras savu interešu aizstāvībai. Šie gadījumi apliecinājuši, ka tas ir ērti, ātri un vienkārši, turklāt finansiāli izdevīgāk, jo nav jāmēro ceļš līdz notāra birojam, nav jākavē darbs.

“Vienmēr būs cilvēki, kuri labāk izvēlēsies klātienes vizīti pie notāra, tāpēc attālināta notariālo darbību veikšana droši vien vēl ilgi neaizstās klasisko konsultāciju formu. Taču tās abas var sekmīgi pastāvēt blakus. Skaidrs, ka arī pašiem notāriem pie jaunās pieejas būs jāpierod, un tas notiks pakāpeniski. Priecāsimies uzklausīt ikvienu ieteikumu, kā uzlabot jauno sistēmu, lai gan drošība, gan ērtības digitālajā vidē būtu visiem pieejamas,” aicina J. Skrastiņš.

UZZIŅA

Izmaksas par zvērinātu notāru pakalpojumiem videorežīmā (tāpat kā klātienē) atkarīgas no konkrētā pakalpojuma. Konsultācija tiešsaistē, piemēram, maksās tikpat, cik konsultācija pie notāra birojā – 10,96 eiro stundā (plus PVN).

LA.lv