Praktiski
Mājas mīluļi

Jaundzimušie kaķēni ļoti pīkst: kā piebarot mazuļus, ja tiem trūkst piena 0

Foto – Shutterstock

Man šķiet, ka mūsu kaķenei ir ļoti mazi pupiņi, jo kaķēni ņemas ap māti pīkstēdami. Bet varbūt viņai trūkst piena. Piedzima seši kaķēni. LINDA P. CĒSĪS

Tikko dzimušiem kaķēniem viens no nemiera un diskomforta cēloņiem ir pirmās vēdera izejas aizkavēšanās. Kaķene, laizot mazuļa dibengalu, veicina pirmo izkārnījumu izvadīšanu. Kaķēns pats bez mātes līdzdalības nav spējīgs nokārtoties. Ja šis process aizkavējies vai nav noticis, mazulis jūt neciešamas sāpes un pāris dienās var aiziet bojā.

Kaķēni ir ļoti skaļi arī tad, ja tos māc bads. Kaķenei pēc pirmajām dzemdībām reizēm piena ir maz vai var nebūt vispār. Ja kaķēnu metienā daudz, piena gluži vienkārši var nepietikt, tādēļ kaķenei neierobežotā daudzumā jāsaņem kvalitatīva barība.

Ja kaķene nevar/negrib barot mazuļus, rūpes par tiem jāuzņemas cilvēkam. Zooveikalos nopērkami dažādi profesionālie piena maisījumi kaķēniem. Mazie peļu junkuri sākotnēji jābaro ik pēc divām stundām, vēlāk ik pēc trim, tad četrām utt. Pats svarīgākais nosacījums – sagatavotajam maisījumam jābūt pietiekami siltam, citādi tiek izjaukts kaķēnu zarnu mikrofloras līdzsvars, sākas caureja, un kaķēns aiziet bojā. Piena temperatūru pārbauda, uzpilinot pāris pilīšu uz sava apakšdelma iekšpuses. Īstā temperatūra ir tad, kad patiešām jūtam siltumu, bet nav dedzināšanas sajūtas.

!!! Katram kaķēnam maisījumu dodot, kopējā barība jātur karstā ūdens peldē, lai arī pēdējais kaķēns savu barības devu saņemtu siltu.

Barojot kaķēnus, tos vēlams ietīt mīksta auduma gabalā. Barošanai ērtas būs tieši kaķēniem paredzētās barošanas pudelītes ar atbilstīga izmēra knupīšiem. Sākumā to var darīt ar parastu 10–20 ml šļirci (bez adatas!). Ar pipeti kaķēnus nav ieteicams barot, jo mazulis sarijas vairāk gaisa nekā piena, turklāt piens viegli var nonākt plaušās, izraisot plaušu iekaisumu, kas ir bīstams kaķēna dzīvībai. Ja izmanto pipeti, kaķēnam trūkst arī svarīgā zīšanas refleksa.

Konsultējuši Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste Santa Zirnīte, Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts Artis Krūmiņš

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
22 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
2 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
2 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
17 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
2 stundas